Od Házmburku po Ostrý. Pět hradů na 23 kilometrech a úžasné výhledy v kraji sopek

Od Házmburku po Ostrý. Pět hradů na 23 kilometrech a úžasné výhledy v kraji sopek
Pohled z Bílé věže na Černou věž a krajinu Českého středohoří.
Podobně jako Házmburk i Košťálov přitahoval za bouřek blesky. Kronikář Beneš Krabice z Veitmile, který žil v době, kdy se hrad stavěl, vypráví historku o tom, jak do tvrze udeřil blesk a purkrabímu Aleši mladšímu ze Slavětína a jeho manželce upálil špičky střevíců.
Pohled do krajiny ze zříceniny hradu Oltářík.
Dalším hradem v pořadí je Košťálov poblíž Třebenic. Jít se k němu dá buď odtud, nebo z obce Sutom, odkud je cesta nahoru méně strmá. Místo k parkování musíte najít v těchto obcích. Menší odstavná plocha je na cestě, která vede ze Sutomi směrem ke zřícenině, za posledním stavením. Lesní asfaltka dál průjezdná není, bývá uzavřena závorou.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
27. 7. 2021 6:01
Házmburk, Košťálov, Skalka, Oltářík a Ostrý. V průměru vychází zhruba jeden hrad na pět kilometrů cesty. Zlatá stezka zemí hradů v Českém středohoří je nepříliš frekventovaným turistickým skvostem. V úseku mezi Libochovicemi a Milešovkou nabízí nejen zříceniny gotických tvrzí, ale také krásné výhledy z vrcholů špičatých kopců, vzniklých sopečnou činností.

Úsek turistické stezky od Házmburku přes Třebenice na Košťálov, Skalku, Oltářík po Ostrý včetně odboček na hrady měří podle serveru Mapy.cz pouhých 23,5 kilometru, většinou po červené značce. Na trase přitom najdete pět někdejších tvrzí.

Zmiňovanou část stezky lze projít pěšky, hrady však je možné během jednoho dne objet i autem. V takovém případě je však potřeba počítat s tím, že ke všem tvrzím s výjimkou Skalky je potřeba jít vždy minimálně jeden až dva kilometry pěšky a zdolat přitom poměrně strmé kopce.

Velké placené parkoviště je jen u Házmburku, u ostatních zřícenin jsou možnosti parkování omezené, obvykle jde jen o pár míst. Podrobnější informace o hradech, případném vstupném a možnostech parkování najdete ve fotogalerii.

Celá Zlatá stezka zemí hradů je dlouhá 89 kilometrů a vede z Budyně nad Ohří do Úštěku. Propojuje většinu významných hradních památek v oblasti Českého středohoří.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Perušič se Schweinerem si na písku v Ostravě zajistili postup do bojů o medaile

Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na elitním turnaji Pro Tour v Ostravě počtvrté za sebou do semifinále. Nejvýše nasazený pár zdolal ve čtvrtfinále turnajové dvojky Šarífa Januse a Ahmeda Tidžana z Kataru 2:1 na sety.

Perušič se Schweinerem ztratili s třetím párem světového žebříčku úvodní set 16:21. Ve druhém ale bronzové olympijské medailisty z Tokia porazili 21:18 a třetí sadu pak čeští reprezentanti vybojovali 15:13.

"Začátek byl dobrý, ale Katařani většinou ty první sety mívají lepší. Věděli jsme, že ten první set hrají opravdu neuvěřitelně, mají hrozně vysoká čísla úspěšnosti na útoku, ale od toho druhého setu už jdou trochu dolů, Jsem rád, že jsme tu šanci využili," řekl Perušič v rozhovoru pro Českou televizi.

Na nedávné světové jedničky Januse a Tidžana narazili Perušič se Schweinerem naposledy před dvěma měsíci v mexickém Rosaritu rovněž ve čtvrtfinále, kde prohráli 1:2 na sety. Loni v březnu je zdolali cestou za titulem v Dauhá. "Všechny naše zápasy s nimi jsou většinou jako přes kopírák. První set prohrajeme, ať už těsně nebo ne, pak se nám druhý většinou povede vyhrát, a pak už se rozhoduje v tie-breaku. To je záležitost pár bodů, dneska to bylo i trochu štěstí," dodal Perušič.

V semifinále se Češi od 18:00 střetnou se španělskou dvojicí Adrián Gavira, Pablo Herrera, kterou v pátek hladce ve dvou setech zdolali ve skupině. Snadnou práci ale sedmý pár světového žebříčku neočekává. "Asi nemůžeme čekat stejný průběh jako včera. Myslím si, že Španělé se ponaučí z taktických chyb a budou asi víc tlačit servis. Myslím, že dvakrát v řadě se jim nestane, že by podávali špatně. My se na to musíme připravit," uvedl Schweiner.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američan chtěl vraždit na oslavě ve Virginii. Když vytáhl zbraň, zastřelila ho jiná účastnice večírku

Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po účastnících večírku. Nikdo s výjimkou střelce nebyl zraněn. Policie nemá v úmyslu ženu trestně stíhat, informovala dnes na svém zpravodajském webu stanice BBC.

Na oslavě narozenin a ukončení studií se ve středu před bytovým komplexem v Charlestonu sešlo asi 40 lidí. Mezi účastníky dorazil i sedmatřicetiletý Dennis Butler, který měl několik záznamů v trestním rejstříku. Když začal střílet, jedna účastnice večírku nezaváhala, vytasila legálně drženou pistoli a střelce zneškodnila. Butler zraněním podlehl, uvedla policie v prohlášení.

Podle policejního mluvčího Tonyho Hazeletta ženina rychlá reakce zachránila mnoho životů a předešla masovému útoku. Žena, která střílela, není členkou žádného z bezpečnostních sborů, dodala policie. Její totožnost nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy