Cestovatel Zikmund: Komunismus? Doufal jsem, že půjde změnit

Petra Jansová ČTK Petra Jansová, ČTK
4. 9. 2014 13:52
Nový dokumentární film Století Miroslava Zikmunda poodhaluje neznámé detaily ze soukromého života legendárního cestovatele.
Miroslav Zikmund
Miroslav Zikmund | Foto: archiv Století Miroslava Zikmunda

Praha – "Život je přesný součet náhod," říká dnes už pětadevadesátiletý cestovatel Miroslav Zikmund. Ten spolu s Jiřím Hanzelkou projel 144 zemí světa a urazil 111 tisíc kilometrů. Díky svým výpravám tehdy proslavili nejen Československo, ale i vozy Tatra.

Trailer k dokumentu Století Miroslava Zikmunda
Trailer k dokumentu Století Miroslava Zikmunda | Video: YouTube

Detaily z jejich cest jsou známé díky desítkám vydaných knih a mnoha celovečerním filmům i dokumentům. Žádný z nich ale neodpověděl na otázku, jaký vlastně žili život? O to se pokusil až dokumentarista a cestovatel Petr Horký.

Ten díky sedmnáctiletému přátelství, které ho pojí s Miroslavem Zikmundem, mohl nahlédnout do jeho soukromých deníků.

"Bod zlomu nastal při společné cestě s Mirkem Náplavou (spoluautor scénáře pozn.red.) a panem Zikmundem na Srí Lanku a Maledivy. Tam začalo naše skutečné přátelství," odkrývá Petr Horký detaily svého vztahu s panem Zikmundem.

Výsledkem jeho práce se stal životopisný dokument s názvem Století Miroslava Zikmunda, při jehož premiéře byl přítomný i původní vůz Tatra T 87, se kterým se cestovatelé vydali na první cestu do Afriky v roce 1947.

Miroslav Zikmund
Miroslav Zikmund | Foto: archiv Století Miroslava Zikmunda

Neobyčejné přátelství

Dokument shrnuje pozoruhodný život cestovatelů. Miroslav Zikmund při něm vzpomíná, jak byl osobně přítomen u výslechu K. H. Franka, že byl označen komunistickou tajnou policií jako "nepřátelská osoba socialistického zřízení první třídy" nebo na setkání se všemi českými prezidenty kromě Gustava Husáka a Emila Háchy.

S Jiřím Hanzelkou ho pojilo neobyčejné přátelství, které trvá i po smrti (Jiří Hanzelka zemřel v roce 2003 pozn.red.). "Když Jirka zemřel, nemohl jsem jít na pohřeb. V té době jsem byl na operaci srdce, podstoupil jsem dvojitý bypass. Dodnes mě to mrzí. Musím vlastně přiznat i to, že jsem tehdy pocítil větší ztrátu, než když mi zemřel bratr. Stále mám ale pocit, že je se mnou, že mi vede ruku a radí," vysvětluje Miroslav Zikmund.

H+Z v číslech

Miroslav Zikmund společně s Jiřím Hanzelkou navštívili 114 zemí a 6 světadílů. Spojilo je 111 tisíc kilometrů cest, 6,5 miliónů prodaných knih v 11 světových jazycích, čtyři celovečerní filmy a 147 dokumentárních a televizních filmů.

První cestu po Jižní Americe a Africe absolvovali v letech 1947-1950, druhou cestu po Asii a Oceánii v letech 1959-1964.

Nepřátelé socialistického státu

V roce 1959 se vydali tehdy už slavní cestovatelé do Asie, během které na velvyslanectví v Tokiu vstoupili do komunistické strany.

"Chodily nám zprávy o postupném uvolňování a my jsem chtěli podpořit tuhle reformu socialismu s lidskou tváří. Byli jsme idealisté. Mysleli jsme, že něco takového se dá zreformovat," říká Miroslav Zikmund.

Ze strany byli v roce 1968 vyloučeni poté, co otevřeně kritizovali vpád sovětských vojsk. Stali se z nich nepřátelé režimu, jejich knihy byly vyřazeny z knihoven a byli odříznuti od světa. 

"Jirka to měl těžší. Dělal zahradníka na Petříně. Já měl tehdy ještě finanční rezervy z předchozích honorářů," tvrdí.

Miroslav Zikmund
Miroslav Zikmund | Foto: archiv Století Miroslava Zikmunda

Neutuchající optimista

I tyto těžké doby zvládli. Každý si našel jiný cíl a fungování. "V důsledku toho jsem získal čas na uspořádání svého archivu, začal jsem pátrat po svých předcích a dostal jsem se až k Bílé hoře. Kdyby nebylo Husáka, nikdy by se mi to nepodařilo," vzpomíná Miroslav Zikmund.

Energie a neuvěřitelná paměť téměř stoletého muže je opravdu obdivuhodná. Jaký je jeho recept na životní vitalitu? "Já nevím, ale asi mám štěstí, že v mojí rodině byla dlouhověkost. Můj tatínek se dožil 91 let. A optimismus? Ten možná pramení z toho, že jsem dlouho pobýval na jižní polokouli," odpověděl legendární cestovatel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy