Praha/Londýn (Ekolist) - Intenzivní vůně květin a bzučení včel jsou jasnými známkami přicházejícího léta. Podle vědců to ale nemusí trvat dlouho a oběma těmto jevům definitivně odzvoní.
Na vině je ovzduší znečištěné výfukovými plyny. Ty znemožňují květinám vysílat svoji vůni, čímž narušují chování hmyzu, píše deník Daily Mail.
Znečištění ovzduší podle vědců dramaticky zmenšuje vzdálenost, na kterou jsou květiny schopné vysílat svoji vůni.
Kvůli tomu pak nemohou přilákat včely a další hmyz, který nutně potřebují k opylování. To ve svém důsledku ohrožuje i počty hmyzu, protože včely nejsou schopné najít nektar v květech, který je pro ně zdrojem potravy.
Květiny přestávají vonět
Jose Fuentes z univerzity ve Virginii, autor výzkumu, deníku Daily Mail řekl: "Molekuly vůně produkované květinami v málo znečištěném prostředí mohou urazit vzdálenost tisíc až dvanáct set metrů. Dnes ale dosahují jen vzdálenosti dvě stě až tři sta metrů."
A právě to výrazně snižuje pravděpodobnost, že včely a další hmyz květiny najdou.
Studie financovaná Národním vědeckým fondem USA zkoumala hledíky a jejich schopnost vydávat vůni. Podle ní jsou molekuly vůně produkované květinou velmi rychle pohlceny znečisťujícími látkami v ovzduší - dusíkatými sloučeninami (NO X) a ozónem, tedy emisemi z automobilové dopravy.
Kvůli interakci s těmito látkami pak nejsou květiny na větší vzdálenost cítit.
Včely hynou ve velkém množství
Kvůli tomu se včely a další druhy hmyzu, které se spoléhají na vůni jako na maják ukazující cestu ke sladkému nektaru, nemohou ke květinám dostat a najít dostatek potravy.
Květiny, které na hmyz spoléhají kvůli opylování, tak čekají marně. Vědci zjistili, že počet včel opylujících většinu druhů zemědělských plodin na celém světě klesá.
Množství včel v minulých letech uhynulo také v souvislosti s nemocí včelstev CCD (Colony Collapse Disorder). Při tomto jevu vymře v krátkém čase včelí úl či celá včelí kolonie.
Podle deníku Daily Mail zničila CCD celou čtvrtinu včelstev chovaných v USA kvůli medu. Nemoc se v poslední době objevuje i v Evropě, její příčina zatím není známa.
Čtěte více o přírodě: