Temná, mrazivá i krásná historie českých hřbitovů. Brno má ten největší, v Praze zase leží "blázni"

Příklad funerální architektury na Ústředním hřbitově v Brně.
Skrze malou branku se lze dostat v Praze na místo, které na turistických mapách není. Leží za psychiatrickou léčebnou v Bohnicích, utopené v lese a skryté pod silnou vrstvou břečťanu. Návštěvník by si mohl myslet, že to je kus lesa nebo parku.
Přelézáme zeď a dostáváme se tam, kde ptáci nezpívají. Vládne tu ticho a podivná atmosféra.
Z podzimní mlhy vystupuje kamenná mohyla. Pocta obětem velké války i těm, kteří zde byli během bojů převezeni a zemřeli. Italové, Rusové, obyvatelé Balkánu. Většina podlehla epidemii tyfu. Nemoci, která v přeneseném významu označuje mlhu, zakalené vědomí. Jsme na místě opuštěného hřbitova, který místní nepojmenují jinak než "hřbitov bláznů".
Je tomu už více než 50 let, co zde byli pohřbeni poslední pacienti blízké psychiatrické nemocnice. Pod její správu taky hřbitov spadá. Vysvěcen byl 12. září 1909 a první pohřeb se zde odehrál o dva dny později. Tím prvním nešťastným byl jedenáctiletý pacient František Janovský. Dohromady je tu ale více než 4200 hrobů. Většina z nich však zmizela.
Foto: David Kohout
David Kohout
28. 11. 2016 10:00
Hřbitovy jsou vzácná a tajemná místa, která se ocitla na periferii každodenního života. Praha uchovává zchátralý, opuštěný, přesto unikátní hřbitov, kam byli pochováváni pacienti blízké psychiatrické léčebny. Proto dostal přízvisko hřbitov bláznů. Leží tam těla nejen poblázněných Čechů, ale i Italů, kteří zde byli v průběhu první světové války převezeni z tridentského ústavu pro choromyslné. Není to však jen pražský hřbitov bláznů. Brno se může pochlubit největším hřbitovem v zemi. Ústřední hřbitov je důležitým místem, které odkazuje na bohatou česko-německou historii města. Podívejte se na fotografie z míst, kterým se raději vyhýbáme, protože jim nerozumíme.

Brno, Praha – Listopad je měsícem, kdy z tradice vyrážíme na hřbitov zapálit svíčky a zavzpomínat na zemřelé blízké. V Česku jsou však hřbitovy, které se od těch známých značně liší. Jedním z nich je i pražský hřbitov bláznů. Místo opředené tajemstvím, negativní energií, strachem i úzkostí. A zatímco v Praze leží blázni, Brno se může pochlubit největším hřbitovem v zemi. Ústřední hřbitov v sobě uchovává odkaz na společnou česko-německou historii, která se snad navždy vtiskla do výjimečné funerální architektury. 

 

Právě se děje

před 53 minutami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy