Temná, mrazivá i krásná historie českých hřbitovů. Brno má ten největší, v Praze zase leží "blázni"

Foto: David Kohout
David Kohout
28. 11. 2016 10:00
Hřbitovy jsou vzácná a tajemná místa, která se ocitla na periferii každodenního života. Praha uchovává zchátralý, opuštěný, přesto unikátní hřbitov, kam byli pochováváni pacienti blízké psychiatrické léčebny. Proto dostal přízvisko hřbitov bláznů. Leží tam těla nejen poblázněných Čechů, ale i Italů, kteří zde byli v průběhu první světové války převezeni z tridentského ústavu pro choromyslné. Není to však jen pražský hřbitov bláznů. Brno se může pochlubit největším hřbitovem v zemi. Ústřední hřbitov je důležitým místem, které odkazuje na bohatou česko-německou historii města. Podívejte se na fotografie z míst, kterým se raději vyhýbáme, protože jim nerozumíme.

Brno, Praha – Listopad je měsícem, kdy z tradice vyrážíme na hřbitov zapálit svíčky a zavzpomínat na zemřelé blízké. V Česku jsou však hřbitovy, které se od těch známých značně liší. Jedním z nich je i pražský hřbitov bláznů. Místo opředené tajemstvím, negativní energií, strachem i úzkostí. A zatímco v Praze leží blázni, Brno se může pochlubit největším hřbitovem v zemi. Ústřední hřbitov v sobě uchovává odkaz na společnou česko-německou historii, která se snad navždy vtiskla do výjimečné funerální architektury. 

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy