Soudobá architektura si hledá cestu do českých hor. Snaží se respektovat a chránit tamní přírodu

Soudobá architektura si hledá cestu do českých hor. Snaží se respektovat a chránit tamní přírodu
Zatím nejvýraznější stavbou v Hynčicích pod Sušinou (nedaleko Dolní Moravy) je penzion Kraličák od olomouckého studia Ječmen. Šedá stavba, kterou stejně jako dolnomoravské apartmány inspirovaly bunkry, získala ocenění v soutěži Grand Prix Obce architektů.
Čtyři apartmány stojí ve svahu, částečně jsou zakryté zemí, jako by skutečně byly součástí stráně. Z travnaté terénní vlny koukají čtyři útvary; šedivé, nepravidelné, nejvíc ze všeho připomínají bunkry, typickou stavbu zdejšího pohraničí. Zvenku jsou nenápadné, o to víc překvapí pohodlí a luxus uvnitř.
Obývák v přízemí má místy sešikmenou podlahu, takže člověk má trochu pocit, že je stále na svahu. V šedé části na střeše je ložnice s vyhlídkou, za oknem je vidět stezka v oblacích a Králický Sněžník. K vybavení patří soukromý bazén a sauna.
Dva další apartmánové domy od stejného studia navazují na zástavbu vsi a mají proporce zdejších statků. Obložené jsou modřínovým dřevem, které je nehoblované, neboť po třískách lépe stéká déšť. I to je trik horských tesařů.
Foto: Matěj Stránský
Karolína Vránková
14. 11. 2016 15:30
Charakter, zážitek, nová dimenze krajiny; to jsou slova, která vystihují sebevědomou horskou architekturu. Také turistická atrakce a marketing, i to může být cílem odvážných projektů. Prohlédněte si zajímavé stavby v galerii. Článek o nich přináší aktuální vydání týdeníku Respekt.

Celý materiál najdete v aktuálním vydání týdeníku Respekt.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy