TEST: ROH, LSD, SPOZ. Jak (ne)znáte socialistické zkratky?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 17. 11. 2014 0:53
V retrotestu se mimo jiné dozvíte, že LSD není jen droga a SPOZ nejsou jen Zemanovci.
Průkaz člena ROH
Průkaz člena ROH | Foto: Wikimedia Commons

Praha - Socialistický režim tehdejšího Československa stál na pozoruhodném "spletenci" nejrůznějších organizací, svazů či sdružení.

Jejich dlouhé a kostrbaté názvy měly za následek fakt, že se vžily spíše zkratky těchto institucí. I mnozí občané jejich přesné znění tehdy spíše tušili, než znali.

TEST Jak dobře znáte socialistické zkratky?>>

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy