Fotky: Podívejte se do vily Tomáše Bati. Ze všech oken musel mít výhled na továrnu

Podívejte se, jak to uvnitř vily Tomáše Bati vypadá.
Tomáš Baťa si vilu nechal postavit v roce 1909, tedy ve svých třiatřiceti letech. Pověřil tím stavitele Františka Nováka z Vizovic. Ten si ale při výstavbě brzy nevěděl rady, a tak se obrátil na profesora pražské Akademie výtvarných umění Jana Kotěru.
Kotěra přepracoval plány a na přání Tomáše Bati udělal několik dispozičních změn, které domu daly větší charakter i logiku. Exteriér se, bohužel, dochoval jen zčásti. V 50. letech ho dostali do rukou komunisté a ti zničili pergolu, detaily i Thomayerovu zahradu.
V přízemí dvoupatrové vily byly společenské místnosti a jídelna. Kotěra je nechal vybavit vestavěným mahagonovým nábytkem. Dřevem obložil i stěny. Podle některých pramenů Tomáš Baťa trval na tom, aby ze všech místností vily bylo vidět na jeho továrnu.
Pohled na vestavěný nábytek z mahagonového dřeva, kde s oblibou sedávala paní domu, Marie Baťová.
Foto: Zdeněk Němec
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
20. 6. 2019 15:26
Tomáš Baťa, nejslavnější obuvnický magnát minulého století, byl při plánování svého domova na špičkového architekta Jana Kotěru velmi přísný. V roce 1909 si nechal ve Zlíně postavit rodinné sídlo, stavitelé to s ním ale neměli jednoduché. Baťa měnil plány i dispozice interiéru. Vznikl z toho ale krásný dům, který můžete ještě dva dny navštívit v rámci Týdne Bati. Podívejte se, jak to uvnitř vypadá.
 

Právě se děje

před 4 minutami

Řecko schválilo zákon protim demonstracím, tisíce lidé proti němu protestují

Řecký parlament dnes schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru Atén zároveň protestovaly tisíce lidí. Legislativu navrhla řecká konzervativní vláda, podle které časté demonstrace ohrožují veřejnou bezpečnost a mají negativní dopady na obchod, píše agentura Reuters.

Před parlamentní budovou proti právní úpravě demonstrovalo okolo 10 000 lidí. Od hlavního davu se oddělila skupina manifestantů, která na dohlížející policii házela zápalné lahve. Bezpečnostní složky proti nim zakročily slzným plynem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy