FOTO Bakelit slaví 105 let. Stává se z něho ceněné retro

FOTO Bakelit slaví 105 let. Stává se z něho ceněné retro
Bakelit vynalezl belgický chemik Leo Baekeland. Poprvé ho prezentoval počátkem února 1909. Tato levná a snadno tvarovatelná umělá hmota stála na počátku dodnes trvající "doby plastové."
A to je on. Leo Henricus Arthur Baekeland. Tento bakelitem proslavený chemik se narodil roku 1863 v belgickém Gentu, roku 1897 se však stal Američanem. V USA žil a vynalézal až do své smrti roku 1944.
Mechanicky odolná hmota, schopná přestát i vysoké teploty a působení rozpouštědel měla podle Baekelanda obrovský potenciál, a tak v roce 1910 založil společnost, která ji začala dodávat na trh s příznačným sloganem "Materiál s tisícem využití". Takto například vypadaly bakelitové televizory.
Na popularitě neubírala bakelitu ani skutečnost, že kvůli slunečnímu záření časem mění barvu. Snadno tvarovatelný materiál a nehořlavý elektrický izolant se stal miláčkem především elektrotechnického a automobilového průmyslu. (Stará filmová promítačka.)
Foto: Radek Pecák
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 2. 2014 11:27
Stál na počátku velkolepé éry plastů. V domácnostech jsme na něj naráželi na každém kroku, býval synonymem pro umělou hmotu. Dnes se pomalu stává luxusním retrem.

Praha - Vypínače, kryty rádií a telefonních přístrojů, ale třeba i hračky či bižuterie se ve své době vyráběly z bakelitu, jenž odstartoval "dobu plastovou".

Poprvé tuto plně syntetickou umělou hmotu předvedl její vynálezce, belgický chemik Leo Baekeland, 6. února 1909 v New Yorku. Pojem bakelit se brzy mezi laiky stal prakticky synonymem slova plast a jeho vynálezce zařadil americký časopis Time mezi 20 nejvýznamnějších vědců a myslitelů minulého století.

Podívejte se, jak se stal bakelit každodenní součástí našich životů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy