Zámek nad měsíční krajinou. Kastelánka ho zachránila před doly, přišla o rodný dům

Zámek nad měsíční krajinou. Kastelánka ho zachránila před doly, přišla o rodný dům
Na první roky strávené v malém domku na dvoře u rozlehlé barokní stavby vzpomíná Krejčová s nostalgií i smutkem. "Výhoda byla ta, že na zámek v tu dobu moc lidí nechodilo. Nebylo v něm nic k vidění. Zámek byl do 90. let terčem záměrné likvidace, nebyla v něm okna a celkově připomínal spíše ruinu. Práce tu bylo a stále je až nad hlavu. Pro moji dceru to byl ale první domov."
Hana Krejčová a sedm zaměstnanců, které jí dal památkový ústav k ruce, vybavili pokoje nábytkem a dobovými kulisami.
Zámek byl v majetku Lobkowiczů do druhé světové války. "Po Mnichově v roce 1938 byly lobkowiczké domény rozděleny. To, co se ocitlo v okupovaném území, bylo podřízeno správě tzv. "věrné ruky" s ředitelstvím v Bílině. Hned v prvních dnech okupace se usídlil na zámku štáb “Leibstandarte SS Adolf Hitler" v čele s Obersturmbannführerem Seppem Dittrichem," říká kastelánka. Za války byli na zámku váleční zajatci, kolem roku 1943 v něm nacisti zřídili vojenský tábor a fasádu přetřeli zelenou maskovací barvou.
Hana Krejčová tu zařídila i více osobní místnost, ve které lidi nechává nahlédnout do své zpovědi.
Foto: Jakub Plíhal
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 5. 2021 14:10
Zámek Jezeří v okrese Most je v Česku raritou. Jako memento podkrušnohorských vesnic, které v 80. letech ustoupily uhlí, stojí na hraně dolů a zalesněné krajiny. Přes dvacet let ho spravuje kastelánka Hana Krejčová, která vyrostla v zaniklé vesnici Albrechtice. Díky ní si na zámku člověk připadá jako na návštěvě u někoho doma.

Hana Krejčová měla před maturitou, když buldozery srovnaly se zemí její rodný dům v Albrechticích. Z vesnice obklopené přírodou se i s rodinou přestěhovala na panelové sídliště v Mostu. "Chvíli jsme byli rádi, že máme umakartové jádro a největší výdobytky socialismu. Pak nám ale došlo, o co jsme přišli," vzpomíná Krejčová.

Jako zpěvačka odešla do Prahy, kde stála na prknech Vinohradského divadla v muzikále Bídníci. Něco ji ale stále táhlo zpátky. Koncem 80. let se zasloužila o to, že zámek Jezeří nepodlehl demolici, a v 90. letech se přestěhovala na jeho dvůr, aby spravovala to, co z něj zbylo.

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tvářemi projektu jsou muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn.

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník proběhne letos v létě.

Podívejte se, jak se zámek i jeho okolí postupně mění a jaká je jeho budoucnost.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy