Obojživelníků bude v roce 2050 v Evropě polovina

Vanda Králová, Ekolist
8. 10. 2008 11:50
Řada druhů přichází o své přirozené prostředí
Rosnička. Ilustrační foto.
Rosnička. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha/Londýn (Ekolist) - Do roku 2050 by mohla vyhynout více než polovina všech obojživelníků v Evropě, píše britský Independent. Důvodem jsou změny přirozeného prostředí, infekční choroby a následky klimatických změn.

Poslední průzkumy obojživelníků ukazují, že většina z nich se v následujících desetiletích zařadí mezi ohrožené druhy, a to zejména v jižní Evropě, kde kvůli klimatickým změnám vědci očekávají prokazatelně sušší a teplejší počasí.

Žáby ztrácí přirozené prostředí

Ovšem Trent Garner ze Zoological Society of London říká, že vysoce ohroženi jsou i obojživelníci, kteří se běžně vyskytují v Británii.

"Zveřejněné odhady ukazují, že klimatické změny ovlivňují místa výskytu obojživelníků. Kvůli tomu hrozí řadě druhů ztráta přirozeného prostředí, dokonce i vyhynutí," uvádí Garner.

"Ve Velké Británii už pozorujeme, že například ropuchy ztrácí schopnost přežít. Jak změny klimatu postupně ovlivňují přírodní prostředí, situace se pro místní druhy zhoršuje," dodal.

Skokan skřehotavý
Skokan skřehotavý | Foto: Archiv

Mírné zimy způsobily, že druhy žab, které se ukládají k zimnímu spánku, se probudily dříve a následkem nedostatku jídla zeslábly, píše deník Independent.

Nejen klima, ale i plísně

Také David Attenborough, britský přírodovědec a autor pořadů o přírodě, vyjádřil znepokojení kvůli ohrožení obojživelných druhů: "Obojživelníci hrají klíčovou roli v ekosystému a je hrozné, že během jen několika desítek let můžeme polovinu jejich druhů ztratit."

Jako by nestačily klimatické změny a ztráta přirozeného prostředí, v Británii se objevila i smrtelná kožní plíseň, chytrid, píše deník Independent. Podle Garnera mohla přicestovat s cizími druhy, například s africkou drápatkou vodní, která je dovážena pro výzkumy. Dalším nepřítelem jsou ranaviry, které ročně zabíjejí tisíce žab a čolků. Jejich výskyt pravděpodobně souvisí s vypuštěním severoamerického skokana volského.

Známých druhů obojživelníků je přes 6000 a podle některých výzkumů z roku 2004 hrozí vyhynutí minimálně třetině z nich, píše Independent.

Podle článku Steva Connora v deníku The Independent ze dne 26.září 2008

Více z Ekolistu:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy