Na cenách Emmy uspěly Koruna a Dámský gambit, sošky dostaly Colmanová i Winsletová

Na cenách Emmy uspěly Koruna a Dámský gambit, sošky dostaly Colmanová i Winsletová
Josh O'Connor v Koruně hrál prince Charlese.
Dalším vítězem večera se stal komik John Oliver.
Olivia Colmanová z Koruny sošku přebrala přes videomost.
Jason Sudeikis, autor Teda Lassa.
Foto: ČTK/AP
Reuters ČTK Kultura Reuters, AP, ČTK, Kultura
20. 9. 2021 6:58
Drama z prostředí britské královské rodiny nazvané Koruna a komedie Ted Lasso v noci na pondělí vyhrály hlavní americké televizní ceny Emmy. Sošku pro nejlepší minisérii převzali tvůrci Dámského gambitu o špičkové šachistce bojující se závislostí.

Díky vítězství Koruny dosáhl její výrobce, společnost Netflix, na své zatím největší prvenství v dějinách Emmy. Ve druhé nejsledovanější kategorii se z úspěchu Teda Lassa poprvé může radovat konkurenční Apple TV+, kterou dosud nejvyšší ocenění také míjela.

Podle deníku New York Times tak porotci 73. ročníku Emmy potvrdili, že trendy dnes místo tradičních televizí určují streamovací služby. Konkrétně Netflix na vítězství v kategoriích drama a minisérie čekal osm let, během nichž nasbíral 30 nominací. Hlavní sošky ale dosud získávala konkurence, nejčastěji HBO s dnes již ukončenou Hrou o trůny.

Letos se situace změnila a Netflix si z letošních Emmy odnáší 44 sošek, zatímco HBO jich má jen 19. Sedmačtyřicetiletá Olivia Colmanová, která ztvárnila královnu Alžbětu II., a jedenatřicetiletý Josh O'Connor neboli představitel prince Charlese z Koruny převzali hlavní herecké ceny v kategorii drama. Oba jsou Britové.

Seriál Koruna, jehož zatím poslední čtvrtá řada se zaměřila na nešťastné manželství prince Charlese s princeznou Dianou v 80. letech minulého století, bodoval také v dalších kategoriích. Za vedlejší herecký výkon byli oceněni Gillian Andersonová jako premiérka Margaret Thatcherová a Tobias Menzies, jenž ztvárnil nedávno zesnulého prince Philipa. Další sošky seriál obdržel za scénář a režii.

"Jsme nadšení, hrdí, vděční a pořádně to oslavíme," shrnul Peter Morgan za tvůrce, kteří předávání sledovali v Londýně.

V kategorii minisérií si sošky za herectví odnášejí pětačtyřicetiletá Kate Winsletová za sužovanou detektivku Mare z Easttownu a o pět let starší Ewan McGregor, jenž hrál slavného módního návrháře Halstona.

"Mare z Easttownu byl důležitý milník. Svedla lidi dohromady a umožnila jim mluvit o něčem jiném než o celosvětové pandemii," prohlásila Winsletová.

Nejlepším komediálním hercem se stal šestačtyřicetiletý Jason Sudeikis, který je jedním z tvůrců a zároveň představitelem Teda Lassa. Seriál o trenérovi univerzitního amerického fotbalu vynesl sošky za vedlejší výkon ještě dvěma Britům: Hanně Waddinghamové, která hraje novou majitelku klubu, a Brettu Goldsteinovi coby stárnoucímu záložníkovi.

"Tenhle seriál je o rodině. O vzorech, učitelích a spoluhráčích. A já bych tady nebyl, kdybych je neměl také ve svém životě," poděkoval Sudeikis, který je v Americe znám jako hvězda televizní show Saturday Night Live.

Teda Lassa vymyslel pro videotéku Apple TV+, jež začala fungovat teprve před dvěma roky. Sudeikis je představitelem hlavní role, tvůrcem i výkonným producentem projektu.

Všechny nominace nicméně Ted Lasso neproměnil. Ty za nejlepší komediální scénář a režii si nakonec odnesli autoři Hacks, v nichž sedmdesátiletá Jean Smartová hraje stárnoucí stand-up komičku. Když přebírala cenu pro nejlepší komediální herečku, sál jí zatleskal vestoje. Hacks vznikly pro videotéku HBO Max, která zatím v Česku není dostupná.

Další sošky si odnášejí třiatřicetiletá Michaela Coelová za scénář Můžu tě zničit nebo čtyřiačtyřicetiletý britský komik John Oliver, který na HBO provází politicko-zábavním pořadem Co týden dal a vzal. Uspěl pošesté v řadě.

Kvůli obavám z šíření nakažlivější mutace koronaviru zvané delta se nedělní ceremoniál v americkém Los Angeles konal venku ve stanu místo plánované sportovní haly pro 7100 diváků. Zúčastnit se mohlo jen několik stovek lidí rozesazených u stolů. Všichni museli být povinně naočkovaní nebo testovaní.

Večerem provázel komik Cedric the Entertainer. V úvodním čtyřminutovém proslovu se z větší části vyhnul politice, žertoval ale o názvech vakcín proti koronaviru.

Podle deníku New York Times porotci Emmy reflektovali rok, kdy se diváci izolovaní kvůli pandemii koronaviru masově obrátili ke streamovacím službám a také v Americe jim začali dávat přednost před nabídkou klasických televizních programů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 29 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 1 hodinou

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy