Jak přežít vyčerpávající cestu do Chorvatska? Zastavte se v solné oáze klidu, užijí si ji i děti

Podívejte se na rozlehlé soliny na slovinsko-chorvatských hranicích.
U vesnice Seča nedaleko hranic s jižním sousedem se rozprostírají největší slovinské soliny čili pobřežní část moře rozparcelovaná na zdánlivě nekonečnou řadu mělkých nádrží.
Jejich prvotním účelem je především těžba mořské soli odpařováním mořské vody.
První písemné záznamy o těžbě se zde přitom datují až do roku 933. Ale pravděpodobně se zde sůl získávala už předtím.
Alespoň to si můžete přečíst v malém muzeu věnovaném zdejším solinám, zbudovaném v jednom z domů mezi solinami.
Foto: Jakub Plíhal, David Kohout
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
7. 6. 2018 11:00
Nečekaně klidnou zastávkou na cestě do Chorvatska jsou Sečoveljské soliny u hranic s Chorvatskem. Kaskádovité mělké nádrže táhnoucí se až k obzoru jsou ideálním místem, pokud si chcete odpočinout od davů turistů. Na dřevěných chodnících se zároveň můžete nerušeně kochat i několika sty druhů ptáků a rostlin. Celá oblast blízko obce Seča je totiž chráněnou přírodní rezervací.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy