"Transgas hoří." Vinohradská ulice ze zbarvila do růžova, umělecká skupina tak bojuje proti bourání

Petra Jansová Petra Jansová
20. 12. 2017 14:35
Budova Transgasu na Vinohradské ulici v Praze se zahalila do růžového dýmu. Akce, k níž se přihlásila umělecká skupina Bolt985, tak chce upozornit na kvality stavby a bojovat proti zbourání Transgasu. "Snažíte se zbourat budovu, která má obrovskou architektonickou hodnotu a jejíž unikátní technologické řešení nemá u nás obdoby. Brutalistní budovu, která je pro mnohé inspirací. Místo ní chcete další skleněnou fasádu, kterých je ve městě přespříliš," kritizuje skupina záměr současného majitele unikátní budovu ze 70. let zbourat.
Budova Transgasu se zahalila do růžového dýmu. Umělecká skupina tak bojuje proti bouráni | Video: Bolt985

Unikátní brutalistní budova Transgasu na Vinohradské třídě v Praze zmizela v růžovém oparu. Umělecká skupina Bolt985, která zhruba před čtyřmi měsíci obarvila v metropoli Vltavu pod Mánesem na červeno, tak bojuje proti zbourání stavby.

"Snažíte se zbourat budovu, která má obrovskou architektonickou hodnotu a jejíž unikátní technologické řešení nemá u nás obdoby. Brutalistní budovu, která je pro mnohé inspirací. Místo ní chcete další skleněnou fasádu, kterých je ve městě přespříliš. Město nepotřebuje další unifikované kanceláře, z kterých bohatnou developeři. Město potřebuje zachovávat historickou hodnotu a myslet na to, co odkáže budoucím generacím. Važme si unikátů ve městě a chraňme je. Dejme jim šanci žít," uvedla skupina pro Aktuálně.cz.

Růžový dým linoucí se Vinohradskou ulicí má připomínat kouř ze zážehu motorů startující kosmické lodi Transgas, kterou unesli Bolti 985. "Těleso se brzo vznese a přistane na planetě, kde si kvalitní architekturu neničí," sděluje skupina na svém Facebooku.

Ministerstvo kultury před měsícem rozhodlo, že soubor budov Transgas na Vinohradské třídě v Praze nebude památkou. Současný majitel HB Reavis tak může komplex staveb ze 70. let zbourat a postavit na jeho místě nové domy podle návrhu architekta Jakuba Ciglera.

Mluvčí firmy HB Reavis Jakub Verner celou akci považuje za formu nátlaku. "Doplatí na ni jen daňoví poplatníci, kteří budou muset zaplatit za výjezd záchranných složek," sdělil pro Aktuálně.cz. Podle Vernera je celá věc uzavřená, protože ministr kultury v přezkumném řízení potvrdil, že úředníci ministerstva postupovali přesně podle zákona.

Iniciátorem zapsání budovy na seznam památek byl Klub za starou Prahu, který ji hodnotí jako vynikající ukázku stylově syntetické architektury 70. let, spojující prvky brutalismu, technicismu i postmoderny, ale také jako na českém území ojedinělou realizaci postmoderního urbanismu.

Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky je dílem týmu Jindřicha Malátka, Iva Loose, Zdeňka Eisenreicha a Václava Aulického

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy