Oteplování ohrožuje klokany. Bere jim domov

Vanda Králová, Eva Charvátová
25. 10. 2008 16:20
Vyhubit je může zvýšení teploty o dva stupně

Praha/Washington (Ekolist) - Fakt, že oteplování planety ohrožuje lední medvědy, asi nikoho nepřekvapí. Podle nové studie však změny klimatu zásadně ovlivňují nejen živočichy v Arktidě a Antarktidě, ale i zvířata teplomilná.

Stačí, aby průměrná teplota vzduchu vzrostla o pouhé dva stupně Celsia, a bude to mít zničující vliv na populaci australské ikony - klokana, píše agentura ANI.

"Naše studie prokázala, že změny klimatu mohou snížit, nebo dokonce vyhladit populaci některých klokanovitých druhů v severní Austrálii," říkají autoři studie Euan G. Ritchie a Elizabeth E. Bolithová z australské Univerzity Jamese Cooka.

Ritchie a Bolithová pro výzkum použili počítačovou simulaci a tříleté pozorování ve volné přírodě. Snažili se určit možný vliv klimatických změn, které nás podle odhadů čekají v následujících 50 letech, na čtyři vybrané druhy klokanů.

A zjistili, že už nárůst průměrné teploty o půl stupně Celsia negativně ovlivňuje území, na kterém klokani žijí.

Dva stupně Celsia navíc jejich prostor zmenší o 48 %, šest stupňů Celsia ho může omezit až o 96 %, uvádí agentura ANI.

Souvislosti: Australští vědci: Jezte klokany, zachráníte planetu

Změny prostředí

Ritchie uvedl, že obecně přijímané prognózy klimatických změn předpovídají nárůst průměrných teplot o 0,4 až 2 stupně Celsia do roku 2030. Do roku 2070 by se ale měly zvýšit dokonce o 2 až 6 stupňů Celsia .

Přímo na zvířata sice změny klimatu dopad de facto nemají, ovlivňují však jejich životní podmínky. Zejména pak množství dostupné vody.

Foto: Aktuálně.cz

"Tohle se již v Austrálii částečně děje," dodal Ritchie.

Vhodné pastviny degradují a vysychají přirozené zásobárny vody, píše agentura ANI. "Pro méně pohyblivé druhy to může znamenat hladovění, ztrátu reprodukčních schopností nebo smrt," varuje studie.

Přestože se s postupujícími změnami klimatu mohou klokani vyrovnat prostě tím, že se odstěhují, vegetaci a prostředí, na které jsou zvyklí, přesunout nemohou.

Čtěte také: Přemístit, nebo zabít? Austrálie chce klokany střílet

Zkáza pro klokany antilopí

Klokan antilopí, druh zvyklý na horké, tropické klima, čelí největšímu potenciálnímu nebezpečí. Podle autorů studie stačí oteplení o dva stupně Celsia, aby se jeho akční rádius zmenšil o 89 %.

Zvýšení teplot o šest stupňů Celsia už může vést k vyhynutí tohoto druhu, pokud nebude schopen adaptovat se na nové podmínky. Těmi budou hlavně vyschlé pastviny jako pravděpodobný následek teplotních výkyvů.

"Velcí klokani antilopí jsou ekonomicky velmi cenní pro ekoturistiku i masný průmysl. Hodně druhů slouží jako významný potravinový zdroj pro domorodé obyvatele," říkají Ritchie a Bolithová.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 8 minutami

Basketbalisté Brooklynu vyhráli v NBA osmý zápas za sebou

Basketbalisté Brooklynu vyhráli v NBA osmý zápas za sebou a po domácím vítězství 129:92 nad Orlandem stále dotírají na lídra Východní konference Philadelphii. Sixers se v čele tabulky udrželi díky výhře 111:97 nad Dallasem. Při shodném počtu 22 vítězství mají oproti Nets na kontě o jednu porážku méně.

Výsledky NBA:

Brooklyn - Orlando 129:92, Denver - Washington 110:112, Memphis - LA Clippers 122:94, Milwaukee - New Orleans 129:125, New York - Sacramento 140:121, Philadelphia - Dallas 111:97.

Další zprávy