Cookovy ostrovy jsou zajímavé hned z několika hledisek. Skupina patnácti ostrůvků geograficky leží ve Francouzské Polynésii, politicky se ale jedná o nezávislý stát přidružený k Novému Zélandu. Pro turisty už svou polohou znamenají lukrativní destinaci, okázalý luxus však na nich budete hledat marně. Častá přirovnání k Havaji, jež leží ve stejných zeměpisných šířkách, troskotají na absenci velkých středisek cestovního ruchu a spíše než rozmanitá, je místní příroda kouzelná. Oblíbená nálepka zemského ráje pak sice je na místě, nicméně k ní patří přívlastek nenápadný.
Centrum státu a sídlo vlády se nachází na nejznámějším a nejvíce navštěvovaném ostrově Rarotonga. Hlavní a jediné město Avarua umožňuje seznámení s místní historií a kulturou v Národním kulturním centru a vzhledem ke skromné velikosti vám na průzkum městečka bude stačit jediný den.
Chyba by byla nevyrazit na výlet do deštného pralesa ve vnitrozemí. Oblíbená trasa napříč ostrovem vede kolem jehlovité hory Te Rua Manga, cesty ale míří i ke stolovitému masivu Raemaru, malebným vodopádům Wigmore Falls nebo ke starobylému posvátnému místu Arai te Tonga. Celé pobřeží obklopují korálové útesy, a pokud neholdujete potápění či šnorchlování, můžete si je vychutnat na vyjížďce lodí s proskleným dnem.
Oblíbeným cílem denních výletů je ostrov Aitutaki, který zároveň drží cenu za nejlepší rezort celého souostroví. Jeho mělká laguna bývá označována za jednu z nejkrásnějších na světě, blízko pobřeží leží další menší ostrůvky a v zeleném vnitrozemí se nachází posvátný vulkanický sloup Te Poaki O Rae.
V pralesech ostrova Atiu poletují nejrůznější druhy exotických ptáků a narazíte v nich i na desítky jeskyní a skalních útvarů, přičemž řada z nich provází staré pověsti. Na méně známém Mitiaro si zase můžete vychutnávat klid a samotu nebo si zaplavat v jednom ze dvou sladkovodních jezer Rotonui a Rotoiti.
Mezi ostrovy funguje poměrně levná a pravidelná letecká doprava, nemusíte se tedy obávat, že by vás jeden omrzel a museli by jste na něm strávit celý pobyt. Velkou událostí pak bývají místní domorodé soutěže a festivaly, velmi populární je soutěž o tanečníka roku na přelomu dubna a května. Nicméně podobné události probíhají po celý rok.
Turistické rozmary polynéských sousedů si Cookovy ostrovy naštěstí neosvojily, vzhledem k víceméně stejné geografické poloze však ceny zájezdů nijak rozdílné být ani nemůžou. Dovolená v nenápadném ráji tak začíná kolem pětašedesáti tisíc korun.