Je konec, půjde k zemi. Ikonu slovenské architektury nahradí bytový komplex

Je konec, půjde k zemi. Ikonu slovenské architektury nahradí bytový komplex
Ve svém plném funkčním využití byl Dům odborů do 90. let minulého století. Po sametové revoluci začala stavba ztrácet na atraktivitě a městu se ji nepodařilo pružně adaptovat na plnohodnotné kulturní a kongresové centrum.
Možná právě díky nezájmu města se uvnitř budovy dochovala řada interiérů v původním stavu. Například kinosál má stejnou podobu, jako ho architekti navrhli v roce 1968.
Dům odborů, techniky a kultury (dnes také Istropolis) stojí v širším centru Bratislavy a byl dokončen v roce 1981 podle návrhu trojice architektů Ferdinanda Končeka, Iľji Skočeka a Ľubomíra Tita. V posledních měsících se bojovalo o jeho záchranu, avšak marně.
Na vizualizacích se podle kritiků architektury společnost Immocap snaží lidem vtisknout falešnou představu, že s modernizací čtvrti se místo promění k lepšímu a zanedbané území budou lidé znovu hojně využívat. Veřejný prostor má být ale podle objemového srovnání staré budovy a nového řešení o dost menší, než je tomu dnes. "Současný vlastník, který chce budovu zbourat, argumentuje její komunistickou reputací, špatným technickým stavem či nedostatečnou kapacitou. Prezentuje sugestivní obrázky a videa, které podsouvají veřejnosti představu, že budovu využívali jen komunisté na své shromáždění, že je léta mrtvým bodem na mapě města, který nedokáže naplnit požadavky současných umělců a který je konečně třeba nahradit moderní živou novostavbou," píše Henrieta Moravčíková.
Foto: L'ubo Stacho
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 16. 1. 2022 18:20
V lednu začne demolice modernistické stavby v Bratislavě zvané Istropolis. Majitel pozemku získal od úřadů povolení k odstranění a na jejím místě chce vybudovat moderní komplex s byty a kulturním centrem. Ukončil se tak několikaměsíční spor, který pro architektonickou obec skončil nešťastně. Budova obložená kubánským mramorem je podle ní ikonou slovenské poválečné architektury.

Dům odborů, techniky a kultury (dnes také Istropolis) stojí v širším centru Bratislavy a byl dokončen v roce 1981 podle návrhu Ferdinanda Končeka, Iľji Skočeka a Ľubomíra Tita.

Budova má fasádu z kubánského mramoru a uvnitř několik cenných uměleckých děl, včetně dochovaných původních interiérů. Současný majitel budovy a okolních pozemků chce však Istropolis zbourat. Tvrdí, že je svázaný s komunistickou minulostí, má špatný technický stav a kapacitně už nevyhovuje potřebám města. 

Historici a kritici architektury se v posledních měsících snažili udělat vše pro to, aby se "ikona modernistické architektury" neztratila z kolektivní paměti. Organizace Docomomo proti demolici vyhlásila petici a u památkářů se snažila prosadit, aby se stavba stala kulturní památkou. Její přání ale úřady nevyslyšely a teď vydaly povolení k demolici stavby. 

Podívejte se, možná naposledy, co se v Istropolisu povedlo a co naopak ne.

 

Právě se děje

Další zprávy