Nekonečno Jana Kaplického: Svým myšlením předběhl dobu. Viděl do budoucnosti, říká Eva Jiřičná

Petra Jansová Petra Jansová
8. 11. 2016 12:25
Galerie v Tančícím domě vzpomíná na významného českého architekta Jana Kaplického. V rámci výstavy při příležitosti nedožitých 80. narozenin představí kromě toho nejlepšího z jeho celoživotní tvorby i některé dosud nevystavené předměty a projekty. Retrospektivní expozici realizovala architekta Eva Jiřičná spolu s AI-DESIGN a nadací KAPLICKY CENTRE.
Nejznámější Kaplického projekt v Česku: takzvaný „blob“ na pražské Letné.
Nejznámější Kaplického projekt v Česku: takzvaný „blob“ na pražské Letné. | Foto: Jan Kaplicky, Future Systems, s laskavým svolením Nadačního fondu Kaplicky Centre, Praha

Jana Kaplického česká veřejnost spojuje především s jeho studií Národní knihovny, která měla stát na Letné. Výstava s názvem JKOK Nekonečno ale světově proslulého architekta představuje i jako módního návrháře, designéra a člověka, který ctil tvůrčí svobodu. 

„Znala jsem Jana Kaplického padesát let. Nejprve jako studenta, byla jsem i u jeho začátků v Anglii a proces, kterým tvořil, jsem sledovala až do konce jeho života,“ zavzpomínala Eva Jiřičná. 

Smyslem výstavy je podle ní představit Kaplického jako všestranného člověka, vizionáře a rovněž připomenout jeho odkaz. „Nekonečno odkazuje do budoucnosti. Veškeré jeho myšlení se odehrávalo v budoucnosti, kam nikdo nevidí. Svým myšlením jednoznačně předběhl dobu,“ dodala Jiřičná.

„Asi v sedmnácti letech odjel s Čedokem na tři týdny do Ameriky. Za celou tu dobu se neozval matce, která doma trnula strachy. Až poslední den před odjezdem jí poslal pohled a napsal OK JK,“ vysvětluje Jiřičná, proč retrospektivní výstava nese název JKOK.

Při odchodu z galerie by návštěvníci podle ní neměli minout odlitky Kaplického rukou. „Své projekty vymýšlel hlavou, ale myšlenky se přenášely do rukou. Netvořil počítačem, ale rukama,“ uvedla Jiřičná, která byla svého času také Kaplického partnerkou a architekt je jí celoživotní inspirací.

Kaplického inspirací byly často ženy – snažil se, aby to bylo patrné i v jeho architektuře.
Kaplického inspirací byly často ženy – snažil se, aby to bylo patrné i v jeho architektuře. | Foto: Petra Bejdová

Výstava je koncipována do tří sekcí. Jedna z nich představuje pomocí modelů a snímků nejvýznamnější Kaplického díla. Ta jsou doprovázena jeho myšlenkami a slovy. V druhé sekci jsou prezentovány jeho inspirační zdroje, rodinné zázemí a jeho české projekty vytvořené ještě před emigrací do Británie, stejně jako jeho porevoluční tvorba v České republice.

Poslední část výstavy se zabývá tvůrčím procesem a jeho jednotlivými fázemi. Poukazuje na to, že jeho přístup k práci byl systematický a zároveň vizionářský a svobodný. „Demokracie a svobodný názor jsou základní součásti tvorby,“ říkal Kaplický. 

Po svém odchodu do Londýna založil studio Future Systems a zanedlouho se stal světoznámou osobností, o čemž svědčí i to, že jeho dílo je velmi často součástí prestižních zahraničních přehlídek, které se zabývají poválečnou architekturou.

„Vedle dalších – například Zahy Hadid – se velmi výrazně podílel na formování postmoderní architektury,“ vyzdvihuje význam architekta Kaplického kurátor výstavy Ladislav-Zikmund Lender.

Kaplického vizionářství podle něj netkví jen v použití moderních materiálů a technologií, ale například i v jeho návratu k přírodnímu motivům, morfologii a amébovitým tvarům.

Architekt Kaplický navrhoval také módu
Architekt Kaplický navrhoval také módu | Foto: Petra Bejdová

Jedním z nosných motivů Kaplického tvorby byla i žena. „Hovořil o tom, že v jiných oblastech výtvarného umění, v sochařství nebo v designu, je sexualita a smyslnost naprosto přirozenou inspirací. Pozastavoval se nad tím, proč je v architektuře toto téma tabu,“ říká Lendner.

Dokonce i jeden z Kaplického prvních návrhů na Národní knihovnu měl asociovat ženské ňadro, které vystupuje z Letné.

Typické pro jeho tvorbu bylo i využití barev. V tom navazoval na architekturu Bauhausu, kde se prosazovaly především základní barvy – červená, žlutá a modrá. Kaplický šel o něco dál a nebál se používat i růžovou nebo tyrkysovou.

Jeden z prvních „kulatých“ domů navrhl v 60. letech ještě v Československu. „Šlo o chatu na útesu s obrovským výhledem, okem, do okolí,“ přibližuje Lendner. Jednou z jeho prvních realizací pak byla vila na Ořechovce nebo dům pro scenáristu Jaroslava Dietla. 

Touhu věnovat na sklonku života výraznou stavbu své vlasti se mu však nepodařilo naplnit. Jeho projekt nové budovy Národní knihovny se nerealizoval.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Růst průměrné mzdy ve 4. čtvrtletí podle odhadů zpomalil

Průměrná mzda loni ve čtvrtém čtvrtletí zřejmě po zohlednění inflace stoupla o méně než jedno procento. Růst byl tedy nižší než ve třetím čtvrtletí. Někteří analytici ale nevylučují výraznější růst. Nominální růst průměrné mzdy, který nezohledňuje inflaci, analytici odhadují za čtvrté čtvrtletí většinou kolem tří procent. Zároveň ekonomové upozorňují, že v současné situaci ovlivněné pandemií jsou odhady velmi nejisté, mimo jiné i kvůli přístupu firem k vyplácení odměn na konci roku.

Za celý rok 2020 by mohl podle odhadů činit nominální růst průměrné mzdy více než tři procenta, průměrná míra inflace přitom loni byla 3,2 procenta. Data zveřejní Český statistický úřad v pondělí 8. března.

Loni ve třetím čtvrtletí průměrná mzda v Česku meziročně vzrostla o 5,1 procenta na 35 402 korun. Zaměstnanci tak brali o 1716 Kč hrubého více než před rokem. Reálně, tedy při zohlednění inflace, stouply platy o 1,7 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rodná čísla budou v občanských průkazech až do roku 2023

Rodná čísla se budou zapisovat do občanských průkazů až do konce roku 2023. Původně neměla být v dokladech vydávaných od příštího roku. Schválila to sněmovna v rámci návrhu zákona, který má usnadnit sdílení informací mezi úřady. Předloha kvůli tomu upravuje na 170 zákonů. Změny nyní posoudí Senát.

Původně měla být rodná čísla v dokladech nahrazena jiným číslem, z něhož by nebylo možné určit věk a pohlaví, už od loňského roku. Sněmovna ale předloni schválila dvouletý odklad tohoto opatření. Odklad navrhla vláda kvůli tomu, že se úřady na změnu nestihly připravit. Norma má také o rok na 1. ledna 2023 odložit ostré spuštění elektronické sbírky zákonů, což navrhnul vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

"Obíhat mají data, nikoli lidé," shrnul smysl zákona Hamáček. Návrh má zajistit, aby občané nemuseli státním institucím poskytovat opakovaně stejné informace, což patří mezi cíle zákona o právu občanů na digitální služby.

Změny jsou podle ministerstva vnitra nutné kvůli tomu, že platné předpisy fakticky neumožňují širší sdílení údajů vedených v různých informačních systémech úřadů. V českých zákonech jsou totiž proti běžné zahraniční praxi často uzavřené výčty případů, kdy lze údaje využít. Vláda navrhla proto tyto seznamy zrušit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy