"Transgas hoří." Vinohradská ulice ze zbarvila do růžova, umělecká skupina tak bojuje proti bourání

Petra Jansová Petra Jansová
20. 12. 2017 14:35
Budova Transgasu na Vinohradské ulici v Praze se zahalila do růžového dýmu. Akce, k níž se přihlásila umělecká skupina Bolt985, tak chce upozornit na kvality stavby a bojovat proti zbourání Transgasu. "Snažíte se zbourat budovu, která má obrovskou architektonickou hodnotu a jejíž unikátní technologické řešení nemá u nás obdoby. Brutalistní budovu, která je pro mnohé inspirací. Místo ní chcete další skleněnou fasádu, kterých je ve městě přespříliš," kritizuje skupina záměr současného majitele unikátní budovu ze 70. let zbourat.
Budova Transgasu se zahalila do růžového dýmu. Umělecká skupina tak bojuje proti bouráni | Video: Bolt985

Unikátní brutalistní budova Transgasu na Vinohradské třídě v Praze zmizela v růžovém oparu. Umělecká skupina Bolt985, která zhruba před čtyřmi měsíci obarvila v metropoli Vltavu pod Mánesem na červeno, tak bojuje proti zbourání stavby.

"Snažíte se zbourat budovu, která má obrovskou architektonickou hodnotu a jejíž unikátní technologické řešení nemá u nás obdoby. Brutalistní budovu, která je pro mnohé inspirací. Místo ní chcete další skleněnou fasádu, kterých je ve městě přespříliš. Město nepotřebuje další unifikované kanceláře, z kterých bohatnou developeři. Město potřebuje zachovávat historickou hodnotu a myslet na to, co odkáže budoucím generacím. Važme si unikátů ve městě a chraňme je. Dejme jim šanci žít," uvedla skupina pro Aktuálně.cz.

Růžový dým linoucí se Vinohradskou ulicí má připomínat kouř ze zážehu motorů startující kosmické lodi Transgas, kterou unesli Bolti 985. "Těleso se brzo vznese a přistane na planetě, kde si kvalitní architekturu neničí," sděluje skupina na svém Facebooku.

Ministerstvo kultury před měsícem rozhodlo, že soubor budov Transgas na Vinohradské třídě v Praze nebude památkou. Současný majitel HB Reavis tak může komplex staveb ze 70. let zbourat a postavit na jeho místě nové domy podle návrhu architekta Jakuba Ciglera.

Mluvčí firmy HB Reavis Jakub Verner celou akci považuje za formu nátlaku. "Doplatí na ni jen daňoví poplatníci, kteří budou muset zaplatit za výjezd záchranných složek," sdělil pro Aktuálně.cz. Podle Vernera je celá věc uzavřená, protože ministr kultury v přezkumném řízení potvrdil, že úředníci ministerstva postupovali přesně podle zákona.

Iniciátorem zapsání budovy na seznam památek byl Klub za starou Prahu, který ji hodnotí jako vynikající ukázku stylově syntetické architektury 70. let, spojující prvky brutalismu, technicismu i postmoderny, ale také jako na českém území ojedinělou realizaci postmoderního urbanismu.

Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky je dílem týmu Jindřicha Malátka, Iva Loose, Zdeňka Eisenreicha a Václava Aulického

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy