FOTO Bakelit slaví 105 let. Stává se z něho ceněné retro

FOTO Bakelit slaví 105 let. Stává se z něho ceněné retro
Bakelit vynalezl belgický chemik Leo Baekeland. Poprvé ho prezentoval počátkem února 1909. Tato levná a snadno tvarovatelná umělá hmota stála na počátku dodnes trvající "doby plastové."
A to je on. Leo Henricus Arthur Baekeland. Tento bakelitem proslavený chemik se narodil roku 1863 v belgickém Gentu, roku 1897 se však stal Američanem. V USA žil a vynalézal až do své smrti roku 1944.
Mechanicky odolná hmota, schopná přestát i vysoké teploty a působení rozpouštědel měla podle Baekelanda obrovský potenciál, a tak v roce 1910 založil společnost, která ji začala dodávat na trh s příznačným sloganem "Materiál s tisícem využití". Takto například vypadaly bakelitové televizory.
Na popularitě neubírala bakelitu ani skutečnost, že kvůli slunečnímu záření časem mění barvu. Snadno tvarovatelný materiál a nehořlavý elektrický izolant se stal miláčkem především elektrotechnického a automobilového průmyslu. (Stará filmová promítačka.)
Foto: Radek Pecák
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 2. 2014 11:27
Stál na počátku velkolepé éry plastů. V domácnostech jsme na něj naráželi na každém kroku, býval synonymem pro umělou hmotu. Dnes se pomalu stává luxusním retrem.

Praha - Vypínače, kryty rádií a telefonních přístrojů, ale třeba i hračky či bižuterie se ve své době vyráběly z bakelitu, jenž odstartoval "dobu plastovou".

Poprvé tuto plně syntetickou umělou hmotu předvedl její vynálezce, belgický chemik Leo Baekeland, 6. února 1909 v New Yorku. Pojem bakelit se brzy mezi laiky stal prakticky synonymem slova plast a jeho vynálezce zařadil americký časopis Time mezi 20 nejvýznamnějších vědců a myslitelů minulého století.

Podívejte se, jak se stal bakelit každodenní součástí našich životů.

 

Právě se děje

Další zprávy