Obrana rozprodává další lehké bunkry. Podívejte se, v co je Češi dokázali proměnit

Obrana rozprodává další lehké bunkry. Podívejte se, v co je Češi dokázali proměnit
"Tento experiment měl otevřít diskusi, jak lze naložit s těmito objekty, které mají velký potenciál například z hlediska svých lokací. Jelikož je téma využití těchto bunkrů citlivé, byla zvolena lehká dřevostavba, která se dá kdykoliv odstranit," popsal svůj záměr Jan Tyrpekl. Útulnu nabízí k pronájmu přes Airbnb, kvůli vládním opatřením se v ní ale momentálně nedá přespat.
Pokoj o několika málo metrech čtverečních má světlo i televizi napájenou ze solárního panelu, který je připevněný na bývalém vojenském vysílači.
Kryt s názvem 10-Z dnes spravuje nezisková organizace Amerfo, která ho zpřístupnila lidem a kromě společenských akcí v něm nabízí i možnost přespání.
Krematorium Věčná loviště navrhl architekt Petr Hájek. Má zázemí s pecí, kancelář a  smuteční síň. Za snímky pořízené v bývalém vojenském krytu byl fotograf Aktuálně.cz Tomáš Vocelka letos nominovaný mezi finalisty v jedné z nejvýznamnějších světových soutěží Sony World Photography Awards. Výsledky budeme znát v květnu.
Foto: Bunkering
Magdaléna Medková ČTK Magdaléna Medková, ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2021 12:48
Pozemky na Žatecku a u Spáleného Poříčí nebo bunkry pohraničního opevnění opět nabízí ministerstvo obrany k odkupu. Nově úřad zveřejnil 20 inzerátů s požadovanou celkovou kupní cenou 6,1 milionu korun. Řopíky mohou soukromníci odkupovat od roku 2008, někteří si je proměnili v netradiční ubytování, rozhledny, muzea i krematorium pro domácí mazlíčky.

Součástí nabídky jsou také čtyři objekty bývalého pohraničního opevnění. Jeden se nachází v katastrálním území Chvaletín u Písečného na Jindřichohradecku, další u Dyjákovic u řeky Dyje nedaleko státní hranice s Rakouskem, třetí na severní Moravě u Velkých Heraltic. V městské části Opavy zvané Jaktař ministerstvo opět nabízí pěchotní srub Nad Potokem, tedy součást těžkého opevnění.

Kompletní nabídku a další podrobnosti ministerstvo zveřejňuje na internetových stránkách odboru pro nakládání s nepotřebným majetkem www.onnm.army.cz. Jsou na nich uvedeny i dříve inzerované nemovitosti.

Stát rozprodává části opevnění od roku 2008. Podívejte se, jak je noví majitelé dokázali proměnit.

 

Právě se děje

Další zprávy