Vltavská filharmonie nepředčí operu v Sydney. Kniha hledá inspiraci v jiných městech

Vltavská filharmonie nepředčí operu v Sydney. Kniha hledá inspiraci v jiných městech
V čínském městě Kanton realizovalo koncertní stavbu studio Zahy Hadid. Jsou to dvě propojené stavby s kombinací betonové a ocelové konstrukce. Plášť je pokrytý žulovými deskami a je částečně prosklený.
Singapurské studio DP Architects je autorem kulturního domu Esplanade - Theatres on the Bay. Studie zprvu vyvolala řadu odmítavých reakcí. "Vadil tvar, připomínající údajně kopulaci dvou hrabáčů, navíc je prý skleněný plášť v tropickém klimatu neakceptovatelný," vysvětlují autoři knihy. Studio proto doplnilo návrh o stínící kovové lamely. Areál dnes připomíná ovoce durian.
Ve městě Lucern mají překrásný koncertní sál s postranními galeriemi pro dva tisíce lidí. Byl navržený ve spolupráci s americkým expertem na akustiku Russellem Johnsonem a jeho studiem Artec. Vnější stěny jsou obložené dřevem a svým prohnutým tvarem evokují tvar violoncella.
Kniha nazvaná 20+1: Nejzajímavější koncertní stavby světa jako inspirace pro Prahu vyšla v době, kdy hlavní město plánuje výstavbu Vltavské filharmonie. Jejich příběhy mapuje nová kniha historika Zdeňka Lukeše a architekta Josefa Pleskota vydaná v nakladatelství Kant. Obrazová publikace nabízí pohled na celkem dvacet filharmonií a oper a slouží jako inspirace. "Řada těchto staveb dnes skvěle reprezentuje své metropole, slouží nejen jako místo pro koncerty klasické hudby, ale také jako moderní kulturní a společenská centra s veškerým zázemím," tvrdí autoři knihy.
Foto: Sdružení pro architekturu a rozvoj (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
24. 4. 2021 15:35
Opera v Sydney, Reykjavíku nebo Berlínská filharmonie patří mezi nejznámější stavby světa. Výstavbě ale předcházely emotivní debaty i dlouhé plánování. Příběhy staveb mapuje nová kniha historika Zdeňka Lukeše a architekta Josefa Pleskota vydaná v nakladatelství Kant. Obrazová publikace nabízí pohled na celkem dvacet filharmonií a oper a slouží jako inspirace pro Prahu.

Kniha nazvaná 20+1: Nejzajímavější koncertní stavby světa jako inspirace pro Prahu vyšla v době, kdy hlavní město plánuje výstavbu Vltavské filharmonie. V druhé polovině letošního roku chce vyhlásit mezinárodní architektonickou soutěž, které bude předcházet podrobnější analýza financování. Stavba by měla stát přes šest miliard korun a má ambice nabídnout tři sály pro tři tisíce návštěvníků. 

Podívejte se, jak vypadají opery a koncertní síně v zahraničí.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy