Ikoně slovenské architektury z 80. let hrozí demolice. Už nevyhovuje, tvrdí devoloper

Ikoně slovenské architektury z 80. let hrozí demolice. Už nevyhovuje, tvrdí devoloper
"Budova bývalého Domu odborů představuje v kontextu Bratislavy jedinečné veřejné místo kultury, místo s významnou historickou vrstvou, která dokumentuje nejen architektonické, ale i společenské dění druhé poloviny minulého století. Vymazání tohoto díla z mapy města znamená vymazání důležité historické etapy a podstatné součásti identity města," myslí si slovenská teoretička architektury Henrieta Moravčíková, která sepsala otevřený dopis adresovaný ministryni kultury a památkářům.
Působivé prvky jsou i nad širokým schodištěm. Betonové světlíky byly tak těžké, že je architekti museli zabudovat do jádra konstrukce.
Možná právě díky nezájmu města se uvnitř budovy dochovala řada interiérů v původním stavu. Například kinosál má stejnou podobu, jako ho architekti navrhli v roce 1968.
Na vizualizacích se podle kritiků architektury společnost Immocap snaží lidem vtisknout falešnou představu, že s modernizací čtvrti se místo promění k lepšímu a zanedbané území budou lidé znovu hojně využívat. Veřejný prostor má být ale podle objemového srovnání staré budovy a nového řešení o dost menší, než je tomu dnes. "Současný vlastník, který chce budovu zbourat, argumentuje její komunistickou reputací, špatným technickým stavem či nedostatečnou kapacitou. Prezentuje sugestivní obrázky a videa, které podsouvají veřejnosti představu, že budovu využívali jen komunisté na své shromáždění, že je léta mrtvým bodem na mapě města, který nedokáže naplnit požadavky současných umělců a který je konečně třeba nahradit moderní živou novostavbou," píše Henrieta Moravčíková.
Foto: L'ubo Stacho
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 1. 5. 2021 7:39
Modernistický dům Istropolis dělí Bratislavu na dva tábory. Developer chce objekt zbourat a na jeho místě postavit moderní komplex s byty a kulturním centrem. Architektonická obec je ale zásadně proti. Budova obložená kubánským mramorem je ikonou slovenské modernistické architektury a měla by se stát kulturním dědictvím, tvrdí v otevřeném dopise zaslaném ministryni kultury a památkářům.

Dům odborů, techniky a kultury (dnes také Istropolis) stojí v širším centru Bratislavy a byl dokončen v roce 1981 podle návrhu Ferdinanda Končeka, Iľji Skočeka a Ľubomíra Tita.

Budova má fasádu z kubánského mramoru a uvnitř několik cenných uměleckých děl, včetně dochovaných původních interiérů. Současný majitel budovy a okolních pozemků chce však Istropolis zbourat. Tvrdí, že je svázaný s komunistickou minulostí, má špatný technický stav a kapacitně už nevyhovuje potřebám města. 

Historici a kritici architektury se teď snaží udělat vše pro to, aby se "ikona modernistické architektury" neztratila z kolektivní paměti. Organizace Docomomo proti demolici vyhlásila petici a u památkářů se snaží prosadit, aby se stavba stala kulturní památkou.

Podívejte se, jak vypadají interiéry z 80. let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy