Stáj ze 16. století se proměnila v hi-tech apartmán. I malé prostory v centrech mají potenciál

Living Showroom .
Dům, ve kterém je byt situován, je ze 16. století a nachází se na rohu Jakubské a Rybné ulice v historickém centru Prahy, ulici za obchodním domem Kotva a tři minuty chůze od Staroměstského náměstí.
Byt vznikl rekonstrukcí bývalé maštale v domě z poloviny 16. století. Přízemní prostor nebyl dlouho nijak využívaný.
„Od svého vzniku dům několikrát vyhořel, býval zde pivní šenk, a samotný prostor Living Showroom dříve sloužil jako konírny či jako byt válečného veterána, který tu bydlel s živým medvědem,“ popsal neobvyklou historii místa Rujbr.
Investice do rekonstrukce dělala tři čtvrtě milionu korun.
Foto: Adam Rujbr Architects
Petra Jansová Petra Jansová
5. 11. 2016 8:05
Nevyužitý prostor v historickém centru Prahy získal novou podobou. Stáj z poloviny 16. století se po rekonstrukci proměnila v hi-tech apartmán. Projekt Living Showroom má mimo jiné upozornit i na to, že i bývalou maštal o rozloze garsonky lze proměnit v moderní a ekologické bydlení.

Byt v pražské Jakubské ulici je součástí konceptu Living Showroom, který je postavený na energeticky úsporném provozu, využití obnovitelných zdrojů a soběstačnosti.

„Trápí mě, kolik zajímavých domů a prostorů v centrech měst nemá využití, zatímco na periferiích se dál staví a města se nepřirozeně rozlézají. Dojíždění do centra je pak stále komplikovanější. Proto jsem chtěl ukázat, že i bývalou maštal o rozloze garsonky lze proměnit v moderní a ekologické bydlení,“ vysvětlil autor projektu, architekt Adam Rujbr.

zdroj: Adam Rujbr Architects

 

Právě se děje

před 15 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy