Mauricijský ráj ohromil už Marka Twaina

Adam Pešek
28. 7. 2011 16:00
Malebná příroda a tyrkysové vody Mauricia okouzlí už při příletu k ostrovu
ostrov Mauricius
ostrov Mauricius | Foto: Isifa/Thinkstock

Už je to více než sto let, co si Mark Twain poznamenal, že ráj by mohl být jen pouhou kopií Mauricia. Byť během století se odehrálo poměrně hodně věcí, idylické parametry tomuto ostrovnímu státu v Indickém oceánu stále náleží. Malebná příroda se zelenými vrcholky hor učaruje už při samotném příletu a podobně na tom je i tyrkysová voda v okolních lagunách. Rozsáhlý korálový útes na některých místech spatříte už několik metrů od pobřeží a kromě potápění či šnorchlování má Mauricius skvělé podmínky také pro windsurfing i klasické surfování.

Hlavní turistické centrum tvoří oblast Grand Baie na severu ostrova. Hotely, obchody, restauracemi a tím pádem i lidmi se to jen hemží, pozitivní stránkou rozmáchlého cestovního ruchu ovšem jsou i některé zajímavé atrakce.

posvátné jezero Grand Bassin s hinduistickým chrámem na břehu, Mauricius
posvátné jezero Grand Bassin s hinduistickým chrámem na břehu, Mauricius | Foto: Isifa/Thinkstock

Netradiční pohled na říši pod hladinou nabízí takzvané Blue Safari. Korálové útesy nebo uměle potopený vrak lodi si při něm prohlédnete z paluby malé ponorky nebo z vodního skútru. Ještě o něco úchvatnější může být podvodní procházka se speciální potápěčskou helmou, již má v nabídce stylově nazvaná společnost Captain Nemo's Undersea Walk. Romantické pobřeží a malé okolní ostrůvky pak můžete zakusit například s okružní plavbou katamaránem.

vodopád Rochester, Mauricius
vodopád Rochester, Mauricius | Foto: Isifa/Thinkstock

Jako stvořená pro šnorchlování byla pláž Trou aux Biches nedaleko pobřežního střediska Pointe aux Piments. Trsy korálů jsou doslova na dosah, a pokud vám některý mořský živočich unikne, aniž byste si ho řádně prohlédli, můžete vše napravit v blízkém vyhlášeném akváriu. Daleko to není ani do podlouhlé vesnice Triolet s velkolepým hinduistickým chrámem Maheswarnath z devatenáctého století.

Vůbec nejkrásnějším místa ke koupání najdete na jihozápadě ostrova. Relativně klidnou pláží oplývá letovisko Flic en Flac, nejvíce fotogenická pak asi je oblast Le Morne s impozantní horou v pozadí. Na východní straně vyniká ještě přesličníky lemované Belle Mare s poměrně hlubokými lagunami.

Za návštěvu určitě stojí vodopád Rochester na jihu. Svou výškou sice asi příliš neohromí, zato ale slouží též jako adrenalinová atrakce. Místní z něj totiž rádi skáčou do přízemního jezírka. Stovky krokodýlů a řada dalších živočichů žije na nedaleké farmě La Vanille a spoustu informací jistě zaujme nejen příznivce botaniky. Další výletní možnosti skýtá i zelené vnitrozemí. Pěšky dojdete třeba k posvátnému jezírku Grand Bassin ve vyhaslém sopečném kráteru nebo ke staré kreolské rezidenci Eureka. Stezky vedou i národním parkem Black River Gorges nebo k řadě dalších míst.

pláž na Mauriciu
pláž na Mauriciu | Foto: Isifa/Thinkstock

Přírodně bohatý ostrov však své krásy nedá zrovna levně. Zpáteční letenky s mezipřistáním v Paříži vychází na něco přes pětadvacet tisíc korun, dovolená i s ubytováním pak začíná na částkách kolem třiceti tisíc.

 

Právě se děje

Další zprávy