Britský streetartový umělec Banksy se postaral o jeden z nejodvážnějších žertů v dějinách umění, glosuje britský deník Guardian událost ze včerejší aukce v Londýně.
Na aukci pořádané Sotheby's nový majitel vydražil Banksyho slavný obraz Dívky s balonem za 1,04 milionu liber, v přepočtu lehce přes 30 milionů korun, čímž vyrovnal dosavadní Banksyho rekord z roku 2008. Sotva ale licitátor úderem kladívka oznámil ukončení dražby a změnu vlastníka, plátno s nasprejovanou malbou spustilo alarm, samo od sebe sjelo pod rám a prošlo skartovačkou, která znehodnotila jeho spodní část.
Banksy, který skartovačku zřejmě tajně umístil do spodní části rámu, následně na svém Instagramu zveřejnil video překvapených účastníků aukce doprovázené poznámkou "Jede, jede, dojelo…".
Mluvčí aukčního domu Sotheby's později sdělil ekonomickému deníku Financial Times, že nový majitel díla, jenž si přeje zůstat v anonymitě, je vývojem událostí překvapen. Sotheby's s ním nyní jedná o tom, jak dál postupovat.
Sotheby's rovněž konstatovalo, že je to "dozajista" poprvé, kdy se nějaké plátno po aukci samo zničilo.
Deník Guardian ale upozorňuje, že skartovačka Banksyho dílo nemusela znehodnotit - je možné, že tato nečekaná performance a vtip adresovaný trhu s uměním naopak hodnotu Banksyho napůl zničeného díla zvýší.
"Zatím se snažíme zjistit, co tento čin znamená v kontextu aukce. Ale lze argumentovat tím, že cena díla nyní vzrostla," uvažuje nahlas Alex Branczik, šéf odboru současného umění aukční síně Sotheby's.
It just became worth 3 times as much. )Probably a low estimate as there are always those that have more pocket money.
— Scubyw (@Scubyw) October 6, 2018
Banksyho stencil dívky sahající po červeném balonku ve tvaru srdce se prvně objevil na zdi ve východolondýnské čtvrti Shoreditch. Roku 2006 pak Banksy vytvořil limitovanou sérii autorizovaných printů, které se svým tehdejším galeristou Stevem Lazaridesem prodávali sběratelům umění.
Streetartový výtvarník vystupující pod pseudonymem Banksy zřejmě pochází z anglického Bristolu. Dnes patří k nejznámějším světovým autorům, jeho satirická a často protiestablishmentová díla se nečekaně objevují na zdech světových metropolí. Banksy přísně střeží svou totožnost, o níž dosud kolují jen spekulace.
Někdejší autor graffiti, jenž se dnes věnuje street-artu, v minulosti sprejoval na bezpečnostní zeď oddělující Izrael od Západního břehu Jordánu, na jihu Anglie si otevřel parodii na zábavní park nebo do skutečného Disneylandu propašoval panáka v životní velikosti připomínajícího vězně z Guantánama.
Vloni Banksy otevřel "hotel s nejhorším výhledem na světě" v palestinském městě Betlému, přímo naproti betonové zdi postavené Izraelem.
Banksyho díla byla do minulého měsíce vystavena v kanadském Torontu. "Bývají to jednoduché, zapamatovatelné, i dítěti srozumitelné obrazy a slogany. Nejčastěji zesměšňují establishment či korporace. Kritizují války, bezpečnostní opatření, obchodní řetězce, davové chování, spotřební návyky, trh s uměním," napsalo o výstavě Aktuálně.cz.