FOTO Bakelit slaví 105 let. Stává se z něho ceněné retro

FOTO Bakelit slaví 105 let. Stává se z něho ceněné retro
Bakelit vynalezl belgický chemik Leo Baekeland. Poprvé ho prezentoval počátkem února 1909. Tato levná a snadno tvarovatelná umělá hmota stála na počátku dodnes trvající "doby plastové."
A to je on. Leo Henricus Arthur Baekeland. Tento bakelitem proslavený chemik se narodil roku 1863 v belgickém Gentu, roku 1897 se však stal Američanem. V USA žil a vynalézal až do své smrti roku 1944.
Mechanicky odolná hmota, schopná přestát i vysoké teploty a působení rozpouštědel měla podle Baekelanda obrovský potenciál, a tak v roce 1910 založil společnost, která ji začala dodávat na trh s příznačným sloganem "Materiál s tisícem využití". Takto například vypadaly bakelitové televizory.
Na popularitě neubírala bakelitu ani skutečnost, že kvůli slunečnímu záření časem mění barvu. Snadno tvarovatelný materiál a nehořlavý elektrický izolant se stal miláčkem především elektrotechnického a automobilového průmyslu. (Stará filmová promítačka.)
Foto: Radek Pecák
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 2. 2014 11:27
Stál na počátku velkolepé éry plastů. V domácnostech jsme na něj naráželi na každém kroku, býval synonymem pro umělou hmotu. Dnes se pomalu stává luxusním retrem.

Praha - Vypínače, kryty rádií a telefonních přístrojů, ale třeba i hračky či bižuterie se ve své době vyráběly z bakelitu, jenž odstartoval "dobu plastovou".

Poprvé tuto plně syntetickou umělou hmotu předvedl její vynálezce, belgický chemik Leo Baekeland, 6. února 1909 v New Yorku. Pojem bakelit se brzy mezi laiky stal prakticky synonymem slova plast a jeho vynálezce zařadil americký časopis Time mezi 20 nejvýznamnějších vědců a myslitelů minulého století.

Podívejte se, jak se stal bakelit každodenní součástí našich životů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump snížil bývalému guvernérovi státu Illinois Blagojevichovi trest za korupci

Americký prezident Donald Trump snížil trest bývalému guvernérovi státu Illinois Rodu Blagojevichovi, kterého soud poslal na 14 let do vězení za politickou korupci. Blagojevich byl odsouzen v roce 2011 jen několik měsíců poté, co vystoupil v Trumpově televizním pořadu, uvedly světové agentury. Trump snížil tresty i několika dalším lidem, nebo jim tresty prominul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisté Teplic měli v zápase s Olomoucí kopat penaltu

Fotbalisté Teplic měli v sobotním zápase 21. kola první ligy s Olomoucí (1:3) kopat penaltu. Podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR při souboji Václava Jemelky s domácím Jakubem Marešem udělal chybu hlavní sudí Zbyněk Proske ve spolupráci s asistentem Radimem Dreslerem.

Proske v Teplicích ve 22. minutě za stavu 0:1 neodpískal Jemelkovo podražení Mareše na hraně pokutového území. Hosté do konce prvního poločasu přidali další dvě branky a prakticky utkání rozhodli. Podle komise předcházelo chybě špatné postavení rozhodčího, který měl být inkriminované situaci blíž. Na zápase nebyl přítomen videorozhodčí, takže nemohl přehmat sudích na hřišti opravit.

V pondělní dohrávce Jablonec - Příbram (4:0) asistent Jiří Moláček chyboval ve 14. minutě, když nesprávně signalizoval ofsajd domácího Jana Sýkory, jenž postupoval sám na branku. V 72. minutě hlavní rozhodčí Ondřej Berka správně neuznal gól Příbrami kvůli ruce Radka Voltra. Podle komise byla v pořádku i penalta pro Jablonec v nastavení, které předcházel faul Mihaila Cmiljanoviče na Libora Holíka.

Pochváleni byli i sudí za výkon v nedělním vršovickém derby mezi Bohemians 1905 a Slavií (1:0). Hlavní rozhodčí Pavel Rejžek vyhodnotil dobře například situaci v 82. minutě, kdy neodpískal ruku hostujícího gólmana Ondřeje Koláře mimo pokutového území. "Přestože došlo v případě brankáře hostujícího týmu k dotyku ruky s míčem, nejednalo se v tomto případě o porušení pravidel," vysvětlila komise.

V dalším nedělním ligovém duelu Opava - Plzeň (0:3) zase učinil správné rozhodnutí sudí Emanuel Marek, když v 85. minutě domácímu Bojanu Dordičovi udělil žlutou kartu za nafilmovaný pád v šestnáctce.

Chybou podle komise nebyla ani uznaná první branka Karviné v sobotním utkání proti Zlínu (2:0). Při gólové střele Vojtěcha Smrže z 29. minuty několik domácích hráčů stálo v ofsajdu. Asistent Jiří Kříž pak řešil s hlavním rozhodčím Pavlem Fraňkem, zda neovlivňovali brankáře hostů Mateje Rakovana, ale nakonec gól platil. Komise tento verdikt akceptovala i "s přihlédnutím k ne zcela průkazným opakovaným záběrům zmíněné situace".

Zdroj: ČTK
Další zprávy