Domov ve stanu. České jurty slouží jako kanceláře, školky i celoroční bydlení

Domov ve stanu. České jurty slouží jako kanceláře, školky i celoroční bydlení
"Pracujeme s kvalitními přírodními materiály a moderními komponenty. Právě materiály a technologické prvky jsou zárukou, že bude jurta nejen funkční a odolná vůči náladám počasí, ale v neposlední řadě také příjemná pro pobyt. Standardem našich jurt je proto odolná vnější plachta ze stoprocentního akrylu, kvalitní filcová izolace, vnitřní plachta buď z bavlněné, nebo směsové (bavlna a polyester) stanové plachty, certifikovaná průchodka pro izolovaný komín, nebo otevíratelná kopule z odolného akrylátu," říká podnikatel.
Marek Rosenheim ve stanech táboří od dětství. V oddíle se naučil šít stany, a když po revoluci přemýšlel, čím se živit, založil si firmu na výrobu týpí a stanů z přírodních materiálů.
"Naše jurty sice vychází z tradičních stanů mongolských kočovníků, jsou však uzpůsobeny nejen daleko vlhčímu evropskému podnebí, ale také čím dál náročnějším požadavkům na bezpečnost a trvanlivost užitých materiálů. Snažíme se, aby co největší část materiálů pro výrobu našich jurt pocházela z České republiky," dodává šéf společnosti. Jurty jako celoroční bydlení si oblíbili hlavně Francouzi, i v Česku ale existují lidé, kteří v nich našli svůj domov. Tato jurta stojí v Drahanském údolí na severu Prahy a přes léto slouží jako ubytování pro hosty.
V Měšicích u Prahy je jurta zázemím pro děti z jezdecké školky.
Foto: Famtents and Rents
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
24. 4. 2021 12:01
Firma Famtents and Rents je na českém trhu od 90. let a za tu dobu ušila stovky přírodních stanů a jurt, které se chytly nejen doma, ale i ve světě. Jurty inspirované tradičním mongolským obydlím dnes stojí v Íránu, Švédsku i na Vysočině. Češi je nejčastěji využívají jako lesní školky nebo jako zázemí pro hosty a kanceláře. Někteří v nich ale i celoročně bydlí.

Marek Rosenheim ve stanech táboří od dětství. V oddíle se naučil šít stany, a když po revoluci přemýšlel, čím se živit, založil si firmu na výrobu týpí a stanů z přírodních materiálů. "Jednoho dne za námi přišel zákazník a navedl nás, ať začneme šít i jurty. Byla to naše první zakázka a od té doby vyrábíme z jurt kanceláře, zázemí pro dětské kroužky i spaní pro hosty. Někteří lidé, zejména ve Francii, v nich i celoročně bydlí," říká zakladatel společnosti Famtents and Rents

Podívejte se, jak se dá jurta přizpůsobit celoročnímu bydlení. Některé mohou mít i 60 metrů čtverečních.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy