Australští vědci: Jezte klokany, zachráníte planetu

vk
18. 8. 2008 11:05
Hovězí škodí, krávy produkují skleníkové plyny

Sydney - Pokud by lidé jedli spíš klokaní než hovězí maso, došlo by k výraznému poklesu skleníkových plynů v ovzduší. Tvrdí to alespoň vědci z Austrálie, které citovala stanice BBC.

Methan, který při říhání a nadýmání produkují ovce a hovězí dobytek, totiž podle nich škodí životnímu prostředí mnohem víc než třeba oxid uhličitý.

Naopak klokani methan do vzduchu nevypouštějí vůbec. Jejich zažívací systém je jiný než u ovcí a krav.

I proto George Wilson z Australské služby pro ochranu přírody doporučuje, aby se ve větší míře začali chovat jako užitková zvířata na maso. Tvrdí, že mají ve střevech jiné mikroorganismy než ostatní chovný dobytek.

Ovce a krávy podle něj produkují 11 procent australského uhlíku. A to by podle některých odhadů mohl být za pár let vážný problém.

Klokan chutná jako zvěřina

Wilson se domnívá, že zvýšená konzumace klokaního masa by mohla problém vyřešit. "Chutná skvěle, podobně jako zvěřina - pouze s jinou příchutí," říká.

V Austrálii se v současné době chová na maso 30 milionů klokanů. To ale podle Wilsona nestačí. Klokaní chovy by měly být natolik rozsáhlé, aby dokázaly pokrýt dnešní poptávku po mase ostatního dobytka.

Methan je asi pětadvacetkrát silnější skleníkový plyn než CO2.

Jenže - daleko víc emisí skleníkových plynů se do vzduchu dostává jako produkt průmyslu a dopravy, tedy spalováním fosilních paliv.

Právě skleníkové plyny jsou přitom největším původcem globálního oteplování.

Více o Austrálii:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy