Obojživelníků bude v roce 2050 v Evropě polovina

Vanda Králová, Ekolist
8. 10. 2008 11:50
Řada druhů přichází o své přirozené prostředí
Rosnička. Ilustrační foto.
Rosnička. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha/Londýn (Ekolist) - Do roku 2050 by mohla vyhynout více než polovina všech obojživelníků v Evropě, píše britský Independent. Důvodem jsou změny přirozeného prostředí, infekční choroby a následky klimatických změn.

Poslední průzkumy obojživelníků ukazují, že většina z nich se v následujících desetiletích zařadí mezi ohrožené druhy, a to zejména v jižní Evropě, kde kvůli klimatickým změnám vědci očekávají prokazatelně sušší a teplejší počasí.

Žáby ztrácí přirozené prostředí

Ovšem Trent Garner ze Zoological Society of London říká, že vysoce ohroženi jsou i obojživelníci, kteří se běžně vyskytují v Británii.

"Zveřejněné odhady ukazují, že klimatické změny ovlivňují místa výskytu obojživelníků. Kvůli tomu hrozí řadě druhů ztráta přirozeného prostředí, dokonce i vyhynutí," uvádí Garner.

"Ve Velké Británii už pozorujeme, že například ropuchy ztrácí schopnost přežít. Jak změny klimatu postupně ovlivňují přírodní prostředí, situace se pro místní druhy zhoršuje," dodal.

Skokan skřehotavý
Skokan skřehotavý | Foto: Archiv

Mírné zimy způsobily, že druhy žab, které se ukládají k zimnímu spánku, se probudily dříve a následkem nedostatku jídla zeslábly, píše deník Independent.

Nejen klima, ale i plísně

Také David Attenborough, britský přírodovědec a autor pořadů o přírodě, vyjádřil znepokojení kvůli ohrožení obojživelných druhů: "Obojživelníci hrají klíčovou roli v ekosystému a je hrozné, že během jen několika desítek let můžeme polovinu jejich druhů ztratit."

Jako by nestačily klimatické změny a ztráta přirozeného prostředí, v Británii se objevila i smrtelná kožní plíseň, chytrid, píše deník Independent. Podle Garnera mohla přicestovat s cizími druhy, například s africkou drápatkou vodní, která je dovážena pro výzkumy. Dalším nepřítelem jsou ranaviry, které ročně zabíjejí tisíce žab a čolků. Jejich výskyt pravděpodobně souvisí s vypuštěním severoamerického skokana volského.

Známých druhů obojživelníků je přes 6000 a podle některých výzkumů z roku 2004 hrozí vyhynutí minimálně třetině z nich, píše Independent.

Podle článku Steva Connora v deníku The Independent ze dne 26.září 2008

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, nebudou vstupovat do zbytečných konfliktů, řekl nastupující prezident Joe Biden

Zdroj: ČTK
Další zprávy