Přemístit, nebo zabít? Austrálie chce klokany střílet

rst
6. 3. 2008 10:05
Komisařka pro životní prostředí: Převoz by byl krutý
Klokan (ilustrační foto)
Klokan (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Canberra - Stovkám klokanů žijícím na půdě, která patří australskému ministerstvu obrany, hrozí, že budou zastřeleni. Plán na jejich přemístění jinam selhal.

Regionální vláda totiž odmítla náročný převoz asi čtyř stovek zvířat z bývalé námořní základny Belconnen nedaleko hlavního města Cannbera do vzdálené provincie Nový Jižní Wales financovat.

Podle ministerstva obrany je tak jediným řešením klokany vystřílet, informuje australský deník The Canberra Times.

Státní komisařka pro životní prostředí Maxine Cooperová uvedla, že se zvířata v oblasti přemnožila a že nedoporučuje jejich převoz, protože by jim to podle expertů způsobilo trauma.

Organizace zabývající se právy zvířat, mimo jiné i Wildlife Protection Organization podporovaná rodinou zesnulého dobrodruha Stevea Irwinga, už oznámily, že chystají celonárodní akce za záchranu klokanů.

Není to poprvé

Politické spory o budoucnost zdejších klokanů začaly již v loňském roce, kdy ministerstvo oznámilo svůj záměr klokany ze základny odstranit.

Není to poprvé, kdy Australané chtějí vystřílet stovky zvířat, které jsou symbolem australského kontinentu. Už v roce 2004 se vzedmula celosvětová vlna nevole, když bylo zabito asi 900 klokanů žijících v místech, které měla zatopit přehrada dodávající vodu do hlavního města.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

Další zprávy