Nízkosacharidová dieta zkracuje život, tvrdí studie. Vyměňte maso za rostlinné tuky, radí doktoři

Magazín Magazín
19. 8. 2018 9:00
Podle nejnovější americké studie může nízkosacharidová dieta bohatá na živočišné tuky a proteiny za kratší život. Studie trvala pětadvacet let a zapojilo se do ní 15 400 lidí ze Spojených států amerických.
Konzumace minima sacharidů a většího množství živočišných tuků snižuje délku života, tvrdí nová americká studie.
Konzumace minima sacharidů a většího množství živočišných tuků snižuje délku života, tvrdí nová americká studie. | Foto: ISIFA / Thinkstock

Velmi populární nízkosacharidová dieta slibující nejen efektivní hubnutí, ale také snížení rizika některých chorob, je pro lidi škodlivější, než se zdá. Nedávno zveřejněná americká studie v časopise The Lancet Public Health prokazuje, že lidé s nevyváženým příjmem sacharidů mohou žít až o čtyři roky méně než ti, kteří jich do svého jídelníčku zahrnují dostatek.

Studie trvala pětadvacet let a zapojilo se do ní 15 400 lidí ze Spojených států amerických. Účastníci vyplnili dotazník ohledně druhu a množství jídla a pití, jež konzumovali. Na základě těchto údajů pak výzkumníci spočítali, kolik kalorií z tuků, sacharidů a bílkovin získali.

Z výsledků vyplynulo, že ti, kteří přijímali více než 50 procent energie ze sacharidů, měli o něco menší riziko smrti než ti, kteří jedli málo nebo naopak příliš sacharidů.

Mezi potraviny bohaté na sacharidy patří zelenina, ovoce, cukr a jídlo bohaté na škrob, jako jsou brambory, chléb, rýže, těstoviny či cereálie.

O čtyři roky kratší život

Vědci spočítali, že padesátníci s vyváženým příjmem sacharidů budou žít pravděpodobně dalších 33 let. Naopak lidé, jejichž stravu tvoří sacharidy pouze z 30 a méně procent, se mohou dožít o čtyři roky méně.

Autoři studie mezi mezi sebou porovnávali také jídelníčky založené na živočišných a rostlinných tucích. Ukázalo se, že vyšší riziko úmrtí hrozí lidem přijímajícím více tuků a bílkovin živočišného původu. Smrtelné riziko lze naopak snížit v případě, že lidé nahradí sacharidy rostlinnými tuky a bílkovinami ze zeleniny nebo oříšků.

Specialistka na kardiovaskulární medicínu Sara Seidelmannová z nemocnice Brigham and Women's v Bostonu uvedla, že přestože je nízkosacharidová dieta čím dál tím populárnější, ukazuje se, že není nejvhodnější.

"Pokud se někdo rozhodne dodržovat nízkosacharidovou dietu, měl by vyměnit karbohydráty spíše za rostlinné tuky a bílkoviny, které dlouhodobě podporují zdravé stárnutí," citovala ji britská BBC.

Kritici: Studie může být zkreslená

Autoři studie mimo jiné rozebírají, že populární dieta vede ke snížení konzumace zeleniny, ovoce a obilí, a naopak zvýšení konzumace živočišných tuků a bílkovin. Jejich nadměrná spotřeba ale častěji způsobuje záněty a stárnutí lidských buněk. Podle profesorky Nity Forouhiové z Cambridgeské univerzity z výzkumu vyplývá, že kromě složení stravy je důležitý také její původ.

Kritici namítají, že americký výzkum neřešil příčiny a dopady, ale spojil pouze asociace s informacemi. Data poskytnutá lidmi navíc podle nich nemusí odpovídat pravdě. Kromě toho výzkumníci zkoumali stravování účastníků pouze na začátku studie a poté na jejím konci po šesti letech. Lidé ale své stravovací návyky v průběhu let mění.

Emeritní profesor Tom Sanders z londýnské King's College také poukázal na to, že využití dotazníku vede lidi k podceňování snědených kalorií a tuku.

"Výzkum poskytuje další důkaz o tom, že nízkosacharidové diety mohou poškodit naše dlouhodobé zdraví. Sacharidy s vysokým podílem škrobu a vlákniny, jako ovoce a zelenina, mají tvořit zhruba polovinu zdrojů našeho energetické příjmu. Snížit bychom naopak měli příjem tučného masa a mléčných výrobků," dodala odbornice na výživu Alison Tedstoneová z anglické vládní organizace pro veřejné zdraví.

Video: Rozhovor s vitariánkou

Vitariánství pro mě není žádný stravovací kult, když mají děti chuť na těstoviny, uvařím je, říká Eva Hájková. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy