Přemístit, nebo zabít? Austrálie chce klokany střílet

rst
6. 3. 2008 10:05
Komisařka pro životní prostředí: Převoz by byl krutý
Klokan (ilustrační foto)
Klokan (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Canberra - Stovkám klokanů žijícím na půdě, která patří australskému ministerstvu obrany, hrozí, že budou zastřeleni. Plán na jejich přemístění jinam selhal.

Regionální vláda totiž odmítla náročný převoz asi čtyř stovek zvířat z bývalé námořní základny Belconnen nedaleko hlavního města Cannbera do vzdálené provincie Nový Jižní Wales financovat.

Podle ministerstva obrany je tak jediným řešením klokany vystřílet, informuje australský deník The Canberra Times.

Státní komisařka pro životní prostředí Maxine Cooperová uvedla, že se zvířata v oblasti přemnožila a že nedoporučuje jejich převoz, protože by jim to podle expertů způsobilo trauma.

Organizace zabývající se právy zvířat, mimo jiné i Wildlife Protection Organization podporovaná rodinou zesnulého dobrodruha Stevea Irwinga, už oznámily, že chystají celonárodní akce za záchranu klokanů.

Není to poprvé

Politické spory o budoucnost zdejších klokanů začaly již v loňském roce, kdy ministerstvo oznámilo svůj záměr klokany ze základny odstranit.

Není to poprvé, kdy Australané chtějí vystřílet stovky zvířat, které jsou symbolem australského kontinentu. Už v roce 2004 se vzedmula celosvětová vlna nevole, když bylo zabito asi 900 klokanů žijících v místech, které měla zatopit přehrada dodávající vodu do hlavního města.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy