Nejošklivější architektura v Praze? Budova Centrálního dispečinku k ní patří. Kritiku budí i dnes

Nejošklivější architektura v Praze? Budova Centrálního dispečinku k ní patří. Kritiku budí i dnes
"Tato stavba vždy vyvolávala a také stále vyvolává spíš negativní reakce. Věřím tomu, že kdyby se mělo o jejím osudu rozhodnout v referendu, tak ji veřejnost nechá zbourat," začíná obhlídku Centrálního dispečinku v ulici Na Bojišti architekt Petr Kučera.
Stavba budovy úzce souvisí s výstavbou pražského metra. Na jejím místě stávalo kdysi pět činžovních domů z konce 19. století.
"Brzy se ukázalo, že uvolněná parcela není dostačující, a nezbývalo tedy nic jiného než budovu nechat narůst do výšky," vysvětluje Kučera, proč dům přerůstá ty okolní nejméně o tři patra.
V jednotlivých patrech jsou umístěny dispečinky metra, tramvají i autobusů, dále centrála dopravní policie nebo řízení provozu tunelů.
Foto: Jakub Plíhal
Petra Jansová Jakub Plíhal Petra Jansová, Jakub Plíhal
13. 12. 2017 8:51
Centrální dispečink v Praze 2 patří mezi nejvíce diskutované budovy v hlavním městě. Nesouhlas vyvolával už v době svého vzniku a podle architekta Petra Kučery je tomu tak dodnes. "Tato stavba vždy vyvolávala a také stále vyvolává spíš negativní reakce. Věřím tomu, že kdyby se mělo o jejím osudu rozhodnout v referendu, tak ji veřejnost nechá zbourat," řekl během obhlídky domu, který si kvůli svému vzhledu vysloužil přezdívku Mordor.

Další zastávkou přednáškového cyklu Nejošklivější architektura Prahy, který pořádá vzdělávací platforma Scholastika, se stala budova Centrálního dispečinku v ulici Na Bojišti. 

Historii brutalistické budovy, jejíž existence úzce souvisí se stavbou pražského metra, přiblížil architekt a popularizátor architektury Petr Kučera.

Ten budovu dokončenou v roce 1978 považuje jednak za jednu z nejkontroverznějších a také nejstrategičtějších v Praze. "Jde o velmi strategické místo. Je až s podivem, že do budovy se téměř bez problémů dostanete. Ve srovnání s opatřeními na Pražském hradě je to až úsměvné," podotýká při obhlídce Kučera.

 

Právě se děje

Další zprávy