Thermal i památník komunismu. O přežití bojují brutalistické stavby v celé Evropě

Petra Jansová Petra Jansová
24. 1. 2019 7:30
Hrozí jim demolice, necitlivá rekonstrukce nebo dlouhodobě chátrají. Takový je často osud brutalistických staveb, kterých jsou po celé Evropě desítky. Na ty, které jsou v největším ohrožení, upozorňuje internetová databáze #SOSBrutalism. Podívejte se na výběr staveb, kterým hrozí zánik nebo necitlivá rekonstrukce.
Obchodní dům Patrija ve městě Prijedor (Bosna a Hercegovina)
Obchodní dům Patrija ve městě Prijedor (Bosna a Hercegovina) | Foto: Wikimedia Commons - Cdti87

Obchodní dům Patrija ve městě Prijedor (Bosna a Hercegovina)

Obchodnímu domu Patrija v Prijedoru demolice zatím nehrozí. Podle internetové databáze #SOSBrutalism je přesto někdejší symbol jugoslávské brutalistní architektury v ohrožení. 

Na jaře loňského roku získal totiž nového majitele, který ho plánuje zmodernizovat a přetvořit do multifunkčního obchodního centra s restauracemi. 

 

Právě se děje

před 29 minutami

Výbor americké Sněmovny reprezentantů doporučil ústavní žalobu na Trumpa

Právní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu doporučil sněmovnímu plénu schválit ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Výbor, který ovládají opoziční demokraté, shledal šéfa Bílého domu vinným z obstrukcí vůči Kongresu a ze zneužití moci ve snaze přinutit cizí mocnost ke vměšování do amerických prezidentských voleb.

Plénum Sněmovny reprezentantů by mělo o impeachmentu hlasovat příští týden. V lednu definitivně rozhodne Senát, který ale ovládají Trumpovi republikáni. Prezident jakékoli obvinění popírá a tvrdí, že žaloba je politické divadlo a hon na čarodějnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy