Záběry jako z jiné planety. 38 leteckých fotek svérázné krásy severočeských dolů

Pohledy na dno drsných a špinavých důlních jam, kde se rodí 43 procent české elektřiny.
Výsypka nedaleko od Chomutova (ukládá se tam zemina, která neobsahuje uhlí).
Pohled do velkolomu ČSA.
Odkalovací nádrž Venuše u Mostu.
Dno Lomu Vršany u Mostu.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 23. 7. 2019 10:10
Je to zvláštní druh krásy, která se rodí z prachu, špíny a rozryté země. Lze ji najít třeba na dně severočeských hnědouhelných dolů. Z letadla jsme tam nafotili gigantické jámy, ve kterých se rodí velká část české elektřiny. Snímky občas připomínají výjevy z jiných planet.

Pokud se někdy uskuteční plány na rekultivaci, bude to jednou krajina mnoha velkých jezer, pod jejichž hladinami milosrdně zmizí obrovské a hluboké důlní jámy. Dnes to tak ale není - a ani nemůže být. Ve špinavých a zaprášených povrchových dolech na severu Čech se totiž v přeneseném smyslu slova rodí velká část české elektřiny, a navíc zaměstnávají tisíce lidí.

Magazín Flying Revue

Flying Revue - logo
  • Flying Revue je nejčtenější letecký časopis v Česku a na Slovensku.
  • Portál FlyingRevue.cz denně přináší aktuality ze světa všeobecného i dopravního letectví.
  • Naleznete zde také reportáže, videa a fotografie z unikátních leteckých expedic do všech koutů světa.
  • Aktuálně.cz a Flying Revue společně připravují fotogalerie zachycující krásná místa české krajiny.

Podle informací, které zveřejnila letos v květnu ČTK, se loni nejvíce elektřiny vyrobilo právě z hnědého uhlí (bylo to 43 procent). Na jaderné elektrárny připadala třetina. Následovaly obnovitelné zdroje energie (celkem 11 procent), černé uhlí a zemní plyn (po čtyřech procentech).

V rámci spolupráce s magazínem Flying Revue jsme se vydali nafotografovat právě ta místa, kde se těží hnědé uhlí a kam se člověk obvykle nemá příliš mnoho šancí podívat.

Expedičním letadlem Dynamic WT-9 jsme společně s pilotem Jiřím Prušou vyrazili nad rozrytá dna povrchových dolů, obrovská rypadla a odkalovací jezírka. Ale fotografovali jsme i nad lokalitami, které už mají období těžby za sebou a změnily se (nebo se právě mění) v jezera a rekreační zóny. Právě ty ukazují, že severočeská důlní krajina není ztracena a že má ještě šanci znovu ožít.

I na takových místech je ukryta svérázná krása

Jaký je pohled z letadla na důlní jámy mezi Bílinou, Mostem a Chomutovem? Ohromující. Z výšky si člověk snáze uvědomí gigantické rozměry povrchových dolů. První dojem je spíše skličující - uhelný prach, špína a gigantické těžební stroje připomínají atmosféru Ocelového města z Verneových románů. 

Při předchozích fotovýpravách nad českou krajinou a především nad českými řekami jsme s Jiřím Prušou většinou dokumentovali jejich krásu. A svéráznou krásu jsme nakonec našli i na dně severočeských dolů a v jejich bezprostředním okolí.

Zajímavé pohledy nabízí třeba hladina odkalovacího jezírka Venuše nedaleko od Mostu. Obrazce na hladině tam z výšky připomínají snímky Země, pořizované z vesmíru. Geometrická krása je typická také pro takzvané výsypky, kde se ukládá vytěžená zemina, která neobsahuje uhlí.

A i když je na zničenou krajinu smutný pohled, rekultivovaná jezera Matylda nebo Most, která vznikla zaplavením vytěžených dolů ukazují, že je tady stále naděje. Třeba to tady bude jednou skutečně krajina krásných podkrušnohorských jezer.

Na rozhovor s pilotem Jiřím Prušou v DVTV se můžete podívat zde:

Každý den prožívám, nejvíc mě dokáže překvapit počasí, líčí pilot Jiří Pruša, který ze sportovního letadla fotí velkoměsta i unikátní místa planety. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 4 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy