Pohádkově krásné Bora-Bora jsou božské, ale drahé

Adam Pešek
23. 6. 2011 16:30
Perla Polynésie a vítěz anket o nejkrásnější místa světa, to je Bora-Bora
letecký pohled na ostrov Bora-Bora
letecký pohled na ostrov Bora-Bora | Foto: Isifa/Thinkstock

Stará polynéská legenda praví, že nejvyšší bůh Taaroa stvořil Bora-Bora jako první a právě proto ho obdařil tou nejkrásnější lagunou. Fakticky se jedná o poloatol, uvnitř korálového útesu ve tvaru prstence se nad hladinu tyčí poslední zbytky kráteru. Polynéský ostrov tak má ideální podmínky k plážovému polehávání u skoro až kýčovitě azurového moře v laguně i k výšlapu džunglí až ke skalnatým vrcholům Mt. Otemanu či Mt. Pahia. Pravidelná vítězství v anketách o nejkrásnější místa světa svědčí o zasloužené přezdívce perla Polynésie, zároveň však jde o jednu z nejdražších možných dovolených a exotický luxus si tak nemůže vychutnat každý.

Ohromuje už samotný přílet, kontrast azurového moře laguny a temně modrých vod Tichého oceánu je nesmírně podmanivý, obzvlášť když ho doplňuje pohádková silueta ostrova. Druhou možností dopravy je cestovat lodí a pomalé vplutí do magicky krásného místa může být ještě o něco působivější.

pláž Matira Point, Bora-Bora
pláž Matira Point, Bora-Bora | Foto: Isifa/Thinkstock

Ať už ale zvolíte jakýkoliv způsob dopravy, přivítá vás administrativní centrum Vaitape, což je zároveň nejživější a nejobydlenější část ostrova. Odpoledne zde můžete ve stáncích nakoupit čerstvé ovoce nebo ryby právě vytažené z moře. Nejkrásnější pláž se však nachází jinde. Konkrétně na nejjižnějším bodě Matira Point. Pravidelně se v ní vyhřívají ladní rejnoci trnuchy a možná i díky tomu se řadí k těm vůbec nejlepším na světě.

hora Mount Otemanu, Bora-Bora
hora Mount Otemanu, Bora-Bora | Foto: Isifa/Thinkstock

Až vás pláž omrzí, můžete zamířit na kopec Farepiti Point se zbraněmi pozůstalými po druhé světové válce, západní pobřeží pak nabízí několik zajímavých archeologických nalezišť. Prastará místa náboženských obřadů sice většinou zničili angličtí misionáři už v 19. století, nicméně ve zbytcích chrámů Fare Opu, Farerua či Marotetini stále přebývá jejich magický duch.

Bora-Bora sice platí za luxusní destinaci, megalomanské hotely byste tam ale hledali zbytečně. Nejlukrativnějším bydlením jsou vodní bungalovy, přičemž jejich přepych spočívá v terasách nad hladinou moře nebo prosklených podlahách.

vodní bungalov na Bora-Bora
vodní bungalov na Bora-Bora | Foto: Isifa/Thinkstock

Cena za pozorování podmořského života i v místě přebývání se však může vyšplhat až k tisíci dolarům za noc (cca 17 000 korun), nicméně ubytování lze sehnat i za lidštější částky. Průměrné hotely si účtují kolem dvou set dolarů za noc (cca 3400 korun), nejlevněji pak vychází společné noclehárny a stanové kempy, kde se dá přespat už od dvaceti dolarů (cca 340 korun).

Po částkách za ubytování už cena za kompletní zájezd asi příliš nepřekvapí, božská dovolená na Bora-Bora začíná kolem 75 000 korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy