Foto: Český tramping slaví sto let. Zažil romantiku osad i pronásledování od StB

Foto: Český tramping slaví sto let. Zažil romantiku osad i pronásledování od StB
Tady to všechno v roce 1918 začalo. První trampská osada - Ztracená naděje ve Svatojánských proudech. Toto místo už dávno neexistuje, ve 40. letech bylo zaplaveno Štěchovickou přehradní nádrží. Její název "Ztracenka" je tak trochu symbolický...
První předzvěsti trampingu vidíme již před 1. světovou válkou - stále oblíbenější zábavou byly skauting, Sokol, turistika a toulky přírodou. První trampové většinou začínali ve Skautu, ale cítili se příliš svázaní jeho pravidly. Jejich ideálem byla svoboda Divokého západu.
Část společnosti první republiky nebyla z trampů nadšená. Někteří se na ně dívali skrz prsty kvůli "nevázaným mravům" či zahálce. Vadili i některým skautům, kterým dělali "špatnou reklamu". Laická veřejnost si je totiž často pletla a trampové se přitom ne vždy chovali jako "vzor ctnosti". Toto je parodická odpověď trampů na předsudky společnosti.
K oblíbeným činnostem na trampských osadách patřilo řezbářství. Výstava Století trampingu nabízí i tento slavný totem, který vyřezal Frank Němec - jeden ze zakladatelů osady Ztracená naděje a jeden z prvních českých trampů, kterého známe jménem.
Foto: Etnografické oddělení Národního muzea
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 8. 7. 2018 11:34
Byli mladí, obdivovali svobodu Divokého západu, skauting jim byl příliš těsný. Vyráželi do přírody, stavěli sruby, zakládali osady, zpívali písně, sportovali. Začali si říkat trampové. Počátek československého trampingu bývá spojován se založením první klasické trampské osady Ztracená naděje ve Svatojánských proudech v roce 1918. Tramping se postupně stal jednou z nejvýznamnějších subkultur u nás. Zrodil se fenomén, jenž ovlivnil životy desítek tisíc lidí a který nyní představuje výstava Století trampingu. Od začátku července 2018 až do konce března 2020 ji můžete vidět v Národopisném muzeu v pražském Letohrádku Kinských.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy