Krásné Lužické hory jsou pro srdcaře. Nejsme oblast pro lidi v žabkách, říká spolek

Krásné Lužické hory jsou pro srdcaře. Nejsme oblast pro lidi v žabkách, říká spolek
Oblast Lužických hor je neobjeveným klenotem severu. Sousedí s Libereckým krajem a katastrálně spadá pod Ústecko, charakterem ale připomíná spíš hory. Města s nejdelší historií v regionu zastupují obce jako Česká Kamenice, Kamenický Šenov a Nový Bor, kde se od 13. století rozvíjela tradice sklářství. V Šenově dodnes působí řada malých i velkých firem, je v něm muzeum foukaného skla (na obrázku), chátrající továrna Eliase Palmeho a sklářské učiliště.
Přestože krajina sousedí s oblastí České Švýcarsko, spolku DMO Lužické a Žitavské hory se turismus daří držet na uzdě. "V rozvoji turismu jsme opatrní, osobně mám ty hory ráda a nechci z nich vytvořit druhý Bedřichov nebo druhé Hřensko. V rámci komunikace s obcemi, podnikateli a neziskovými organizacemi jsme si hned na začátku nastavili, že sice chceme ulehčit přetíženému Českému Švýcarsku, ale zároveň si chceme udržet určité tajemno, tedy to, že tu oblast moc lidí nezná," říká šéfka spolku Marie Kárová, která má na starosti rozvoj oblasti. 
Spolek se do kraje snaží lákat hlavně aktivní turisty. "Máme takové motto, že když chce někdo přijet do Lužických hor za zážitky, tak ho to musí trochu bolet. Naše cílovka jsou aktivní návštěvníci, vše, co připravujeme, děláme pro lidi, kteří jsou zvídaví, jsou to aktivní pěší nebo cyklisti. Nejsme oblast pro lidi v žabkách, co se vozí automobily z místa na místo," říká Kárová, která se snaží turisty nesměrovat na jedno místo, ale rozprostřít je do krajiny.
Mezi obcemi Velenice a Svitava jsou působivé umělé jeskyně zvané Pusté kostely. Okolnosti jejich vzniku nejsou jasné, spekulace tvrdí, že je vytvořili středověcí mniši, kteří v nich i sami žili. Jedna z největších jeskyň se nazývá Nautilus a po bitvě na Bílé hoře pravděpodobně sloužila jako úkryt pro členy Jednoty bratrské. Dnes je sídlem motorkářského klubu.
Foto: Matyáš Gál
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
16. 7. 2021 6:00
Od Ještědsko-kozákovského hřbetu přes Českou Lípu až na sever do Varnsdorfu se táhne oblast, která spadá pod pohoří Lužických hor. Pohraničí severu, odkud po druhé světové válce odešla většina původních obyvatel, má devízu v malebné, kopcovité krajině vhodné pro aktivní dovolenou. Přestože sousedí s oblastí České Švýcarsko, spolku DMO Lužické a Žitavské hory se turismus daří držet na uzdě.

"V rozvoji turismu jsme opatrní, osobně mám ty hory ráda a nechci z nich vytvořit druhý Bedřichov nebo druhé Hřensko. V rámci komunikace s obcemi, podnikateli a neziskovými organizacemi jsme si hned na začátku nastavili, že sice chceme ulehčit přetíženému Českému Švýcarsku, ale zároveň si chceme udržet určité tajemno, tedy to, že tu oblast moc lidí nezná," říká šéfka spolku DMO Lužické a Žitavské hory Marie Kárová, která má na starosti rozvoj oblasti. 

Čtěte víc v galerii a podívejte se i na to, jakou krásu ukrývají bývalé severozápadní Sudety.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 4 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy