Dům v korunách stromů vypadá jako postavička z Mimoňů, pohání ho jen solární energie

Magazín Magazín
26. 6. 2019 10:21
Architektonické studio Precht navrhlo domek v korunách stromů, který se dá složit i rozložit podle počtu rodinných příslušníků. Jmenuje se Bert a vypadá jako postavička z animovaného filmu Mimoni.
Modulové bydlení Bert využívá solární energii, má kompostovací toaletu a podobu Mimoně.
Modulové bydlení Bert využívá solární energii, má kompostovací toaletu a podobu Mimoně. | Foto: precht.at

Když žluto-modré postavičky s velkými brýlemi ovládly filmový trh, nikoho tehdy nenapadlo, že jednou inspirují světoznámé architektonické duo Chrise a Fei Tang Prechtovy k designu moderního domku v korunách stromů.

Dům ve tvaru válce s kulatými okny manželé navrhli pro začínající firmu, která se specializuje na život na malém prostoru. 

Objekt roste do výšky podobně jako kmen stromu a postupně se větví do jednotlivých částí. 

Dům se dá rozložit i složit dle potřeb obyvatel.
Dům se dá rozložit i složit dle potřeb obyvatel. | Foto: precht.at

Základní moduly se skládají z kuchyně, obýváku, ložnice, toalety a koupelny, pořadí větvení si majitelé určí sami. Dům pohání solární energie, má kompostovací toaletu a dřevěnou či ocelovou konstrukci. 

Interiér je tmavý a slouží především k odpočinku. Architekti chtěli, aby vynikl výhled na okolní přírodu, která dům obklopuje. 

Interiér je tmavý a slouží tak především k odpočinku.
Interiér je tmavý a slouží tak především k odpočinku. | Foto: precht.at

Bert je variabilní a zájemci si mohou poskládat jednotlivé moduly podle potřeb až na daném místě. 

Nemusí se z něho stát pouze domek, v budoucnosti se takto dá postavit třeba hotel nebo bydlení pro celé kolonie. Prototyp základního domku firma představí v roce 2020. 

Z modulů se dá vytvořit malý domek, hotel i bydlení pro celé komunity.
Z modulů se dá vytvořit malý domek, hotel i bydlení pro celé komunity. | Foto: precht.at

Designové studio Precht vzniklo v roce 2017 poté, co se manželský pár natrvalo přestěhoval do Rakouska. Jedním z jeho nedávných projektů je modulové bydlení s farmou, kde si obyvatelé mohou pěstovat své vlastní jídlo.

Podívejte se také na video: Pokoje zavěšené na stromech. Extravagantní Treehotel je mezi architekty pojem

Pokoje zavěšené na stromech. Extravagantní Treehotel je mezi nadšenci architektury pojem | Video: Treehotel
 

Právě se děje

před 21 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy