Pásový opar se projevuje bolestivou vyrážkou, která se vyskytuje obvykle na jedné straně těla, často na trupu nebo obličeji. "Onemocnění se u mě poprvé objevilo před několika lety během natáčení, kdy člověk často pracuje pod velkým psychickým i fyzickým vypětím," zmiňuje herečka Denisa Nesvačilová.
Pásový opar měla opakovaně a vždy mu předcházelo náročnější pracovní období a stres. "Pásový opar mi zasáhl obličej, konkrétně oblast okolo oka, nemohla jsem pracovat a omezovalo mě to v každodenních aktivitách. Navíc trpím těžkým atopickým ekzémem, a tak jakékoliv další onemocnění, které postihuje i kůži, je pro mě o to nepříjemnější," dodává.
Nepříjemné virové nemocnění může postihnout každého člověka, který prodělal plané neštovice. Z dostupných dat vyplývá, že ho v průběhu života může prodělat až jeden ze tří lidí.
"Ve vyšším riziku onemocnění jsou lidé ve věku nad 50 let, kdy dochází k přirozenému slábnutí imunity, a dále lidé s oslabenou imunitou z důvodu jiného základního onemocnění. Ohroženi jsou tak například onkologicky nemocní nebo pacienti s onemocněním, jako je cukrovka, CHOPN, astma, chronické onemocnění ledvin a další," uvádí docentka Jitka Fricová, vedoucí lékařka Centra pro léčbu bolesti ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.
Nízké povědomí o onemocnění
Pacienti, kteří si onemocněním prošli, často hovoří, že je velmi nepříjemné, doprovázené bolestmi, které je mohou i na delší čas vyřadit z běžného života.
"Pásový opar mě zastihl náhle a bez varování. Bylo mi 60 let a cítil jsem se velmi dobře, pravidelně jsem sportoval, otužoval se. Bolest spojená s pásovým oparem byla nejhorší, jakou jsem kdy v životě zažil. Dva týdny jsem nemohl pracovat, byl jsem omezený při každodenních činnostech i spánku. Naštěstí mi bylo onemocnění diagnostikováno včas a byla mi nasazena správná léčba. Přesto jsem se s následky onemocnění potýkal ještě několik týdnů po prodělání pásového oparu," uvádí pan Michal.
Pásový opar postihuje každoročně nejméně šest tisíc Čechů. Je výrazně častější, než si většina z nás uvědomuje. Během života ho prodělá až 30 procent lidí. Protože ale není povinné nemoc nahlásit, skutečný počet pacientů bude zřejmě několikanásobně vyšší.
Prevencí před rozvinutím choroby je také očkování. Právě za účelem zvýšení povědomí o pásovém oparu vznikají po celém světě nejrůznější iniciativy, které mají za cíl šířit osvětu o tomto onemocnění, jeho projevech i možných následcích. Jednou z nich je Týden povědomí o pásovém oparu, v angličtině Shingles Awareness Week, který se koná pravidelně již několik let a do kterého se letos zapojí více než 40 zemí.