Přemístit, nebo zabít? Austrálie chce klokany střílet

rst
6. 3. 2008 10:05
Komisařka pro životní prostředí: Převoz by byl krutý
Klokan (ilustrační foto)
Klokan (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Canberra - Stovkám klokanů žijícím na půdě, která patří australskému ministerstvu obrany, hrozí, že budou zastřeleni. Plán na jejich přemístění jinam selhal.

Regionální vláda totiž odmítla náročný převoz asi čtyř stovek zvířat z bývalé námořní základny Belconnen nedaleko hlavního města Cannbera do vzdálené provincie Nový Jižní Wales financovat.

Podle ministerstva obrany je tak jediným řešením klokany vystřílet, informuje australský deník The Canberra Times.

Státní komisařka pro životní prostředí Maxine Cooperová uvedla, že se zvířata v oblasti přemnožila a že nedoporučuje jejich převoz, protože by jim to podle expertů způsobilo trauma.

Organizace zabývající se právy zvířat, mimo jiné i Wildlife Protection Organization podporovaná rodinou zesnulého dobrodruha Stevea Irwinga, už oznámily, že chystají celonárodní akce za záchranu klokanů.

Není to poprvé

Politické spory o budoucnost zdejších klokanů začaly již v loňském roce, kdy ministerstvo oznámilo svůj záměr klokany ze základny odstranit.

Není to poprvé, kdy Australané chtějí vystřílet stovky zvířat, které jsou symbolem australského kontinentu. Už v roce 2004 se vzedmula celosvětová vlna nevole, když bylo zabito asi 900 klokanů žijících v místech, které měla zatopit přehrada dodávající vodu do hlavního města.

 

Právě se děje

Další zprávy