Washington – Americká NASA kromě vlastního výzkumu podporuje i nadějné univerzitní projekty, které by mohly přispět k vesmírnému cestování. Nově NASA podpořila projekt na přeměnu lidských výkalů zpět na jídlo. Za výzkumem stojí tým z Clemson University z Jižní Karolíny.
Projekt od vesmírné agentury získal 200 tisíc amerických dolarů, což je zhruba 4 850 000 korun. Peníze jsou určené na rok výzkumu. Výzkumný tým přitom může žádat o financování až na tři roky.
Výzkum zaměřený na recyklování potravin je pro NASA důležitý zvláště s ohledem na zamýšlené dálkové lety.
Cesta na Mars
Například cesta k Marsu by za současných podmínek kosmonautům trvala několik let. Tým vedený dr. Markem Blannerem se tak snaží zjistit, jak za pomoci mikrobů recyklovat odpad lidského těla.
„Tito mladí výzkumníci poskytnou nové palivo kreativnímu motoru NASA,“ řekl Steve Jurczyk z Ředitelství technologie vesmírných misí NASA.
Agentura podpořila i dalších sedm univerzitních projektů, zabývajících se především zlepšováním materiálů pro výrobu vesmírných zařízení.
„Technologie je prostředkem k objevování. A investice do takových technologií a výzkumníků zaručuje NASA i našemu národu schopnost řešit problémy, kterým čelíme v souvislosti s cestováním na Mars,“ pokračoval Juryczyk.
Vesmírní zahrádkáři
Během cesty na Mars nebo na jakékoliv jiné vzdálené vesmírné těleso bude posádka potřebovat ohromné množství potravin. Každý kilogram dopravený ze země do vesmíru je přitom velice drahý.
NASA se zaměřuje i na jinou alternativní cestu, jak vyřešit stravování kosmonautů. Potenciál agentura vidí v takzvaném vesmírném farmaření, tedy pěstování potravin přímo v kosmu. Minulý týden kosmonauti na Mezinárodní vesmírné stanici poprvé ochutnali listový salát vypěstovaný zcela ve stavu beztíže.