Těžba, církevní úředníci a režim. Po odsunu zanikly na severu Čech desítky kostelů

Těžba, církevní úředníci a režim. Po odsunu zanikly na severu Čech desítky kostelů
"Jakkoli vnímáme z hlediska proticírkevního postupu nejostřeji 50. léta minulého století, proces fyzické likvidace kostelů se týká hlavně období od poloviny 60. let výše. Obecně lze konstatovat, že velká část z nich ztratila svoji roli po odsunu německého obyvatelstva a církvi se jen těžko dařilo udržovat je v dobrém stavu. O to jednodušší pak pro komunisty bylo je po dlouhých desetiletích chátrání nechat demolovat," vysvětluje Tomáš Hlaváček ze Společnosti pro obnovu památek Úštěcka, která zaniklé kostely na severu Čech před pár lety zmapovala. Na fotografii je farní kostel svatého Jakuba Staršího v Kralupech u Chomutova, který v roce 1975 ustoupil povrchové těžbě hnědého uhlí.
Jako z Toskánska vypadal kostel svatého Martina v obci Rusová. Zanikl už v roce 1945 a po něm i zbytek obce, která v roce 1969 ustoupila nové vodní přehradě Přísečnice.
Farní kostel svaté Barbory byl upomínkou na stavitele Hoffmana, ale také na šlechtice Františka Antonína Šporka, který nechal interiér vybavit drahými materiály a sochami od Braunových následovníků. V roce 1973 požádal Okresní národní výbor v Děčíně památkáře o zrušení ochrany a o dva roky později šel kostel k zemi. Dnes je v místě jen zemědělská plocha.
Krajina i paměť národa se po odsunu německých obyvatel a převzetí moci komunisty začaly na severu Čech zásadně měnit. Mezi roky 1945 a 1989 zanikly především v oblasti dnešního Ústeckého kraje desítky kostelů. Z původního počtu jich v celém Československu zbyla polovina. Na mapě je srovnání škody, kterou na sakrálních stavbách napáchali nacisti (24 synagog, na mapě vyznačeno ikonou ▲ ) versus komunisti (117 kostelů na mapě značeno ikonou + , 436 kaplí a kapliček, 15 židovských hřbitovů a čtyři kláštery).
Foto: Společnost pro obnovu památek Úštěcka (zdroj)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
5. 4. 2021 8:32
Krajina i paměť národa se po odsunu německých obyvatel a převzetí moci komunisty začaly na severu Čech zásadně měnit. Mezi roky 1945 a 1989 zanikly především v oblasti dnešního Ústeckého kraje desítky kostelů. Z původního počtu jich v celém Československu zbyla polovina. Stavby ustoupily těžbě, ale také snaživým církevním úředníkům, kteří z nařízení režimu mazali z map vše, co spojovala víra.

Zničené kostely severních Čech mezi lety 1945-1989 zmapovalo občanské sdružení Společnost pro obnovu památek Úštěcka. Před pár lety k tomu v pražském Klementinu uspořádalo výstavu fotografií s doprovodným slovem, kterou zaštítilo ministerstvo kultury i arcibiskup a primas český Dominik Duka. Na české poměry měla nevídaný úspěch. 

Mapování "zmizelé" paměti dál pokračuje prostřednictvím on-line databáze. Lidé do ní mohou přispívat fotografiemi kostelů či kapliček a drobných sakrálních památek, které už nejsou na povrchu zemském, nebo jsou v ohrožení.

V naší galerii si můžete připomenout kostely, které dříve formovaly tvář i duši krajiny severních Čech, většina však ustoupila těžbě nebo nové ideologii. Podívejte se.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic. U sjezdu z dálnice D1 se ve směru na Ruzyň srazilo nákladní auto s dodávkou. Před místem nehody se tvoří kolona. Vyplývá to z informací pražské policie a na dopravním webu Ředitelství silnic a dálnic.

Nehoda se stala kolem 07:15 na 77. kilometru Pražského okruhu. "Probíhá vyprošťování osoby. Doprava je zastavena v obou směrech a okruh je neprůjezdný," uvedla na Twitteru police. Její mluvčí Jan Rybanský doplnil, že orientační dechová zkouška u řidičů byla negativní.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na Twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na Twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy