Za starověkými monumenty do Egypta míří miliony turistů

Adam Pešek
28. 5. 2011 13:53
Do Egypta turisté míří za starověkými pozůstatky i potapščským rájem
Egypt
Egypt | Foto: Isifa/Thinkstock

Profil - Pyramidy, velbloudi, úmorná vedra a písek, kam jen oko dohlédne. Většinu území jinak řídce obydleného Egypta tvoří pouště, starověká civilizace však po sobě zanechala mnohé své monumenty a tak se země i přes svou zdánlivou nehostinnost stala oblíbeným turistickým cílem. Jenom českých turistů tam ročně zavítá necelých dvě stě tisíc, celosvětově jich je téměř 13 milionů. Průzračné moře je pak díky své čistotě vhodné nejen k rekreaci, ale i k potápění, a ne nadarmo si vysloužilo přízvisko potápěčský ráj.

Nejlákavější jsou pochopitelně historické pozůstatky, egyptské pyramidy se dokonce řadí mezi sedm divů světa. Ty nejznámější se nacházejí v Gíze nedaleko hlavního města Káhiry a vévodí jim 138 metrů vysoká Cheopsova pyramida nebo město duchů střežící Sfinga. V oblasti starověkého Vesetu na břehu Nilu jsou pak chrámové komplexy Luxor a Karnak nebo věhlasné pohřebiště faraonů zvané Údolí králů.

Velmi populární jsou i plavby po Nilu, vydat se můžete ať už luxusní lodí obřích rozměrů nebo tradiční plachetnicí zvanou felúka, která samozřejmě bude podstatně levnější a i poněkud romantičtější. Cestovní kanceláře nabízí řadu takových výletů a například na osmnáctidenní plavbě spatříte naprostou nejen naprostou většinu památek v nilském povodí, ale i kouzelné korálové útesy v Rudém moři.

Egypt
Egypt | Foto: Isifa/Thinkstock

Pokud chcete poznat turisticky nejpřívětivější tvář Egypta, zamiřte na dovolenou do některého z velkých center vybudovaných přímo pro účely cestovního ruchu.  Mezi nejnavštěvovanější se řadí letoviska Hurghada, Sharm el Sheikh, Dahab nebo Taba, přičemž komplexní nabídku služeb kombinují s místními přírodními krásami.

Návštěva Egypta je možná jen s platným cestovním pasem a vstupním vízem. Pokud ho nestihnete vyřídit v předstihu na velvyslanectví v Praze, bezproblémově vám ho vydají při vstupu do země, kde také vyjde nejlevněji.

Místní měnou je egyptská libra, v přepočtu má hodnotu kolem 3,50 Kč. Platit je možné dolary i eury, často však s oběma zaplatíte ve stejném kurzu a výhodnější tak bude vzít si dolary. Neodmyslitelné je smlouvání v místních obchodech a jen málokdy odejdete se zbožím za cenu, již vám prodavač sdělil hned napoprvé. Smlouvání už je téměř místní tradicí a jejím nedodržením byste dokonce mohli někoho urazit. Stejně tak obvykle se všude a za všechno dává spropitné neboli tzv. bakšiš.

Orientační ceny hotelů začínají v přepočtu na 300 Kč za lůžko, částka se však odvíjí od kvality ubytovacího zařízení. Nejlevnější last minute zájezdy vyjdou zhruba na 7 500 Kč pro jednoho, samotné letenky pak vychází na stejně.


 

Právě se děje

Další zprávy