Vědci: Včely nosí v těle značné množství pesticidů

Karel Dolejší
3. 9. 2008 17:30
Vosk lze ale účinně dekontaminovat gama zářením
Foto: Wikimedia Commons

Praha/Filadelfie (Ekolist) - Včely pilně nosí do úlů pyl a nektar, ale spolu s nimi také širokou paletu pesticidů, tvrdí vědci z Pennsylvánské státní univerzity.

Výzkumníci analyzovali vzorky pylu, larev, dospělých včel a vosku a výsledky prezentovali na 236. setkání Americké chemické společnosti ve Filadelfii.

Více o včelách:  Zázrak v Tokiu. Včely tam brání vzácné ptáky

Pesticidy v pylu a vosku

Výsledky ukazují bezprecedentní úroveň pesticidů fluvalinátu a coumaphosu používaných k hubení roztočů způsobujících varroázu - a to jak jak v plástech, tak ve voskové základně. Byla rovněž zjištěna nižší hladina 70 dalších pesticidů a jejich metabolitů obsažených v pylu a tělech včel.

"Všichni předpokládali, že ve vosku budou akaricidy (chemikálie používané proti roztočům způsobujícím varroázu), protože vosk je při tvorbě úlu recyklován," říká členka výzkumného týmu Maryann Frazierová.

"Ale byli jsme šokováni, jaká množství těchto pesticidů jsme zjistili a kde všude se nacházejí," dodala.

Čtěte také: Část Nízkých Tater zamořily pesticidy proti kůrovci

Foto: Reuters

31 různých chemikálií

V tělech všech testovaných včel byl obsažen přinejmenším jeden pesticid a v pylu dokonce kolem šesti pesticidů. Ve vzorku bylo zjištěno až 31 druhů těchto chemikálií.

Tým vyvinul metodu snižování obsahu akaricidů ve včelím vosku prostřednictvím gama záření. Úroveň kontaminace se tak podařilo snížit zhruba o polovinu.

Avšak pesticidy v životním prostředí nemohou být kontrolovány tak snadno, takže představují vážný problém i s ohledem na možnou interakci různých látek. Například fungicidy mohou za určitých okolností zesílit účinek pesticidů (pyrethroidů a neonikotinoidů) až stokrát.

Čtěte také: Vědci: Pavučiny jsou důmyslné světelné pasti

Za vymírání chemikálie nemohou

Vědci nepředpokládají, že pesticidy samy způsobují jev známý v angličtině coby Colony Collapse Disorder (CCD), který způsobuje vymírání včelstev, když se včely nedokážou vrátit zpět do úlu.

Mají však za to, že kontaminace pesticidy společně s roztoči a viry patří k významným spolupůsobícím faktorům při vzniku CCD.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

Další zprávy