FOTO Igráček stále žije. Český fenomén baví děti už 38 let

Igráčci si zakládají na tom, že to jsou jednoduché figurky, které může dítě dotvářet a rozvíjet tak svou fantazii.
Fenomén Igráček je putovní výstava. Úspěchy slaví po celé republice, protože figurku s gumovými sundavacími vlasy zná prostě každý. Nyní je výstava k vidění v Městském muzeu v Ústí nad Orlicí.
Výstava ukazuje legendární původní figurky i s původními krabičkami. Automechanik.
Policista
Závodník
Foto: Profimedia.cz
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 27. 11. 2014 21:04
V roce 1976 byl vyroben první Igráček. Od té doby vznikly desítky nejrůznějších modelů a variací. Na Igráčcích vyrůstají další a další generace.

Fotogalerie - Během necelých čtyř desítek let byly vytvořeny desítky různých druhů povolání Igráčků s odlišnými doplňky. Autory původních postaviček jsou designéři Jiří Kalina a Marie Krejchová. V současné době vznikají i Igráčci nespecializovaní na některou z pracovních činností – rodinní příslušníci, popřípadě figurky, které drží v ruce vzkaz, jejž lze někomu věnovat.

V Městském muzeu v Ústí nad Orlicí byla otevřena výstava, která je celá věnována právě těmto hračkám. Expozice nazvaná "Fenomén Igráček" nabízí návštěvníkům pohled do minulosti i současnosti originálních figurek. Kromě rozsáhlé sbírky historických i moderních variací figurek čeká návštěvníky seznámení s výrobou a vývojem figurek od roku 1976, kdy byl první Igráček, povoláním zedník, vyroben.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy