Graffiti oživilo staré výměníky na sídlištích. Kafkou, komiksem i pohledem na moře

Graffiti oživilo staré výměníky na sídlištích. Kafkou, komiksem i pohledem na moře
Vůbec prvním umělcem, který se do projektu zapojil, byl výtvarník Pasta Oner, a to v roce 2014 v Ženíškově ulici v Praze 11.
Na Jižním Městě leží také druhá kontrastní grafika od Pasty Onera ("Bůh šetří/zachraňuje, my utrácíme").
Fasáda výměníku v Tupolevově ulici v Praze 18 je autorským dílem Terezy Hruškové, která se inspirovala povídkou Franze Kafky, Proměna.
Z roku 2014 pochází také komiks v ulici Majerského v Praze 11.
Foto: Pražská teplárenská
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
7. 7. 2019 18:52
Už pátým rokem barví umělci výměníky tepla na pražských sídlištích. Nevzhledné krychle vznikly s výstavbou panelových domů v době minulého režimu, postupně ale začaly chátrat a staly se terčem vandalismu. Pražská teplárenská proto před pěti lety vybídla umělce, aby malým továrnám na teplo dali novou tvář. Podívejte se na ta nejpovedenější díla, s graffiti budou pouliční umělci pokračovat i letos.
 

Právě se děje

před 13 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy