Jak přežít vyčerpávající cestu do Chorvatska? Zastavte se v solné oáze klidu, užijí si ji i děti

Podívejte se na rozlehlé soliny na slovinsko-chorvatských hranicích.
U vesnice Seča nedaleko hranic s jižním sousedem se rozprostírají největší slovinské soliny čili pobřežní část moře rozparcelovaná na zdánlivě nekonečnou řadu mělkých nádrží.
Jejich prvotním účelem je především těžba mořské soli odpařováním mořské vody.
První písemné záznamy o těžbě se zde přitom datují až do roku 933. Ale pravděpodobně se zde sůl získávala už předtím.
Alespoň to si můžete přečíst v malém muzeu věnovaném zdejším solinám, zbudovaném v jednom z domů mezi solinami.
Foto: Jakub Plíhal, David Kohout
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
7. 6. 2018 11:00
Nečekaně klidnou zastávkou na cestě do Chorvatska jsou Sečoveljské soliny u hranic s Chorvatskem. Kaskádovité mělké nádrže táhnoucí se až k obzoru jsou ideálním místem, pokud si chcete odpočinout od davů turistů. Na dřevěných chodnících se zároveň můžete nerušeně kochat i několika sty druhů ptáků a rostlin. Celá oblast blízko obce Seča je totiž chráněnou přírodní rezervací.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy