"Chceme ukázat českou kuchyni v autentickém světle," řekl na tiskové konferenci generální komisař české účasti Ondřej Soška. Restaurace v národním pavilonu na EXPO 2025 má ambici stát se největší českou restaurací na světě. Provozovatelé totiž při plné kapacitě plánují vydat až 2 tisíce porcí jídla a 5 tisíc piv denně.
Menu navrhl kulinářský kurátor a šéfkuchař Tomáš Reger tak, aby představilo pestrost a kvalitu českých receptur. "Zadáním bylo vytvořit koncept, který představí naši národní kuchyni a současně bude fungovat pro japonské zákazníky," uvedl šéfkuchař.
Knedlíky v hlavní roli
Mezi hlavními jídly se objeví bramborové knedlíky plněné uzeným masem s červeným zelím, ale také originální spojení české pečené kachny s povidly nebo kombinace vepřového masa s asijským bao knedlíkem. "S konceptem knedlíku se dá pracovat velmi kreativně," dodal Reger s tím, že knedlíky pro asijský trh budou menší s chuťově intenzivnější náplní.
Hlavní hvězdou tedy bude knedlík, ale předkrmy rovněž zahrnou českou klasiku - například domácí tlačenku podávanou s cibulí a octem nebo zavináč ze pstruha s typickou kyselou chutí. Japonci a další návštěvníci se budou moci těšit i na dezerty, jako jsou dukátové buchtičky se šodó a Honzovy buchty plněné povidly nebo tvarohem.
"Na chodu kuchyně českého pavilonu se budou podílet špičky z Asociace kuchařů a cukrářů České republiky, včetně mladých talentů i zkušených mistrů svého řemesla. Zajímavostí projektu je zapojení takzvané staré gardy - kuchařů, jejichž tradice a receptury sahají až k menu československého pavilonu na EXPO 1970 v Ósace," popsal Petr Brož, jednatel společnosti GASTRO INVEST INTERNACIONAL, která vyhrála veřejnou zakázku na provozovatele restaurace a gift shopu v českém pavilonu.
Japonští pořadatelé očekávají, že světovou výstavu, která začíná 13. dubna příštího roku, denně navštíví 150 až 300 tisíc osob. Jen v samotném českém pavilonu se návštěvnost odhaduje přibližně na 12 až 15 tisíc lidí za den. Půjde jak o širokou veřejnost, tak podnikatele, odborníky z nejrůznějších oborů, vládní úředníky i mezinárodní delegáty.
Nabízená jídla proto musí být vhodná pro odnos s sebou i konzumaci u stolu. Vzhledem ke kapacitě kuchyně a velikosti pavilonu musí být výroba každého jídla efektivní a hotové pokrmy by se měly na místě pouze dokončovat, připravovat se budou na jiném místě v Ósace.
V českém národním pavilonu návštěvníci ochutnají vína z Vinařství Thaya a čepovaný Plzeňský Prazdroj. Ve jménu udržitelnosti se pro konzumaci nápojů využijí kelímky NickNacks.