Obrana rozprodává další lehké bunkry. Podívejte se, v co je Češi dokázali proměnit

Obrana rozprodává další lehké bunkry. Podívejte se, v co je Češi dokázali proměnit
"Tento experiment měl otevřít diskusi, jak lze naložit s těmito objekty, které mají velký potenciál například z hlediska svých lokací. Jelikož je téma využití těchto bunkrů citlivé, byla zvolena lehká dřevostavba, která se dá kdykoliv odstranit," popsal svůj záměr Jan Tyrpekl. Útulnu nabízí k pronájmu přes Airbnb, kvůli vládním opatřením se v ní ale momentálně nedá přespat.
Pokoj o několika málo metrech čtverečních má světlo i televizi napájenou ze solárního panelu, který je připevněný na bývalém vojenském vysílači.
Kryt s názvem 10-Z dnes spravuje nezisková organizace Amerfo, která ho zpřístupnila lidem a kromě společenských akcí v něm nabízí i možnost přespání.
Krematorium Věčná loviště navrhl architekt Petr Hájek. Má zázemí s pecí, kancelář a  smuteční síň. Za snímky pořízené v bývalém vojenském krytu byl fotograf Aktuálně.cz Tomáš Vocelka letos nominovaný mezi finalisty v jedné z nejvýznamnějších světových soutěží Sony World Photography Awards. Výsledky budeme znát v květnu.
Foto: Bunkering
Ministerstvo obrany se zbavuje další části pohraničního opevnění. Na svých stránkách nabízí pozemky i lehké bunkry z období první republiky. Jsou k mání u Písečného na Jindřichohradecku, u Šatova na Znojemsku nebo na severní Moravě. Řopíky mohou soukromníci odkupovat od roku 2008, někteří si je proměnili v netradiční ubytování, rozhledny, muzea i krematorium pro domácí mazlíčky.

Součástí nabídky je celkem osm staveb bývalého pohraničního opevnění, většinou takzvaných řopíků, tedy lehkých bunkrů. Některé začínají v aukci jen na 16 tisících korunách. V opavské části Jaktař ministerstvo nabízí bunkr těžkého opevnění, a to srub Nad Potokem. Podrobnou nabídku najdete na stránkách ministerstva obrany.

Stát rozprodává části opevnění od roku 2008. Podívejte se, jak je noví majitelé dokázali proměnit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy