Stáj ze 16. století se proměnila v hi-tech apartmán. I malé prostory v centrech mají potenciál

Foto: Adam Rujbr Architects
Petra Jansová Petra Jansová
5. 11. 2016 8:05
Nevyužitý prostor v historickém centru Prahy získal novou podobou. Stáj z poloviny 16. století se po rekonstrukci proměnila v hi-tech apartmán. Projekt Living Showroom má mimo jiné upozornit i na to, že i bývalou maštal o rozloze garsonky lze proměnit v moderní a ekologické bydlení.

Byt v pražské Jakubské ulici je součástí konceptu Living Showroom, který je postavený na energeticky úsporném provozu, využití obnovitelných zdrojů a soběstačnosti.

„Trápí mě, kolik zajímavých domů a prostorů v centrech měst nemá využití, zatímco na periferiích se dál staví a města se nepřirozeně rozlézají. Dojíždění do centra je pak stále komplikovanější. Proto jsem chtěl ukázat, že i bývalou maštal o rozloze garsonky lze proměnit v moderní a ekologické bydlení,“ vysvětlil autor projektu, architekt Adam Rujbr.

zdroj: Adam Rujbr Architects

 

Právě se děje

před 44 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy