Majitelka Banksyho napůl skartovaného obrazu si jej ponechá. Umělec dílo přejmenoval

Magazín Magazín, BBC
12. 10. 2018 12:03
Banksyho dílo Dívka s balonem, které minulý týden po aukci projelo skartovačkou, zůstane majitelce, jež jej koupila. Žena se rozhodla, že si zčásti zničené dílo v přepočtu za 30 milionů korun ponechá. Společnost zastupující britského streetartového umělce uvedla, že nové jméno obrazu zní Láska je v koši. A podle expertů na výtvarné umění cena díla stoupla na dvojnásobek.
Banksy odhalil, jak zničil vydražené dílo přímo v aukční síni | Video: Banksy

Žena, která si minulý týden koupila Banksyho dílo Dívka s balonem v přepočtu zhruba za 30 milionů korun, si jej ponechá, přestože projelo skartovačkou. Společnost Pest Control, jež umělce zastupuje, uvedla, že dílo se nyní jmenuje Láska je v koši (Love is in the Bin). 

Britský streetartový autor vystupující pod pseudonymem Banksy se na aukci v Sotheby's podle médií postaral o jeden z nejodvážnějších žertů v dějinách umění. Po úderu licitátorova kladívka, schvalujícího výši prodaného díla, plátno spustilo alarm, sjelo pod rám a prošlo skartovačkou. Spodní část obrazu tak zůstala znehodnocena. 

View this post on Instagram

Going, going, gone...

A post shared by Banksy (@banksy) on

Banksy zřejmě skartovačku tajně umístil do spodní části rámu. Na svém Instagramu pak zveřejnil video překvapených účastníků aukce doprovázené poznámkou "Jede, jede, dojelo…".

"Ze začátku jsem byla v šoku. Ale pak jsem si uvědomila, že dostanu historický kus umění," uvedla nyní majitelka obrazu, která podle britské BBC nechce prozradit svou totožnost. Dle aukčního domu je ale dlouhodobou zákaznicí instituce.

Čím byla skartovačka aktivována, stále není jasné. Alex Branczik, vedoucí odboru současného umění v londýnské Sotheby's, uvedl, že Banksyho dílo je prvním v historii, které vzniklo živě v průběhu aukce.

A podle některých expertů na výtvarné umění se cena díla díky autorově žertu zdvojnásobila. 

"Banksy si může myslet, že zničením díla podkopává autoritu kapitalisty, který jej koupil, ale to se mýlí," uvedl pro Deutsche Welle Mikael Faujour ze specializovaného francouzského časopisu Artension. 

Thierry Ehrmann ze společnosti Artprice zase sdělil, že odhadní cena Banksyho díla je nyní zhruba 52 milionů korun. "Banksy lidem připomněl, že všechna jeho díla, i ta, která se objevují na prominentních aukcích, jsou pomíjivá," dodal. 

Otázkou podle některých specialistů na výtvarné umění zůstává, zda Sotheby's o umělcově vtípku věděla dopředu.

Instalace Láska je v koši zůstane během víkendu vystavena v galerii na londýnské ulici New Bond Street. 

 

Právě se děje

Další zprávy