Pohádkově krásné Bora-Bora jsou božské, ale drahé

Adam Pešek
23. 6. 2011 16:30
Perla Polynésie a vítěz anket o nejkrásnější místa světa, to je Bora-Bora
letecký pohled na ostrov Bora-Bora
letecký pohled na ostrov Bora-Bora | Foto: Isifa/Thinkstock

Stará polynéská legenda praví, že nejvyšší bůh Taaroa stvořil Bora-Bora jako první a právě proto ho obdařil tou nejkrásnější lagunou. Fakticky se jedná o poloatol, uvnitř korálového útesu ve tvaru prstence se nad hladinu tyčí poslední zbytky kráteru. Polynéský ostrov tak má ideální podmínky k plážovému polehávání u skoro až kýčovitě azurového moře v laguně i k výšlapu džunglí až ke skalnatým vrcholům Mt. Otemanu či Mt. Pahia. Pravidelná vítězství v anketách o nejkrásnější místa světa svědčí o zasloužené přezdívce perla Polynésie, zároveň však jde o jednu z nejdražších možných dovolených a exotický luxus si tak nemůže vychutnat každý.

Ohromuje už samotný přílet, kontrast azurového moře laguny a temně modrých vod Tichého oceánu je nesmírně podmanivý, obzvlášť když ho doplňuje pohádková silueta ostrova. Druhou možností dopravy je cestovat lodí a pomalé vplutí do magicky krásného místa může být ještě o něco působivější.

pláž Matira Point, Bora-Bora
pláž Matira Point, Bora-Bora | Foto: Isifa/Thinkstock

Ať už ale zvolíte jakýkoliv způsob dopravy, přivítá vás administrativní centrum Vaitape, což je zároveň nejživější a nejobydlenější část ostrova. Odpoledne zde můžete ve stáncích nakoupit čerstvé ovoce nebo ryby právě vytažené z moře. Nejkrásnější pláž se však nachází jinde. Konkrétně na nejjižnějším bodě Matira Point. Pravidelně se v ní vyhřívají ladní rejnoci trnuchy a možná i díky tomu se řadí k těm vůbec nejlepším na světě.

hora Mount Otemanu, Bora-Bora
hora Mount Otemanu, Bora-Bora | Foto: Isifa/Thinkstock

Až vás pláž omrzí, můžete zamířit na kopec Farepiti Point se zbraněmi pozůstalými po druhé světové válce, západní pobřeží pak nabízí několik zajímavých archeologických nalezišť. Prastará místa náboženských obřadů sice většinou zničili angličtí misionáři už v 19. století, nicméně ve zbytcích chrámů Fare Opu, Farerua či Marotetini stále přebývá jejich magický duch.

Bora-Bora sice platí za luxusní destinaci, megalomanské hotely byste tam ale hledali zbytečně. Nejlukrativnějším bydlením jsou vodní bungalovy, přičemž jejich přepych spočívá v terasách nad hladinou moře nebo prosklených podlahách.

vodní bungalov na Bora-Bora
vodní bungalov na Bora-Bora | Foto: Isifa/Thinkstock

Cena za pozorování podmořského života i v místě přebývání se však může vyšplhat až k tisíci dolarům za noc (cca 17 000 korun), nicméně ubytování lze sehnat i za lidštější částky. Průměrné hotely si účtují kolem dvou set dolarů za noc (cca 3400 korun), nejlevněji pak vychází společné noclehárny a stanové kempy, kde se dá přespat už od dvaceti dolarů (cca 340 korun).

Po částkách za ubytování už cena za kompletní zájezd asi příliš nepřekvapí, božská dovolená na Bora-Bora začíná kolem 75 000 korun.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy