Dům v korunách stromů vypadá jako postavička z Mimoňů, pohání ho jen solární energie

Magazín Magazín
26. 6. 2019 10:21
Architektonické studio Precht navrhlo domek v korunách stromů, který se dá složit i rozložit podle počtu rodinných příslušníků. Jmenuje se Bert a vypadá jako postavička z animovaného filmu Mimoni.
Modulové bydlení Bert využívá solární energii, má kompostovací toaletu a podobu Mimoně.
Modulové bydlení Bert využívá solární energii, má kompostovací toaletu a podobu Mimoně. | Foto: precht.at

Když žluto-modré postavičky s velkými brýlemi ovládly filmový trh, nikoho tehdy nenapadlo, že jednou inspirují světoznámé architektonické duo Chrise a Fei Tang Prechtovy k designu moderního domku v korunách stromů.

Dům ve tvaru válce s kulatými okny manželé navrhli pro začínající firmu, která se specializuje na život na malém prostoru. 

Objekt roste do výšky podobně jako kmen stromu a postupně se větví do jednotlivých částí. 

Dům se dá rozložit i složit dle potřeb obyvatel.
Dům se dá rozložit i složit dle potřeb obyvatel. | Foto: precht.at

Základní moduly se skládají z kuchyně, obýváku, ložnice, toalety a koupelny, pořadí větvení si majitelé určí sami. Dům pohání solární energie, má kompostovací toaletu a dřevěnou či ocelovou konstrukci. 

Interiér je tmavý a slouží především k odpočinku. Architekti chtěli, aby vynikl výhled na okolní přírodu, která dům obklopuje. 

Interiér je tmavý a slouží tak především k odpočinku.
Interiér je tmavý a slouží tak především k odpočinku. | Foto: precht.at

Bert je variabilní a zájemci si mohou poskládat jednotlivé moduly podle potřeb až na daném místě. 

Nemusí se z něho stát pouze domek, v budoucnosti se takto dá postavit třeba hotel nebo bydlení pro celé kolonie. Prototyp základního domku firma představí v roce 2020. 

Z modulů se dá vytvořit malý domek, hotel i bydlení pro celé komunity.
Z modulů se dá vytvořit malý domek, hotel i bydlení pro celé komunity. | Foto: precht.at

Designové studio Precht vzniklo v roce 2017 poté, co se manželský pár natrvalo přestěhoval do Rakouska. Jedním z jeho nedávných projektů je modulové bydlení s farmou, kde si obyvatelé mohou pěstovat své vlastní jídlo.

Podívejte se také na video: Pokoje zavěšené na stromech. Extravagantní Treehotel je mezi architekty pojem

Pokoje zavěšené na stromech. Extravagantní Treehotel je mezi nadšenci architektury pojem | Video: Treehotel
 

Právě se děje

před 58 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy