„Není všechno zlato, co se třpytí," zní v sedmé scéně druhého aktu Shakespearova dramatu Kupec benátský a podobné tvrzení se dá vztáhnout i na Benátky samotné. Severoitalské město s historickým jádrem na mělké laguně bývá kritizováno za oprýskané fasády domů, špinavou vodu či příliš mnoho turistů, v jádru však stále zůstává oním kouzelným místem, jemuž nelze jeho výjimečnost upřít.
První asociace k Benátkám budou vždy vodní kanály. Je jich rovnou 115 a pro město, stojící na 118 ostrůvcích, jsou klíčové. Kromě turistů plujících ve slavných gondolách na vodě funguje i lodní hromadná doprava, sanitka, policie a pochopitelně i taxi a mnoho dalšího. Právě z paluby některého z plavidel Benátky zapůsobí nejvíce.
Zajímavé samy o sobě jsou už tamní domy, stojící na dřevěných kůlech, které údajně za dlouhou řádku let bez přítomnosti kyslíku zkameněly. Kanály lemuje jeden palác vedle druhého, křižují je čtyři stovky více či méně zajímavých mostů a rozsáhlé historické centrum svou architekturou uchvacuje každým krokem. Návštěvníci své zážitky často připodobňují k pohybu v kulisách velkolepého historického filmu a kolem mnoha památek tak můžete projít, aniž byste docenili jejich historickou hodnotu.
Z mnoha luxusních paláců těžko vybírat ten nejzajímavější, svou velikostí však dominuje Dóžecí palác, jenž v době Benátské republiky sloužil jako rezidence místních vládců. Ve věčném obležení turistů se nachází jeden z nejznámějších mostů Ponte di Rialto, náměstí svatého Marka pro změnu okupují holubi, přičemž jeho dominantou je velkolepá bazilika. Výhled na celé Benátky pak skýtá téměř sto metrů vysoká věž Kampanila.
Umělecký věhlas městu zajistili už jeho rodáci, mezi něž se řadí například renesanční malíř Tizian, barokní skladatel Antonio Vivaldi či dramatik Carlo Goldoni, i dnes však Benátky stále dýchají svou kulturou. V lichých letech se pořádá prestižní přehlídka současného výtvarného umění Benátské bienále, každoročně koncem srpna se pak koná Benátský filmový festival. Kromě toho se zde nachází hned několik galerií a muzeí s řadou důležitých uměleckých sbírek, z nichž největší je Gallerie dell'Accademia s vůbec nejrozsáhlejší sbírkou benátského umění.
Nicméně tamní krásy vyjdou poměrně draze a to i na italské poměry. Z historické části se lidé kvůli vysokým nájmům stěhují do jiných měst a turisté tuto skutečnost na své dovolené finančně pocítí. Prodloužený víkend v Benátkách vás vyjde nejméně na 3 500 korun, a to v případě, že pojedete autobusem. Hluboko do peněženky budete muset sáhnout také při vstupu do většiny místních památek. Například oblíbená projížďka gondolou může vyjít hned na několik desítek euro.