Oteplování ohrožuje klokany. Bere jim domov

Vanda Králová, Eva Charvátová
25. 10. 2008 16:20
Vyhubit je může zvýšení teploty o dva stupně

Praha/Washington (Ekolist) - Fakt, že oteplování planety ohrožuje lední medvědy, asi nikoho nepřekvapí. Podle nové studie však změny klimatu zásadně ovlivňují nejen živočichy v Arktidě a Antarktidě, ale i zvířata teplomilná.

Stačí, aby průměrná teplota vzduchu vzrostla o pouhé dva stupně Celsia, a bude to mít zničující vliv na populaci australské ikony - klokana, píše agentura ANI.

"Naše studie prokázala, že změny klimatu mohou snížit, nebo dokonce vyhladit populaci některých klokanovitých druhů v severní Austrálii," říkají autoři studie Euan G. Ritchie a Elizabeth E. Bolithová z australské Univerzity Jamese Cooka.

Ritchie a Bolithová pro výzkum použili počítačovou simulaci a tříleté pozorování ve volné přírodě. Snažili se určit možný vliv klimatických změn, které nás podle odhadů čekají v následujících 50 letech, na čtyři vybrané druhy klokanů.

A zjistili, že už nárůst průměrné teploty o půl stupně Celsia negativně ovlivňuje území, na kterém klokani žijí.

Dva stupně Celsia navíc jejich prostor zmenší o 48 %, šest stupňů Celsia ho může omezit až o 96 %, uvádí agentura ANI.

Souvislosti: Australští vědci: Jezte klokany, zachráníte planetu

Změny prostředí

Ritchie uvedl, že obecně přijímané prognózy klimatických změn předpovídají nárůst průměrných teplot o 0,4 až 2 stupně Celsia do roku 2030. Do roku 2070 by se ale měly zvýšit dokonce o 2 až 6 stupňů Celsia .

Přímo na zvířata sice změny klimatu dopad de facto nemají, ovlivňují však jejich životní podmínky. Zejména pak množství dostupné vody.

Foto: Aktuálně.cz

"Tohle se již v Austrálii částečně děje," dodal Ritchie.

Vhodné pastviny degradují a vysychají přirozené zásobárny vody, píše agentura ANI. "Pro méně pohyblivé druhy to může znamenat hladovění, ztrátu reprodukčních schopností nebo smrt," varuje studie.

Přestože se s postupujícími změnami klimatu mohou klokani vyrovnat prostě tím, že se odstěhují, vegetaci a prostředí, na které jsou zvyklí, přesunout nemohou.

Čtěte také: Přemístit, nebo zabít? Austrálie chce klokany střílet

Zkáza pro klokany antilopí

Klokan antilopí, druh zvyklý na horké, tropické klima, čelí největšímu potenciálnímu nebezpečí. Podle autorů studie stačí oteplení o dva stupně Celsia, aby se jeho akční rádius zmenšil o 89 %.

Zvýšení teplot o šest stupňů Celsia už může vést k vyhynutí tohoto druhu, pokud nebude schopen adaptovat se na nové podmínky. Těmi budou hlavně vyschlé pastviny jako pravděpodobný následek teplotních výkyvů.

"Velcí klokani antilopí jsou ekonomicky velmi cenní pro ekoturistiku i masný průmysl. Hodně druhů slouží jako významný potravinový zdroj pro domorodé obyvatele," říkají Ritchie a Bolithová.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy