Oteplování ohrožuje klokany. Bere jim domov

Vanda Králová, Eva Charvátová
25. 10. 2008 16:20
Vyhubit je může zvýšení teploty o dva stupně

Praha/Washington (Ekolist) - Fakt, že oteplování planety ohrožuje lední medvědy, asi nikoho nepřekvapí. Podle nové studie však změny klimatu zásadně ovlivňují nejen živočichy v Arktidě a Antarktidě, ale i zvířata teplomilná.

Stačí, aby průměrná teplota vzduchu vzrostla o pouhé dva stupně Celsia, a bude to mít zničující vliv na populaci australské ikony - klokana, píše agentura ANI.

"Naše studie prokázala, že změny klimatu mohou snížit, nebo dokonce vyhladit populaci některých klokanovitých druhů v severní Austrálii," říkají autoři studie Euan G. Ritchie a Elizabeth E. Bolithová z australské Univerzity Jamese Cooka.

Ritchie a Bolithová pro výzkum použili počítačovou simulaci a tříleté pozorování ve volné přírodě. Snažili se určit možný vliv klimatických změn, které nás podle odhadů čekají v následujících 50 letech, na čtyři vybrané druhy klokanů.

A zjistili, že už nárůst průměrné teploty o půl stupně Celsia negativně ovlivňuje území, na kterém klokani žijí.

Dva stupně Celsia navíc jejich prostor zmenší o 48 %, šest stupňů Celsia ho může omezit až o 96 %, uvádí agentura ANI.

Souvislosti: Australští vědci: Jezte klokany, zachráníte planetu

Změny prostředí

Ritchie uvedl, že obecně přijímané prognózy klimatických změn předpovídají nárůst průměrných teplot o 0,4 až 2 stupně Celsia do roku 2030. Do roku 2070 by se ale měly zvýšit dokonce o 2 až 6 stupňů Celsia .

Přímo na zvířata sice změny klimatu dopad de facto nemají, ovlivňují však jejich životní podmínky. Zejména pak množství dostupné vody.

Foto: Aktuálně.cz

"Tohle se již v Austrálii částečně děje," dodal Ritchie.

Vhodné pastviny degradují a vysychají přirozené zásobárny vody, píše agentura ANI. "Pro méně pohyblivé druhy to může znamenat hladovění, ztrátu reprodukčních schopností nebo smrt," varuje studie.

Přestože se s postupujícími změnami klimatu mohou klokani vyrovnat prostě tím, že se odstěhují, vegetaci a prostředí, na které jsou zvyklí, přesunout nemohou.

Čtěte také: Přemístit, nebo zabít? Austrálie chce klokany střílet

Zkáza pro klokany antilopí

Klokan antilopí, druh zvyklý na horké, tropické klima, čelí největšímu potenciálnímu nebezpečí. Podle autorů studie stačí oteplení o dva stupně Celsia, aby se jeho akční rádius zmenšil o 89 %.

Zvýšení teplot o šest stupňů Celsia už může vést k vyhynutí tohoto druhu, pokud nebude schopen adaptovat se na nové podmínky. Těmi budou hlavně vyschlé pastviny jako pravděpodobný následek teplotních výkyvů.

"Velcí klokani antilopí jsou ekonomicky velmi cenní pro ekoturistiku i masný průmysl. Hodně druhů slouží jako významný potravinový zdroj pro domorodé obyvatele," říkají Ritchie a Bolithová.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy