FOTO Igráček stále žije. Český fenomén baví děti už 38 let

Igráčci si zakládají na tom, že to jsou jednoduché figurky, které může dítě dotvářet a rozvíjet tak svou fantazii.
Fenomén Igráček je putovní výstava. Úspěchy slaví po celé republice, protože figurku s gumovými sundavacími vlasy zná prostě každý. Nyní je výstava k vidění v Městském muzeu v Ústí nad Orlicí.
Výstava ukazuje legendární původní figurky i s původními krabičkami. Automechanik.
Policista
Závodník
Foto: Profimedia.cz
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 27. 11. 2014 21:04
V roce 1976 byl vyroben první Igráček. Od té doby vznikly desítky nejrůznějších modelů a variací. Na Igráčcích vyrůstají další a další generace.

Fotogalerie - Během necelých čtyř desítek let byly vytvořeny desítky různých druhů povolání Igráčků s odlišnými doplňky. Autory původních postaviček jsou designéři Jiří Kalina a Marie Krejchová. V současné době vznikají i Igráčci nespecializovaní na některou z pracovních činností – rodinní příslušníci, popřípadě figurky, které drží v ruce vzkaz, jejž lze někomu věnovat.

V Městském muzeu v Ústí nad Orlicí byla otevřena výstava, která je celá věnována právě těmto hračkám. Expozice nazvaná "Fenomén Igráček" nabízí návštěvníkům pohled do minulosti i současnosti originálních figurek. Kromě rozsáhlé sbírky historických i moderních variací figurek čeká návštěvníky seznámení s výrobou a vývojem figurek od roku 1976, kdy byl první Igráček, povoláním zedník, vyroben.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejový útočník Koblasa prodloužil smlouvu v Karlových Varech

Karlovarský hokejový útočník Petr Koblasa podepsal na západě Čech novou jednoletou smlouvu a bude za Energii hrát i v příští extraligové sezoně. Šestadvacetiletý Koblasa byl v uplynulém ročníku s 26 body čtvrtým nejproduktivnějším hráčem týmu.

"Jeho spojení v jednom útoku s Václavem Skuhravým a Tomášem Vondráčkem fungovalo a věříme, že ta formace bude i nadále energickou silou našeho mužstva," uvedl na klubovém webu hlavní trenér a sportovní manažer klubu Martin Pešout.

Koblasa se před sezonou vrátil do Karlových Varů po třech letech strávených v Chomutově. Zaznamenal životní ročník, v němž vstřelil 14 gólů a na dalších 12 přihrál. V extralize debutoval v sezoně 2011/12 a od té doby odehrál včetně play off 419 zápasů s bilancí 113 bodů (55+58).

Zdroj: ČTK
Další zprávy