Obrana rozprodává další lehké bunkry. Podívejte se, v co je Češi dokázali proměnit

Obrana rozprodává další lehké bunkry. Podívejte se, v co je Češi dokázali proměnit
"Tento experiment měl otevřít diskusi, jak lze naložit s těmito objekty, které mají velký potenciál například z hlediska svých lokací. Jelikož je téma využití těchto bunkrů citlivé, byla zvolena lehká dřevostavba, která se dá kdykoliv odstranit," popsal svůj záměr Jan Tyrpekl. Útulnu nabízí k pronájmu přes Airbnb, kvůli vládním opatřením se v ní ale momentálně nedá přespat.
Pokoj o několika málo metrech čtverečních má světlo i televizi napájenou ze solárního panelu, který je připevněný na bývalém vojenském vysílači.
Kryt s názvem 10-Z dnes spravuje nezisková organizace Amerfo, která ho zpřístupnila lidem a kromě společenských akcí v něm nabízí i možnost přespání.
Krematorium Věčná loviště navrhl architekt Petr Hájek. Má zázemí s pecí, kancelář a  smuteční síň. Za snímky pořízené v bývalém vojenském krytu byl fotograf Aktuálně.cz Tomáš Vocelka letos nominovaný mezi finalisty v jedné z nejvýznamnějších světových soutěží Sony World Photography Awards. Výsledky budeme znát v květnu.
Foto: Bunkering
Magdaléna Medková ČTK Magdaléna Medková, ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2021 12:48
Pozemky na Žatecku a u Spáleného Poříčí nebo bunkry pohraničního opevnění opět nabízí ministerstvo obrany k odkupu. Nově úřad zveřejnil 20 inzerátů s požadovanou celkovou kupní cenou 6,1 milionu korun. Řopíky mohou soukromníci odkupovat od roku 2008, někteří si je proměnili v netradiční ubytování, rozhledny, muzea i krematorium pro domácí mazlíčky.

Součástí nabídky jsou také čtyři objekty bývalého pohraničního opevnění. Jeden se nachází v katastrálním území Chvaletín u Písečného na Jindřichohradecku, další u Dyjákovic u řeky Dyje nedaleko státní hranice s Rakouskem, třetí na severní Moravě u Velkých Heraltic. V městské části Opavy zvané Jaktař ministerstvo opět nabízí pěchotní srub Nad Potokem, tedy součást těžkého opevnění.

Kompletní nabídku a další podrobnosti ministerstvo zveřejňuje na internetových stránkách odboru pro nakládání s nepotřebným majetkem www.onnm.army.cz. Jsou na nich uvedeny i dříve inzerované nemovitosti.

Stát rozprodává části opevnění od roku 2008. Podívejte se, jak je noví majitelé dokázali proměnit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy