Dům v korunách stromů vypadá jako postavička z Mimoňů, pohání ho jen solární energie

Magazín Magazín
26. 6. 2019 10:21
Architektonické studio Precht navrhlo domek v korunách stromů, který se dá složit i rozložit podle počtu rodinných příslušníků. Jmenuje se Bert a vypadá jako postavička z animovaného filmu Mimoni.
Modulové bydlení Bert využívá solární energii, má kompostovací toaletu a podobu Mimoně.
Modulové bydlení Bert využívá solární energii, má kompostovací toaletu a podobu Mimoně. | Foto: precht.at

Když žluto-modré postavičky s velkými brýlemi ovládly filmový trh, nikoho tehdy nenapadlo, že jednou inspirují světoznámé architektonické duo Chrise a Fei Tang Prechtovy k designu moderního domku v korunách stromů.

Dům ve tvaru válce s kulatými okny manželé navrhli pro začínající firmu, která se specializuje na život na malém prostoru. 

Objekt roste do výšky podobně jako kmen stromu a postupně se větví do jednotlivých částí. 

Dům se dá rozložit i složit dle potřeb obyvatel.
Dům se dá rozložit i složit dle potřeb obyvatel. | Foto: precht.at

Základní moduly se skládají z kuchyně, obýváku, ložnice, toalety a koupelny, pořadí větvení si majitelé určí sami. Dům pohání solární energie, má kompostovací toaletu a dřevěnou či ocelovou konstrukci. 

Interiér je tmavý a slouží především k odpočinku. Architekti chtěli, aby vynikl výhled na okolní přírodu, která dům obklopuje. 

Interiér je tmavý a slouží tak především k odpočinku.
Interiér je tmavý a slouží tak především k odpočinku. | Foto: precht.at

Bert je variabilní a zájemci si mohou poskládat jednotlivé moduly podle potřeb až na daném místě. 

Nemusí se z něho stát pouze domek, v budoucnosti se takto dá postavit třeba hotel nebo bydlení pro celé kolonie. Prototyp základního domku firma představí v roce 2020. 

Z modulů se dá vytvořit malý domek, hotel i bydlení pro celé komunity.
Z modulů se dá vytvořit malý domek, hotel i bydlení pro celé komunity. | Foto: precht.at

Designové studio Precht vzniklo v roce 2017 poté, co se manželský pár natrvalo přestěhoval do Rakouska. Jedním z jeho nedávných projektů je modulové bydlení s farmou, kde si obyvatelé mohou pěstovat své vlastní jídlo.

Podívejte se také na video: Pokoje zavěšené na stromech. Extravagantní Treehotel je mezi architekty pojem

Pokoje zavěšené na stromech. Extravagantní Treehotel je mezi nadšenci architektury pojem | Video: Treehotel
 

Právě se děje

před 20 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy