Thermal i památník komunismu. O přežití bojují brutalistické stavby v celé Evropě

Petra Jansová Petra Jansová
24. 1. 2019 7:30
Hrozí jim demolice, necitlivá rekonstrukce nebo dlouhodobě chátrají. Takový je často osud brutalistických staveb, kterých jsou po celé Evropě desítky. Na ty, které jsou v největším ohrožení, upozorňuje internetová databáze #SOSBrutalism. Podívejte se na výběr staveb, kterým hrozí zánik nebo necitlivá rekonstrukce.
Obchodní dům Patrija ve městě Prijedor (Bosna a Hercegovina)
Obchodní dům Patrija ve městě Prijedor (Bosna a Hercegovina) | Foto: Wikimedia Commons - Cdti87

Obchodní dům Patrija ve městě Prijedor (Bosna a Hercegovina)

Obchodnímu domu Patrija v Prijedoru demolice zatím nehrozí. Podle internetové databáze #SOSBrutalism je přesto někdejší symbol jugoslávské brutalistní architektury v ohrožení. 

Na jaře loňského roku získal totiž nového majitele, který ho plánuje zmodernizovat a přetvořit do multifunkčního obchodního centra s restauracemi. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy