Transgas není památkou a může se zbourat. Na jeho místě má stát nová polyfunkční budova

ČTK ČTK
21. 11. 2017 12:05
Ministerstvo kultury rozhodlo, že soubor budov Transgas na Vinohradské třídě v Praze nebude památkou. Současný majitel tak může komplex staveb ze 70. let zbourat a postavit na jeho místě nové domy. Podle rozhodnutí ministerstva jsou nemovitosti nevhodně začleněny do okolí, v areálu se nikdy "neudála žádná významná kulturněhistorická událost" a domy zároveň nejsou významným příkladem brutalismu.
Transgas, Vinohradská 325/8.
Transgas, Vinohradská 325/8. | Foto: Jakub Plíhal

Soubor budov Transgas na Vinohradské třídě v Praze nebude kulturní památkou. Jeho majitel, který chce na místě stavět nové domy, ho může zbourat. S odkazem na rozhodnutí ministerstva kultury to dnes uvedly Hospodářské noviny a Právo.

Rozhodnutí o zastavení přezkumného řízení však dosud nebylo doručeno všem účastníkům a ministerstvo ho na dotaz ČTK nechtělo komentovat.

O tom, že ministr Daniel Herman (KDU-ČSL) zastavil přezkumné řízení a tím i prozatímní památkovou ochranu budov, informoval minulý týden na svém webu Klub za starou Prahu.

Klub byl iniciátorem podnětu na prohlášení objektů ze 70. let za památku. Na webu je rozhodnutí ministra, ve kterém mimo jiné uvádí, že nemovitosti jsou nevhodně začleněny do okolí, "detaily staveb, fasád a zábradlí jsou mimo lidské měřítko", že se v areálu "neudála žádná významná kulturněhistorická událost" nebo že domy nejsou na rozdíl od budovy Ingstavu nebo Kotvy významným příkladem brutalismu. "Autoři nemovitostí se snažili napodobit západní vzory, ale s velice sporným výsledkem," stojí v rozhodnutí.

Prohlašování architektury z druhé poloviny 20. století za památky je často kontroverzní, v současné legislativě je ale jedinou možností, jak domy zachránit před zánikem. Na architekturu druhé poloviny 20. století nemají jednotný názor ani odborníci. Někteří by ji chránili bezvýhradně, jiní výběrově, podle dalších zase kvůli tehdy používaným technologiím je dnes tato architektura nevyužitelná.

Ministerstvo kultury loni odmítlo budovy Transgasu za památku prohlásit, Herman začal na jaře rozhodnutí svých úředníků přezkoumávat. Koncem září v médiích uvedl, že mu rozkladová komise doporučila přehodnotit přístup úřadu s tím, že Transgas je třeba zachovat.

Investor, společnost HB Reavis, tehdy ostře reagoval a kritizoval ministra, že předjímá výsledek řízení. Uvedl, že přezkum chápe jen jako kontrolu, zda nevzniklo procesní pochybení. Případné škody podle investora již přesáhly půl miliardy korun.

Případem, kdy ministerstvo kultury stavbu za památku neprohlásilo poté, co investor vyhrožoval žalobou za ušlé zisky, je třeba dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze. Letos v létě byl zbourán.

Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky je dílem týmu Jindřicha Malátka, Iva Loose, Zdeňka Eisenreicha a Václava Aulického.

Autoři podnětu na prohlášení budov za památku je hodnotí jako vynikající ukázku stylově syntetické architektury 70. let, spojující prvky brutalismu, technicismu i postmoderny, ale také na českém území ojedinělou realizaci postmoderního urbanismu.

Demolice pro mě bude tragédie, je to moje dítě, budovy Transgasu by měly být památkou, říká architekt Aulický v rozhovoru.

Brutalistní stavby nesou ve společnosti nespravedlivý punc staveb komunismu, přitom vznikaly v době uvolnění, tvrdí architekt Václav Aulický. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy