Foto: Za císaře pána do Chorvatska. Perla Jadranu na unikátních starých snímcích a v současnosti

Tomáš Kunc David Kohout Jakub Plíhal Tomáš Kunc, David Kohout, Jakub Plíhal
31. 5. 2018 6:43
Do chorvatských přístavů pomalu míří fregaty se svými bílými plachtami a kotví vedle výletních parníků. Fotografie pořízené na přelomu 19. a 20. století ukazují malebná místa i pitoreskní postavičky dávno zmizelé v čase. Našli jsme, jak vypadají nyní. Podívejte se do galerie, jak se za 130 let změnila naše druhá domovina a jak v minulosti vypadala místa, kam každý rok proudí tisíce českých turistů.

načítám grafiku

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy