Kostel na Úštěcku skrývá neuvěřitelné bohatství. Zničil ho výbuch, dnes ale zase září

Kostel na Úštěcku skrývá neuvěřitelné bohatství. Zničil ho výbuch, dnes ale zase září
Dubové lavice byly v roce 2014 kompletně pokryté holubincem. Spolek je očistil a truhláři jim vrátili původní lesk.
"Nepřestává mě fascinovat, že oltář, který má jedenáct a půl metru, nechali Šporkovi vyrobit celý z mramoru. Přitom se nachází v zapadlé vesnici. Při obnově jsme dokonce našli účtenku za útratu v Alpách, přes které drožky převážely mramor z Itálie," podotýká šéf spolku, který na Úštěcku stojí i za obnovou drobných památek, jako jsou křížky a boží muka.
Jedinou dochovanou sochou v interiéru je Bůh Otec na hlavním oltáři. Zbytek jsou repliky.
Opravený je i spojovací krček mezi kostelem a sousedním klášterem.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
27. 4. 2021 6:00
Kostel Nanebevzetí Panny Marie stojí v obci Konojedy na Úštěcku přes 250 let. Nechali ho vystavět potomci Františka Antonína Šporka (zakladatele Kuksu) jako poděkování servitskému řádu za uzdravení jediného syna. Po odsunu ale kostel s bohatou mramorovou výzdobou nepotkalo nic dobrého a ještě před pár lety byl na spadnutí. V roce 2015 tamní spolek inicioval jeho postupnou obnovu a dnes znovu září.

"Nepřestává mě fascinovat, že oltář, který má jedenáct a půl metru, nechali Šporkovi vyrobit celý z mramoru. Přitom se nachází v zapadlé vesnici. Při obnově jsme dokonce našli účtenku za útratu v Alpách, přes které drožky převážely mramor z Itálie," říká šéf Společnosti pro obnovu památek Úštěcka Tomáš Hlaváček.

Podívejte se, jak kostel vypadal před obnovou a jak po ní.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

před 1 hodinou

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy