FOTO Bakelit slaví 105 let. Stává se z něho ceněné retro

FOTO Bakelit slaví 105 let. Stává se z něho ceněné retro
Bakelit vynalezl belgický chemik Leo Baekeland. Poprvé ho prezentoval počátkem února 1909. Tato levná a snadno tvarovatelná umělá hmota stála na počátku dodnes trvající "doby plastové."
A to je on. Leo Henricus Arthur Baekeland. Tento bakelitem proslavený chemik se narodil roku 1863 v belgickém Gentu, roku 1897 se však stal Američanem. V USA žil a vynalézal až do své smrti roku 1944.
Mechanicky odolná hmota, schopná přestát i vysoké teploty a působení rozpouštědel měla podle Baekelanda obrovský potenciál, a tak v roce 1910 založil společnost, která ji začala dodávat na trh s příznačným sloganem "Materiál s tisícem využití". Takto například vypadaly bakelitové televizory.
Na popularitě neubírala bakelitu ani skutečnost, že kvůli slunečnímu záření časem mění barvu. Snadno tvarovatelný materiál a nehořlavý elektrický izolant se stal miláčkem především elektrotechnického a automobilového průmyslu. (Stará filmová promítačka.)
Foto: Radek Pecák
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 2. 2014 11:27
Stál na počátku velkolepé éry plastů. V domácnostech jsme na něj naráželi na každém kroku, býval synonymem pro umělou hmotu. Dnes se pomalu stává luxusním retrem.

Praha - Vypínače, kryty rádií a telefonních přístrojů, ale třeba i hračky či bižuterie se ve své době vyráběly z bakelitu, jenž odstartoval "dobu plastovou".

Poprvé tuto plně syntetickou umělou hmotu předvedl její vynálezce, belgický chemik Leo Baekeland, 6. února 1909 v New Yorku. Pojem bakelit se brzy mezi laiky stal prakticky synonymem slova plast a jeho vynálezce zařadil americký časopis Time mezi 20 nejvýznamnějších vědců a myslitelů minulého století.

Podívejte se, jak se stal bakelit každodenní součástí našich životů.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy