Ikoně slovenské architektury z 80. let hrozí demolice. Už nevyhovuje, tvrdí devoloper

Ikoně slovenské architektury z 80. let hrozí demolice. Už nevyhovuje, tvrdí devoloper
"Budova bývalého Domu odborů představuje v kontextu Bratislavy jedinečné veřejné místo kultury, místo s významnou historickou vrstvou, která dokumentuje nejen architektonické, ale i společenské dění druhé poloviny minulého století. Vymazání tohoto díla z mapy města znamená vymazání důležité historické etapy a podstatné součásti identity města," myslí si slovenská teoretička architektury Henrieta Moravčíková, která sepsala otevřený dopis adresovaný ministryni kultury a památkářům.
Působivé prvky jsou i nad širokým schodištěm. Betonové světlíky byly tak těžké, že je architekti museli zabudovat do jádra konstrukce.
Možná právě díky nezájmu města se uvnitř budovy dochovala řada interiérů v původním stavu. Například kinosál má stejnou podobu, jako ho architekti navrhli v roce 1968.
Na vizualizacích se podle kritiků architektury společnost Immocap snaží lidem vtisknout falešnou představu, že s modernizací čtvrti se místo promění k lepšímu a zanedbané území budou lidé znovu hojně využívat. Veřejný prostor má být ale podle objemového srovnání staré budovy a nového řešení o dost menší, než je tomu dnes. "Současný vlastník, který chce budovu zbourat, argumentuje její komunistickou reputací, špatným technickým stavem či nedostatečnou kapacitou. Prezentuje sugestivní obrázky a videa, které podsouvají veřejnosti představu, že budovu využívali jen komunisté na své shromáždění, že je léta mrtvým bodem na mapě města, který nedokáže naplnit požadavky současných umělců a který je konečně třeba nahradit moderní živou novostavbou," píše Henrieta Moravčíková.
Foto: L'ubo Stacho
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 1. 5. 2021 7:39
Modernistický dům Istropolis dělí Bratislavu na dva tábory. Developer chce objekt zbourat a na jeho místě postavit moderní komplex s byty a kulturním centrem. Architektonická obec je ale zásadně proti. Budova obložená kubánským mramorem je ikonou slovenské modernistické architektury a měla by se stát kulturním dědictvím, tvrdí v otevřeném dopise zaslaném ministryni kultury a památkářům.

Dům odborů, techniky a kultury (dnes také Istropolis) stojí v širším centru Bratislavy a byl dokončen v roce 1981 podle návrhu Ferdinanda Končeka, Iľji Skočeka a Ľubomíra Tita.

Budova má fasádu z kubánského mramoru a uvnitř několik cenných uměleckých děl, včetně dochovaných původních interiérů. Současný majitel budovy a okolních pozemků chce však Istropolis zbourat. Tvrdí, že je svázaný s komunistickou minulostí, má špatný technický stav a kapacitně už nevyhovuje potřebám města. 

Historici a kritici architektury se teď snaží udělat vše pro to, aby se "ikona modernistické architektury" neztratila z kolektivní paměti. Organizace Docomomo proti demolici vyhlásila petici a u památkářů se snaží prosadit, aby se stavba stala kulturní památkou.

Podívejte se, jak vypadají interiéry z 80. let.

 

Právě se děje

před 24 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy