Foto: Chorvatské město s největším koloseem mimo Řím a utajenou pevností z dob císaře pána

Podívejte se na přístavní město chorvatské Istrie s unikátními římskými památkami i obří zarostlou pevností z dob Rakouska-Uherska.
Stojíme v "hlavním městě" krásné chorvatské provincie Istrie. Padesátitisícová Pula nabízí turistům mnohé. Například římský vítězný Sergiův oblouk z doby přibližně 27 let př. n. l.
Památek na římskou nadvládu je zde několik. Třeba tento Augustův chrám zbudovaný v prvním století našeho letopočtu, který se po odchodu Římanů proměnil například v křesťanský kostel i sklad obilí. Dnes je v něm muzeum.
Turisty ale především uchvátí monumentální koloseum (amfiteátr), druhé největší na světě hned po tom v Římě.
Gladiátory, kteří zde bojovali před více jak dvěma tisíci let, vystřídali turisté a hudební i filmový diváci. Ti si zde mohou užít již 65. ročník filmového festivalu, který se letos koná 14.-22. července. Anebo si třeba poslechnout Stinga, jenž zde zazpívá 26. července.
Foto: Jakub Plíhal, David Kohout
Jakub Plíhal David Kohout Jakub Plíhal, David Kohout
9. 7. 2018 6:25
Pokud míříte do Chorvatska, město Pula byste si neměli nechat ujít. Přístavní město o velikosti Jihlavy sahá svou historií tisíce let nazpět, ovšem největšímu zájmu se dnes těší dochované památky z dob římské nadvlády. Uniknout by vám nemělo především druhé největší koloseum na světě, mimochodem také dějiště filmového i hudebního festivalu. Kromě toho ale lesy kousek za městem skrývají další nečekaný kolos. Více jak sto padesát let starou pevnost z dob rakouské nadvlády, nyní z velké části ukrytou v křovinách. Díky snaze místních dobrovolníků se ale chátrající památka dočkala nového života a dnes rovněž hostí různé kulturní akce, mimo jiné i tři hudební festivaly.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy