Peru ukrývá pozůstatky říší předkolumbovské Ameriky

Adam Pešek
27. 7. 2011 16:30
Nazca, Chimu, Chavín, ... předkolumbovská Amerika v Peru nejsou jen Inkové
vzdušný pohled na část Amazonského deštného pralesa, Peru
vzdušný pohled na část Amazonského deštného pralesa, Peru | Foto: Isifa/Thinkstock

Že jihoamerické Peru má turistům co nabídnout si očividně uvědomuje stále více lidí a cestovní ruch v zemi v posledních letech jen vzkvétá. Přes polovinu území tvoří Amazonie, což de facto znamená, že milovníci přírody snad ani nemůžou odjíždět zklamaní. Sama divoká džungle pak ukrývá i řadu historických monumentů, a byť se španělští dobyvatelé snažili původní kulturu vymýtit, seč mohli, zůstalo z předkolumbovské Ameriky podstatně víc než jen bájné Machu Picchu.

Ve čtrnáctém století patřilo hlavní sídlo civilizace Chimů zvané Chan Chan mezi největší města celého světa. Plocha úctyhodných dvaceti kilometrů čtverečních zahrnovala devět zdmi obehnaných okrsků, s vlastními citadelami a v jinak vyprahlé zemi se lidem Chimu podařilo vytvořit pozoruhodný systém zavlažovacích kanálů. Monumentální centrum říše ovšem bylo vybudováno z nepálených cihel a většinu staveb tak do značné míry poničily přívalové deště a tornáda. Veřejně přístupný je dnes sice jen zlomek archeologického naleziště, nicméně centrální citadela Nik-An, dvanáct metrů vysoké zdi či obřadní náměstí a pohřebiště rozhodně za vidění stojí.

jeden z mnoha obrazců na náhorní plošině Nazca, Peru
jeden z mnoha obrazců na náhorní plošině Nazca, Peru | Foto: Isifa/Thinkstock

Připomínky indiánské kultury Nazca soustřeďuje stejnojmenná náhorní plošina, kterou zdobí více než tři sta obrazců rostlin a zvířat viditelných až při pohledu z letadla. Původ specifických maleb, vzniklých odstraněním tmavšího vulkanického povrchu, sice halí rouška tajemství a ani na jejich rituálních účelech se dnes vědci nedokáží shodnout, řada nejasností však turistickým přeletům nad planinou možná ještě přidává na oblibě.

klášter San Francisco v Limě, Peru
klášter San Francisco v Limě, Peru | Foto: Isifa/Thinkstock

K další předkolumbovské kultuře, tentokrát k dávné chavínské, odkazuje archeologické naleziště Chavín de Huantar. Hlavní částí areálu je jakási pyramida s podzemními pohřebními prostorami zvaná Castillo. Podzemní chodby pak ukrývají i největší chloubu obřadního místa, jedná se o velkou zdobenou a do země zabodnutou kamennou dýku.

Na hranicích s Bolívií se nachází pozoruhodné jezero Titicaca, které je rozlohou vůbec největší v celé jižní Americe. Kromě řady větších či menších ostrovů s pozůstatky incké kultury na něm plavou i umělé rákosové ostrůvky, na nichž doposud žije a jež stále udržuje etnikum Uru. Z rákosu jsou vyrobené i jejich tradiční lodě, nicméně i k tomuto národu dorazila moderní civilizace a na většině plavidel tak dnes najdete spíše motory. Na některých chýších dokonce spatříte solární panely pohánějící televizi uvnitř.

etnikum Uru doposud žije na umělých rákosových ostrovech plovoucích po jezeře Titicaca, Peru
etnikum Uru doposud žije na umělých rákosových ostrovech plovoucích po jezeře Titicaca, Peru | Foto: Isifa/Thinkstock

V posledních letech sice hlavní město Lima prochází moderní výstavbou, historická část však uchovala mnoho budov z období španělské nadvlády a doslovným pomníkem kolonizace je náměstí Plaza de Armas. Paláce ho obklopují ze všech stran, přičemž k nejdůležitějším se řadí městská radnice Cabildo nebo Arcibiskupský palác s vyřezávanými dřevěnými balkony. Nádhernou ukázkou architektury dobyvatelů je například i klášter San Francisco vybudovaný ve stylu španělského neoklasicismu.

ruiny kdysi velkolepého chimského města Chan Chan, Peru
ruiny kdysi velkolepého chimského města Chan Chan, Peru | Foto: Isifa/Thinkstock

Bohužel, pozůstatky peruánské historie nám jsou poněkud vzdáleny nejen kulturně, ale i fyzicky a doprava do vzdálené jižní Ameriky vyjde poměrně draho. Zpáteční letenky do Limy s mezipřistáním v Amsterdamu se totiž pohybují kolem pětačtyřiceti tisíc korun, nejlevnější dovolená v Peru i s ubytováním pak začíná na podobných částkách. 

 

Právě se děje

Další zprávy