Fotky: Podívejte se do vily Tomáše Bati. Ze všech oken musel mít výhled na továrnu

Podívejte se, jak to uvnitř vily Tomáše Bati vypadá.
Tomáš Baťa si vilu nechal postavit v roce 1909, tedy ve svých třiatřiceti letech. Pověřil tím stavitele Františka Nováka z Vizovic. Ten si ale při výstavbě brzy nevěděl rady, a tak se obrátil na profesora pražské Akademie výtvarných umění Jana Kotěru.
Kotěra přepracoval plány a na přání Tomáše Bati udělal několik dispozičních změn, které domu daly větší charakter i logiku. Exteriér se, bohužel, dochoval jen zčásti. V 50. letech ho dostali do rukou komunisté a ti zničili pergolu, detaily i Thomayerovu zahradu.
V přízemí dvoupatrové vily byly společenské místnosti a jídelna. Kotěra je nechal vybavit vestavěným mahagonovým nábytkem. Dřevem obložil i stěny. Podle některých pramenů Tomáš Baťa trval na tom, aby ze všech místností vily bylo vidět na jeho továrnu.
Pohled na vestavěný nábytek z mahagonového dřeva, kde s oblibou sedávala paní domu, Marie Baťová.
Foto: Zdeněk Němec
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
20. 6. 2019 15:26
Tomáš Baťa, nejslavnější obuvnický magnát minulého století, byl při plánování svého domova na špičkového architekta Jana Kotěru velmi přísný. V roce 1909 si nechal ve Zlíně postavit rodinné sídlo, stavitelé to s ním ale neměli jednoduché. Baťa měnil plány i dispozice interiéru. Vznikl z toho ale krásný dům, který můžete ještě dva dny navštívit v rámci Týdne Bati. Podívejte se, jak to uvnitř vypadá.
 

Právě se děje

před 11 minutami

Vítkovice Heavy Machinery jdou do prodeje, odhad ceny je 1,3 miliardy korun

Ostravská firma Vítkovice Heavy Machinery (VHM), kterou soud v létě poslal do konkurzu, jde do prodeje. Ve výběrovém řízení se prodávají obří výrobní haly i se strojním vybavením na více než 50 hektarech pozemků. Odhadní cena nemovitostí i movitého majetku, které se prodávají vcelku, činí 1,3 miliardy korun. Prodejem pověřil věřitelský výbor aukční a dražební společnost Gaute. ČTK to dnes za Gaute sdělil Jaroslav Martínek.

"Společnost Gaute od 2. prosince zveřejnila informace pro zájemce na svém portálu www.verejnedrazby.cz. Tímto dnem zároveň začíná lhůta, během které se zájemci můžou detailně seznámit s předmětem prodeje v takzvané datové místnosti," uvedl Martínek. Samotné výběrové řízení začne 6. ledna.

VHM jsou producentem ocelí a výrobků z nich. Insolvenční návrh podalo v březnu samo vedení, podle kterého byla firma dlouhodobě ztrátová a už nebyla schopná platit své závazky, zejména za dodávky energií. Problémy prohloubil koronavirus a opatření proti jeho šíření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy