Dům v korunách stromů vypadá jako postavička z Mimoňů, pohání ho jen solární energie

Magazín Magazín
26. 6. 2019 10:21
Architektonické studio Precht navrhlo domek v korunách stromů, který se dá složit i rozložit podle počtu rodinných příslušníků. Jmenuje se Bert a vypadá jako postavička z animovaného filmu Mimoni.
Modulové bydlení Bert využívá solární energii, má kompostovací toaletu a podobu Mimoně.
Modulové bydlení Bert využívá solární energii, má kompostovací toaletu a podobu Mimoně. | Foto: precht.at

Když žluto-modré postavičky s velkými brýlemi ovládly filmový trh, nikoho tehdy nenapadlo, že jednou inspirují světoznámé architektonické duo Chrise a Fei Tang Prechtovy k designu moderního domku v korunách stromů.

Dům ve tvaru válce s kulatými okny manželé navrhli pro začínající firmu, která se specializuje na život na malém prostoru. 

Objekt roste do výšky podobně jako kmen stromu a postupně se větví do jednotlivých částí. 

Dům se dá rozložit i složit dle potřeb obyvatel.
Dům se dá rozložit i složit dle potřeb obyvatel. | Foto: precht.at

Základní moduly se skládají z kuchyně, obýváku, ložnice, toalety a koupelny, pořadí větvení si majitelé určí sami. Dům pohání solární energie, má kompostovací toaletu a dřevěnou či ocelovou konstrukci. 

Interiér je tmavý a slouží především k odpočinku. Architekti chtěli, aby vynikl výhled na okolní přírodu, která dům obklopuje. 

Interiér je tmavý a slouží tak především k odpočinku.
Interiér je tmavý a slouží tak především k odpočinku. | Foto: precht.at

Bert je variabilní a zájemci si mohou poskládat jednotlivé moduly podle potřeb až na daném místě. 

Nemusí se z něho stát pouze domek, v budoucnosti se takto dá postavit třeba hotel nebo bydlení pro celé kolonie. Prototyp základního domku firma představí v roce 2020. 

Z modulů se dá vytvořit malý domek, hotel i bydlení pro celé komunity.
Z modulů se dá vytvořit malý domek, hotel i bydlení pro celé komunity. | Foto: precht.at

Designové studio Precht vzniklo v roce 2017 poté, co se manželský pár natrvalo přestěhoval do Rakouska. Jedním z jeho nedávných projektů je modulové bydlení s farmou, kde si obyvatelé mohou pěstovat své vlastní jídlo.

Podívejte se také na video: Pokoje zavěšené na stromech. Extravagantní Treehotel je mezi architekty pojem

Pokoje zavěšené na stromech. Extravagantní Treehotel je mezi nadšenci architektury pojem | Video: Treehotel
 

Právě se děje

před 22 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy