Foto: Magický hornický region Krušnohoří. Toto jsou místa, která se dostala do UNESCO

Štola Země zaslíbená v Hornické krajině Mědník.
Na seznam světového dědictví UNESCO přibylo celkem 22 míst v česko-německém příhraniční. Českou část reprezentují Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy - Boží Dar - Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník.
Díky odkrytému terénu a dobré přístupnosti je Mědník unikátním studijním prostorem, kde je možné sledovat jednotlivé historické etapy odkrývání ložiska od drobných povrchových dobývek po šachty a štoly s podzemními dobývkami.
Odborník na hornictví Ivan Cáder ve štole Země zaslíbená. Cáder je legendou svého oboru, provozuje prohlídkové štoly a expozice minerálů na Mědníku, a patří mezi největší propagátory Krušných hor a místní doly.
Krušné hory jsou ale zajímavé nejen svou industriální historií, ale také obnovenou přírodou s nádhernými výhledy.
Foto: Michaela Dusíková, Roman Erlitz, archiv Offroadsafari
Magazín Magazín, Offroadsafari.cz
7. 7. 2019 11:41
Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří čítající na 22 míst v Česku a Německu se v sobotu stal oficiální součástí světového dědictví UNESCO. V Česku mezi ně patří Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy - Boží Dar - Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník. Krušnohorský hornický region podává jedinečné svědectví o vlivu české a saské těžby rud pro rozvoj důlních a dalších souvisejících technologií.

Od renesance až do 20. století byly Krušné hory významným centrem, odkud se šířily hornické inovace do celého světa - ať už se to týkalo čerpání důlních vod či zpracování rud v hutích, nebo tvorby geologických map, příruček a učebnic či založení nejstarší dosud existující báňské vysoké školy na světě ve Freibergu z roku 1765.

Do významné české hornické oblasti pořádá pravidelné expedice také organizace Offroadsafari, která zájemcům ukazuje nejen tajemné štoly, ale také nádhernou přírodu. Vypráví jim příběhy okolní dechberoucí krajiny i místních obyvatel.

Za netradičními vyjížďkami stojí Martin Bareš, který měl vždy nejen blízko ke Krušným horám, ale také k terénním autům. "To takhle zorganizujete s kamarády pár víkendů v Krušných horách, jezdíte offroady, hledáte kešky, jíte a pijete, vyprávíte jim příběhy místních lidí a krajiny. A zrodí se nápad," píše na webu. 

Dnes má tým osm členů, z toho pět z nich dělá průvodce. Vypravují se do okolí Českého středohoří, Mostecka a právě Krušných hor. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy