Od Házmburku po Ostrý. Pět hradů na 23 kilometrech a úžasné výhledy v kraji sopek

Od Házmburku po Ostrý. Pět hradů na 23 kilometrech a úžasné výhledy v kraji sopek
Pohled z Bílé věže na Černou věž a krajinu Českého středohoří.
Podobně jako Házmburk i Košťálov přitahoval za bouřek blesky. Kronikář Beneš Krabice z Veitmile, který žil v době, kdy se hrad stavěl, vypráví historku o tom, jak do tvrze udeřil blesk a purkrabímu Aleši mladšímu ze Slavětína a jeho manželce upálil špičky střevíců.
Pohled do krajiny ze zříceniny hradu Oltářík.
Dalším hradem v pořadí je Košťálov poblíž Třebenic. Jít se k němu dá buď odtud, nebo z obce Sutom, odkud je cesta nahoru méně strmá. Místo k parkování musíte najít v těchto obcích. Menší odstavná plocha je na cestě, která vede ze Sutomi směrem ke zřícenině, za posledním stavením. Lesní asfaltka dál průjezdná není, bývá uzavřena závorou.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
27. 7. 2021 6:01
Házmburk, Košťálov, Skalka, Oltářík a Ostrý. V průměru vychází zhruba jeden hrad na pět kilometrů cesty. Zlatá stezka zemí hradů v Českém středohoří je nepříliš frekventovaným turistickým skvostem. V úseku mezi Libochovicemi a Milešovkou nabízí nejen zříceniny gotických tvrzí, ale také krásné výhledy z vrcholů špičatých kopců, vzniklých sopečnou činností.

Úsek turistické stezky od Házmburku přes Třebenice na Košťálov, Skalku, Oltářík po Ostrý včetně odboček na hrady měří podle serveru Mapy.cz pouhých 23,5 kilometru, většinou po červené značce. Na trase přitom najdete pět někdejších tvrzí.

Zmiňovanou část stezky lze projít pěšky, hrady však je možné během jednoho dne objet i autem. V takovém případě je však potřeba počítat s tím, že ke všem tvrzím s výjimkou Skalky je potřeba jít vždy minimálně jeden až dva kilometry pěšky a zdolat přitom poměrně strmé kopce.

Velké placené parkoviště je jen u Házmburku, u ostatních zřícenin jsou možnosti parkování omezené, obvykle jde jen o pár míst. Podrobnější informace o hradech, případném vstupném a možnostech parkování najdete ve fotogalerii.

Celá Zlatá stezka zemí hradů je dlouhá 89 kilometrů a vede z Budyně nad Ohří do Úštěku. Propojuje většinu významných hradních památek v oblasti Českého středohoří.

 

Právě se děje

Další zprávy