Většina českých motýlů žije v Praze, zjistili vědci

Pavel Baroch
24. 3. 2008 23:20
Podívejte se na unikátní snímky "pražských" motýlů
Modrásek východní je typickým pražským motýlem. Kromě Prahy žije už jen na několika málo místech
Modrásek východní je typickým pražským motýlem. Kromě Prahy žije už jen na několika málo místech | Foto: M.Hrouzek, www.lepidoptera.cz

Praha - Většina českých denních motýlů nežije v národních parcích, ani chráněných krajinných oblastech, ale v Praze.

Entomologové při svém výzkumu objevili v hlavním městě a nejbližším okolí 84 ze 141 druhů denních motýlů, kteří se nyní na území republiky vyskytují. Některé druhy - například modrásek východní - mají v Praze poslední perspektivní populace.

Entomologové si to vysvětlují tím, že Praha má poměrně hustou síť chráněných území a navíc i členitou krajinu, která umožnuje mnohým motýlům žít i mimo rezervace - například v parcích, zahradách nebo na železničních náspech a okrajích cest. Rezervace navíc hlavní město i různé spolky a organizace vhodně ošetřují.

"V Praze se udržela spousta druhů díky značné přírodní variabilitě," řekl Aktuálně.cz Tomáš Kadlec, který pracuje na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity a je hlavním autorem studie. Ta už vyšla v uznávaném mezinárodním vědeckém časopise Landscape and Urban Planning.

Téměř devadesát rezervací

V oblasti velké Prahy existuje 88 chráněných území o celkové rozloze 2353 hektarů.

"Málokteré světové velkoměsto má ve svém obvodu tolik neporušené přírody jako Praha. Některé druhy motýlů jsou unikátem v evropském i světovém měřítku," konstatoval Martin Konvička z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který se na studii také podílel.

Mnohá chráněná území jsou navíc poměrně blízko u sebe, takže někteří motýli mohou přelétávat z jedné rezervace do druhé. Také proto našlo na 60 procent druhů motýlů útočiště právě v Praze.

V Praze ubývá motýlů pomaleji než v otevřené krajině

Dalším překvapivým zjištěním vědců je, že v hlavním městě nejsou motýli zdaleka tak ohroženi jako ve volné krajině, kde ubývají mnohem rychlejším tempem.

"Zatímco obdobné studie v zemědělské krajině běžně zjišťují, že za několik desítek let zmizelo okolo třetiny druhů, v Praze ubylo jen dvanáct procent a přibyla čtyři procenta druhů," poznamenal Konvička.

Hrozba pro motýly? Zarůstání pusté přírody křovinami

Okraj přírodní rezervace Prokopské údolí, v pozadí sídliště Barrandov.
Okraj přírodní rezervace Prokopské údolí, v pozadí sídliště Barrandov. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Entomolog Kadlec uvedl, že největší hrozbou pro pražské motýly je zarůstání jejich tradičních míst křovinami a dalšími "nepřátelskými" rostlinami. Mnohé druhy totiž vyžadují ke svému životu kupříkladu holé skály. Dříve se na těchto místech pásly kozy a ovce, ovšem v současnosti postupně zarůstají.

"Příkladem mohou být Barrandovské skály nebo některá místa v Radotínském údolí. Na historických fotografiích jsou zcela holé, dnes zarostlé křovinami," upozornil Tomáš Kadlec z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Ovšem například do Prokopského údolí se ovce a kozy zase vrátily.

Kvůli zarůstání vhodného prostředí takřka zmizel z české přírody okáč skalní, který byl ještě v 80. letech minulého století označován za "pražského motýla".

Jeho osud mohou následovat další motýli, pokud se nepřistoupí k radikálnímu odstraňování keřů a stromů z některých stepních území. Příkladem může být modrásek východní, jehož počty v posledních letech prudce klesají.

 

Právě se děje

Další zprávy