FOTO Bakelit slaví 105 let. Stává se z něho ceněné retro

Foto: Radek Pecák
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 2. 2014 11:27
Stál na počátku velkolepé éry plastů. V domácnostech jsme na něj naráželi na každém kroku, býval synonymem pro umělou hmotu. Dnes se pomalu stává luxusním retrem.

Praha - Vypínače, kryty rádií a telefonních přístrojů, ale třeba i hračky či bižuterie se ve své době vyráběly z bakelitu, jenž odstartoval "dobu plastovou".

Poprvé tuto plně syntetickou umělou hmotu předvedl její vynálezce, belgický chemik Leo Baekeland, 6. února 1909 v New Yorku. Pojem bakelit se brzy mezi laiky stal prakticky synonymem slova plast a jeho vynálezce zařadil americký časopis Time mezi 20 nejvýznamnějších vědců a myslitelů minulého století.

Podívejte se, jak se stal bakelit každodenní součástí našich životů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Na Praze 6 havarovala v pondělí ráno cisterna na cement, převrátila se v ulici Do Horoměřic

 V Praze 6 havarovala dnes ráno cisterna na cement, převrátila se v ulici Do Horoměřic. Unikající provozní kapaliny hasiči zajistili, cement se nevysypal, řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. V době zásahu hasičů a vyšetřování nehody byl provoz v místě řízen kyvadlově. Řidič utrpěl lehčí pohmožděniny, záchranáři ho převezli do nemocnice, řekla mluvčí záchranné služby Jana Poštová.

Nehoda se stala kolem 7:00. "Podle informací z místa se měl řidič kamionu vyhýbat protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici, která se sesunula, a spadl do pole. Cisterna se obrátila na střechu," popsal nehodu policejní mluvčí Jan Rybanský. Vyproštění a přečerpání nákladu nyní zajistí firma, které cisterna patří, dodal.

Třiatřicetiletý řidič měl lehké pohmožděniny, byl převezen do vojenské nemocnice, doplnila mluvčí záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy